Skocz do zawartości

Połączenie wifi w całym mieszkaniu co muszę kupić?


Jopik

Recommended Posts

Witam.

Mam jeden wielki problem. Dodam już na samym początku, że w ogóle się na tym wszystkim nie znam.

Posiadam komputer stacjonarny [win xp] podłączony przez modem z Orange FreeDom ,ZTE ZXDSL 852 Nie ma on karty WiFi. Posiadam też drugiego laptopa,[win 7] z kartą. Chciałabym się podłączyć laptopa, pod stacjonarny komputer WiFi. Z tego co tutaj wyczytałam, potrzebuje zakupić WiFi do stacjonarnego komputera. Jakiej karty potrzebowałabym do komp.stacjonarnego w tym przypadku? Czy jest jeszcze coś w co powinnam zainwestować ? Komputer stacjonarny jest na pierwszym piętrze, zaś laptop znajdowałby się na parterze. Jak to wszystko złożyć do kupy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Jopik,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Potrzebuje pełno sprawnego internetu w laptopie, nie koniecznie tylko do wysyłania plików. Jeśli chodzi o zasięg, to że tak powiem, chciałabym żeby odbierał mi sygnał z pietra niżej, tyle wystarczy. Czyli potrzebuje zakupić kartę WiFi pod kompa?

Dzięki za odpowiedz.

Jopik,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Źle sprecyzowałeś pytanie w takim razie.

Jeżeli chcesz mieć stały dostęp i tu i tu musisz zakupić router który podzieli łącz internetowe pomiędzy oba te komputery.

Konieczne będzie zastosowanie routera z portem USB lub routera wyposażonego w modem ADSL który automatycznie przetworzy sygnał puszczany po łączu telefonicznym i podzieli go między komputery podłączone do sieci.

Od siebie polecam TP Linka, są tanie i bardzo dobre :)

Dlaczego takie rozwiązanie?

Bo będziesz miał neta zawsze i wszędzie na terenie swojego domu.

W sytuacji gdy z komputera stacjonarnego udostępnisz połączenie internetowe, laptop będzie online wtedy i tylko wtedy gdy stacjonarka będzie chodzić. W każdym innym przypadku będziesz po prostu bez neta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

'Źle sprecyzowaŁAM' ;) No tak, mój błąd.

Wporządku, w takim razie zorientuję się w sklepie odnośnie tego routera. A mam jeszcze pytanie, czy jeśli zaopatrzę się w np. routera wyposażony w modem ADSL, to tak naprawdę nie ma to znaczenia jakiej on jest firmy, czy pod jakimś innym kontem? Wszystkie mają jedno główne zadanie?

Dzięki za odpowiedz. ;)

Jopik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jesteś kobitką? :D;D Chłopaki trzeba strategię nową opracować bo kobiet mamy coraz więcej! A na serio to zostań z nami :)

Co do sprzętu...nie daj się nabrać na bajery sprzedawcy. Zapytaj o taniego TP Linka wyposażonego w modem ADSL 2+. Koszt jest wyższy, ale załatwi to kwestię pracy dwóch urządzeń. Ewentualnie kup jakiś z USB. Trochę kombinowania będzie wtedy ale to jakieś rozwiązanie jest zawsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No wybacz za uwagę ;):D

Czyli taa, mam być 'nieugięta' w kontakcie ze wciskającym wszystko co popadnie sprzedawcą :D

Ok, dzięki za pomoc. Tak czy siak w najbliższym czasie , dam znać, bo z pewnością znów znajdzie się 'coś' czego nie będę w stanie opanować.

Podrawiam,

Jopik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No cóż już na samym początku pojawiły się problemy. Albo zakupiłam zły router, a może nie koniecznie zły router, a raczej hmm, jak powiem 'złe' kable;/ A więc problem jest taki. Zakupiony został router TD- W8901G. Nie wiem czy to ja po prostu mam AŻ tak stary komputer, ale.. wejście w moim komputerze jest jedynie na takie normalne wejście, cienkie , jak na modem , kabel telefoniczny. A wraz z routerem dostałam kabel, który jest troszkę szerszy i większy. Tak więc tak czy siak, nie wejdzie. Nie wiem co mogę teraz zrobić? Czy mam wymienić wejścia w komputerze, czy wrócić do sklepu z prośbą o wymiane? Ehh... ;/

Pozdrawiam,

Jopik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W komputerze jest wejście na RJ - 45, w zestawie powinnaś dostać takie kable.

Artur wspomniał tutaj o routerze wyposażonym w USB...jak dla mnie jest to dziwne, bo przecież wystarczy takie urządzenie które Ty kupiłaś. U mnie w domu coś takiego działa i jest git. Nic nie jest podpięte przez USB tylko normalny Ethernetowy kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dobra, źle przeczytałem - masz usługę na linii stacjonarnej, a to znaczy, że masz zwykły ADSL, a nie usługę dostępu mobilnego. Rozwiązanie Rogala jest ok.

A co do innego gniazda - tutaj też masz rację, bo posiadasz złącze modemu, czyli wtyk na RJ-11 a nie RJ-45. Musisz dokupić zwykłą kartę 10/100Mb/s za jakieś 15zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Rozumiem, że mieszkasz w domu jednorodzinnym lub w dwupoziomowym mieszkaniu, więc radzę kupić router z wifi w standardzie 802.11n, ma on większy zasięg. Pamiętaj też żeby wybrać router z modem ADSL2+ z Annexem A, są jeszcze modemy z Annexem B, ale one są przeznaczone do linii cyfrowych np. jak ma się Internet na kablach Netii, to trzeba używać modemu z annexem B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ok,zakupiłam kartę z innym gniazdem. W instrukcji mam pełny opis tego co i jak podpiąć. Kabel sieciowy - podpinam do routera i do wejścia do komputera. Zasilacz podpięty do prądu. Kabel od modemu z Orange FreeDom podpinam do tego rodzielczacza do wejścia MODEM. Kabel od telefonu do wejśćia PHONE. i do wejścia LINE drugą końcówkę łączę z routerem. Nie wiem, próbowałam innych kombinacji ale tak czy siak nie wychodzi nic. Zpala się jedynie dioda WLAN , dioda INTERNET zaczyna migać na początku i zaraz potem gaśnie. Zapalona jest też dioda oznaczająca , że podpięty jest kabel , który łączy się z wejściem RJ-45.

Pozdrwiam,

Jopik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Teraz musisz skonfigurować modem wbudowany w twój router, czyli podać login i hasło (te których używałaś przy łączeniu się za pomocą modemu usb) w odpowiednich polach, oraz wpisać odpowiednie parametry usługi, ewentualnie użyć kreatora konfiguracji. Router za pewne jest konfigurowalny przez www. W tym celu wpisz odpowiedni adres( zazwyczaj jest to 192.168.1.1) i wpisać login i hasło (zazwyczaj login to admin lub administrator, a hasło to admin lub nie ma hasła), wszystko powinno być w instrukcji. Teoretycznie powinna być też możliwość konfiguracji za pomocą płytki.

EDIT:

Tak się przyjżałem temu routerowi i chyba ten sam model konfigurowałem u brata w firmie właśnie pod orange freedom, miałem wtedy małe kłopoty z nim nie chciał mi się łączyć, najlepiej użyć kreatora konfiguracji. Nie pamiętam o jakie parametry w nim pyta ale tu masz ak to powinno wyglądać:

VPI/VCI: 0/35

Enkapsulacja: VcMUX bądź automatyczna

Protokół PPoA (sugerowany) lub PPPoE

Autentykacja: PAP (sugerowana) lub CHAP

Modulacja: g.DMT bądź automatyczna

Login/Hasło: Parametry na umowie

Adres IP: dynamiczny, automatyczny

Serwery DNS: 217.116.100.65 oraz 217.116.100.66

tu jest konfiguracja właśnie na tp-linku tak to powinno wyglądać

http://img60.imageshack.us/img60/3808/tplink1xa2.jpg

Pamiętaj też, żeby zabezpieczyć siec bezprzewodową dodają przynajmniej samo szyfrowanie najlepiej WPA2, klucz szyfrujący musi się składać z 13 znaków a-zA-Z. Można jeszcze dodać filtrowanie adresów MAC karty sieciowej, ale to spowoduje większe komplikacje jeśli ktoś do ciebie wpadnie z laptopem lub smartphonem. W razie pytań pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...