Skocz do zawartości

mateuszpwn

Members
  • Zawartość

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez mateuszpwn

  1. Widzę, że dyskusja trochę zamarła, więc może uderzę z innej strony

    Co sądzicie o Youtubie jako o narzędziu archiwizacji materialów wideo? Czy uważacie, że jest przydatny, że dobrze spełnia swoją rolę? Czy może rządzi nim nadmierny chaos i brak nad tym "archiwum" kontroli?

    Przytoczę tu fragment książki Jean Burgess i Joshua Greeka "YouTube. Wideo online i kultura uczestnictwa":

    YouTube nie ma nic wspólnego z zasobem o walorze krytycznym, wchłania niemal wszystko (o ile nie natrafi na przeszkody związane z prawami autorskimi lub naruszeniem innych przepisów prawa). W dziele tym pomaga internetowej platformie wideo logika rozwoju systemów teleinformatycznych – koszty twardych dysków nieustannie maleją, i to nieliniowo, podobnie poprawiają się parametry łączy internetowych. W efekcie powstaje totalne archiwum wideo, które choć nie spełnia standardów zbioru krytycznego, to nikt się tym nie przejmuje. Podobnie, jak nikt nie przejmuje się specjalnie, że Wikipedię tworzą oświeceni amatorzy, a nie opancerzeni naukowymi tytułami eksperci.

    Oczywiście, formalnie ani Wikipedia, ani YouTube nie podważają merytorycznego sensu istnienia encyklopedii i wideotek profesjonalnych. Skutecznie jednak odciągają od nich użytkowników, którym zdecydowanie bardziej odpowiada nie tylko treść, lecz także forma oferowana przez popularne serwisy. Forma dostosowana do opisanych wcześniej potrzeb współczesnego człowieka. Dysonans między zasobami „oficjalnymi” a dostępnymi w YouTube będzie narastał.

  2. Dla mnie to jakiś bełkot. Niby co to ma znaczyć? Jedyne co mi przychodziło głowy to równość informacji dla wszystkich, czyli legalne piractwo, a to byłaby głupota.

    Ja rozumiem to tak, że ciężko jest stwierdzić, czy hakerzy i ich działania nie są oznaką jakiejś nadchodzącej zmiany, która ma na celu postawienie weta stronom, portalom, czy rządom, wyzyskującym nas z informacji osobistych i wykorzystujących je w celach, których sobie nie życzymy.

    Nie chodzi raczej o to, że wszyscy będą równi jak za komuny :)

  3. A co powiecie na to?

    "Nie wiemy, czy kultura hakerska stanie się podstawą ducha kapitalizmu informacyjnego. Nie wiemy też, czy hakerzy to nowa awangarda rewolucyjna wyzyskiwanego w kapitalizmie informacyjnym digitariatu zwiastująca nadejście prawdziwego komunizmu. Gdzie indziej kryje się istota i znaczenie hakerstwa."

    Co o tym sądzicie? Czy hakerstwo może jakoś zrewolucjonizować nasz świat, w pozytywnym sensie?

    (jest to fragment wstępu autorstwa Edwina Bendyka do książki Tima Jordana "Hakerstwo")

  4. Witajcie, chciałem rozpocząć dyskusję o wpływie technologicznych fenomenów ostatnich lat na nasze życie. Czy uważacie, że takie zjawiska jak hacking, YouTube czy wreszcie telefonia komórkowa mają na nas i na otaczający nas świat pozytywny wpływ? Jeśli nie, to dlaczego? Czy którekolwiek z wymienionych zjawisk uważacie za istotne?

    Pozdrawiam,

    Mateusz

×
×
  • Dodaj nową pozycję...