Skocz do zawartości

Brak pasty na procesorze


k9aro3l

Recommended Posts

Witam

Jestem tutaj nowy i jeżeli temat piszę w złym dziale to proszę o wyrozumiałość. Odpowiedzi proszę kierować konkretne ponieważ mam ograniczony dostęp do internetu.

Kilka dni temu rutynowo zabrałem się za czyszczenie komputera. Zdjąłem wiatrak z procesora ( po raz trzeci od kupna ) i wyczyściłem go dokładnie. Ale zauważyłem że powinna być ta śmieszna pasta ale jej już praktycznie tam nie ma. Nie wiem czy to jest normalne czy nie. I po tym komputer zaczął się jakoś dziwnie grzać. Wiatraki chodzą na 100% możliwości. Kompa kupiłem zeszłej zimy. Proszę o jakąś pomóc ponieważ jestem w tym kompletnie zielony . Dokupić wiatraczki ? Mam 1 z tyłu na obudowie jeden na procku i na grafie. Czy kupno tej pasty i posmarowanie jej w odpowiednim miejscu pomoże i obniży temp kompa ? Czy może zakup dodatkowego wiatraka pomoże w chłodzeniu ?

Trochę danych kompa

Właściwości procesora

Typ procesora Unknown, 2533 MHz (9.5 x 267)

Nazwa kodowa Katmai, A80525

Oryginalna częstotliwość taktowania 2500 MHz

Pamięć podręczna L1 kodu 32 KB

Pamięć podręczna L1 danych 32 KB

Pamięć podręczna L2 2 MB (Built-In, Half-Speed)

Multi CPU

ID płyty głównej P5B

CPU #0 IntelPentium® Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz, 2520 MHz

CPU #1 IntelPentium® Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz, 2520 MHz

Informacje fizyczne procesora

Typ obudowy 242 Contact SEC Cartridge

Wymiary obudowy 12.82 cm x 6.28 cm x 1.64 cm

Liczba tranzystorów 9.5 milion(ów)

Technologia wykonania 5M, 0.25 um, CMOS

Rozmiar procesora (Die Size) 128 mm2

Napięcie rdzenia 2.00 V / 2.05 V

Napięcie We /Wy 3.3 V

Typowa moc 17 - 23 W (zależna od szybkości procesora)

Maksymalna moc 25.3 - 34.5 W (zależna od szybkości procesora)

Zdjęcie do skanu temp kompa http://img337.imageshack.us/img337/5836/70920128.jpg ( jest to zrzut gdy komp nie jest w stresie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

więc mam rozumieć że dokupywanie wiatraczka na przód obudowy nie ma większego sensu ? a możecie mi wyjaśnić co to są za podzespoły w tym speedfanie co pokazują temperaturę?

siema,

co do wiatraczkow:

generalnie zasada taka ze jeden z przodu daje zimne powietrze a drugi z tylu odbiera cieple powietrze. To taki standard, mozesz dac wiatrak z boku, z gory z dolu :P albo miec ich nawet 10.... tylko po co :)

wiec jak masz miejsce z przodu do wiatrak nie zaszkodzi

u mnie np jeden z lewej drugi z prawej i oba dmuchaja do srodka :D

pasta:

tak tak i jeszcze raz tak !! kup dobra paste i naloz rowna, cieniutka warstwe na calej powierzchni procka tylko nie za duzo bo wyjdzie bokami :)

jak pisze glupoty to usunac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Temperaturę odczytują one z punktów na podzespołach. W BIOSie też możesz temperatury sprawdzać.

Pastę - wydaj sobie troszkę więcej jeżeli chcesz mieć lepszy efekt. Gdyby wpadł tu Przem0l to poleciłby Ci jeszcze szlifowanie powierzchni w celu zmniejszenia mikro nierówności...ale tego nie rób, tylko zacznij od pasty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

no to kupiłem pastę Zalman ZM-STG1 i powiem wam że temperatura spadła do 40stopni w Core 0 i Core 1, aczkolwiek srednio mnie to nadal zadowala bo widzialem ze inni mają po 30pare stopni podczas normalnej pracy. więc kolejne pytanie ile może mi jeszcze spać temp ? bo z tego co czytałem pełne chłodzenie uzyka dopiero po kilkudziesiędziu godzinach ? czy jest szansa że będzie miał 34- 37 stopni ?

Pozdro !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

ejj to ja bylem... ja heh dziwnie mi sie odpowiedz wkleila :/

siema,

co do wiatraczkow:

generalnie zasada taka ze jeden z przodu daje zimne powietrze a drugi z tylu odbiera cieple powietrze. To taki standard, mozesz dac wiatrak z boku, z gory z dolu :P albo miec ich nawet 10.... tylko po co :)

wiec jak masz miejsce z przodu do wiatrak nie zaszkodzi

u mnie np jeden z lewej drugi z prawej i oba dmuchaja do srodka :D

pasta:

tak tak i jeszcze raz tak !! kup dobra paste i naloz rowna, cieniutka warstwe na calej powierzchni procka tylko nie za duzo bo wyjdzie bokami :)

jak pisze glupoty to usunac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wracając do temperatur, bo może się to przydać overclockerom - temperatury w speedfanie są: 1. z pod procesora (czujnik montowany w postawce lub pod nią), 2. złącze AUX które ma bardzo wysoką temperature (przeważnie), czyli ATX inaczej mówiąc albo sekcja zasilania (ja na to mówię "ATX"). oraz w zależności od producenta jest także chipset, bądź tranzystory pod złączem grafiki. Najlepiej jeżeli masz możliwość to poszukaj kilku takich wystających pypci od czarnych plastików do takich dwóch zatopionych kabelków. Napewno może ci to pomóc odpowiedzieć na twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...