Skocz do zawartości

jak zamontować dodatkowe wentylatory w kompie?


Zupka-Chinska

Recommended Posts

witam,

chciałbym zamontować dodatkowe wentylatory w komputerze- konkretnie trzy, dwa małe z przodu i jeden większy z tyłu.

z przodu mam dziurę 15x8 cm (gdzie chciałbym zmieścić 2 wentylatorki)oraz 12x12 cm z tyłu, gdzie mogę zmieścić jeden.

i tu pojawia się moje pytanie: czy (zapewne tak) da się podłączyć je do zasilacza komputera? bo nie byłoby sensu robić dla nich osobnego obwodu skoro mam już napięcie.

zasilacz mam z tracera, model 4life/450 HF, pisze jeszcze na nim (etykietce) +12v, +5v, +3.3v,-12v,-5v,+5vst.

domyślam się że ten zasilacz wydaje prąd stały- jak to w kompie powinno być :)

powiedzcie jakie wentylatorki muszę kupić, i jak to zmontować- do jakich kabli popodłączać. a może jest ktoś z bielska kto by mi mógł personalnie pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie większość z nas jest z Bydgoszczy, ale z montażem powinieneś sobie poradzić sam, bo to w sumie prosta sprawa:

1. Zaczynamy od zakupienia takiej oto przejściówki: http://allegro.pl/przejsciowka-zasilania-wentylatorow-molex-3pin-i1314470127.html

2. Napięcie to oczywiście 5V, ale większość wiatraków jest przystosowana do pracy z napięciami 5 i 12V

3. Co do montażu z tyłu to nie powinieneś mieć żadnych problemów, bo po zdjęciu panelu bocznego masz full dostęp do przykręcenia wiatraka. Pamiętaj, że z boku na obudowie wiatraka jest strzałka z kierunkiem obrotu i kierunkiem w który wiatrak dmucha powietrzem. Najlepiej na tylnym panelu zamontować wiatrak tak, aby wysysał powietrze z obudowy. Samo podpięcie przejściówki jest banalne, bo podpinasz ją do złącza molex które dostarcza zasilanie do dysków twardych i napędów optycznych.

4. Co do wiatraków z przodu, to podrzucę instrukcję jak zdjąć panel przedni obudowy, a ciąg dalszy to już w sumie prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

dzięki za odzew na moje oba posty.

co do instalacji to sobie poradzę (technicznie), manualnie jestem uzdolniony :P także punkty 3 i 4 z twojej wypowiedzi- nie musisz tracić czasu na ich rozwijanie.

dzięki za link do aukcji, oglądałem akurat takie: http://allegro.pl/brak-zlacz-3-pin-szybkie-rozwiazanie-aab-c12-i1302220525.html

wydaje mi się że lepszy byłby wybór prędkości (na mój chłopski rozum jak damy 12v to powinien się kręcić 2x szybciej niż przy 5v).

natomiast zaczął mnie martwić mój zasilacz- po tym jak powiedziano mi że jest na liście niebezpiecznych i szukam czegoś (Zastępczego) żeby go przy okazji wymienić.

napisałem ci na gadu, byłoby super jakbyś znalazł czas ze mną pogadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Szukałem właśnie czegoś takiego jak podrzuciłeś w aukcji. Z tą różnicą 12V/5V faktycznie jest tak, że w przypadku wyższego napięcia są większe obroty. Odpisałem na gg.

Co do wymiany zasilacza - masz jakiś konkretny plan czy ot tak inwestujesz, bo jest potencjalnie niebezpieczny? Jakiś budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

no właśnie to jest trochę na takiej zasadzie- "inwestuję bo niebezpieczny". więc nie jest to wydatek pierwszej potrzeby, chwilowo chyba go sobie odpuszczę. budżet- nie dam 150zł+ przecież na zasilacz "bezpieczny" skoro ten jeszcze całkiem sprawnie działa.cieszyłem siębo w 90 zł akurat bym się z przesyłką zmieścił.

natomiast chłodzenie na kartę grafiki ma dla mnie pierwszeństwo, bo 15 minutowe okienka do grania mnie denerwują. z drugiej strony nie mam przecież gwarancji że to ten radiator jest winny (grzanie się karty). może już jest uszkodzona też w inny sposób? tego się mogę tylko przez tą zmianę dowiedzieć. miejmy nadzieję że to wina tego chłodzenia była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mówisz, że grzeje Ci się karta grafiki...a masz pasywne chłodzenie? Skąd zatem pewność, że winny jest radiator i temperatura? Dwa zamontowane w ten sposób wentylatory nie pomogą za dużo, przydałoby się coś punktowego bezpośrednio na grafikę. 

A nad zmianą zasilacza myśl poważnie, bo raczej nikt przy zdrowych zmysłach i po sesji na naszym forum by go nie kupił :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No właśnie, ale gdy z karty wyjąłem wiatraczek (niedziałający) oraz obudowę plastikową (co by powietrze miało lepszy dostęp do metalowego radiatora) wydawało mi się że grałem o całe 5 min dłużej. Potem jak się ścinać zaczęło to dotknąłem karty, miała większą temperaturę niż radiator blisko procka (tak subiektywnie-palcem), a taką samą jak poprzednio. Także wydaje mi się że to wina tego niedziałającego chłodzenia. A znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/aab-super-silent-vga-2al-cichy-wentylator-18db-i1299759359.html

Wydaje mi się że cena/jakość są tu na dobrym poziomie.

Nad zasilaczem myślałem tym:

http://allegro.pl/zasilacz-carbon-500-watt-pfc-12cm-fan-black-box-i1298576763.html

Wiem że też jest niepolecany, ale nie dam 150 zł + za coś czego tak naprawdę rozpaczliwie nie potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zważ tylko na to, że dobry zasilacz to taki, który trzyma napięcia i prąd niezależnie od tego co się dzieje na linii. I teraz wyobraź sobie sytuację, że gdzieś tam uderza w linię piorun, wzrasta napięcie i twój zasilacz w trosce o swoje własne dobro puszcza całość na podzespoły. 

Wiesz jak zachowa się prawdziwy zasilacz? Będzie izolował podzespoły. Poza tym ma mocniejsze linie dzięki czemu wytrzyma krótkotrwałe skoki. No ale rób jak chcesz :) Tak na dobrą sprawę wystarczy kupić markowe 400 W żeby wszystko chodziło bez większych problemów. 

Co do chłodzenia - powinno dawać radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 month later...

witam,

przepraszam że tak późno odpisuję

zrobiłem tak: na kartę grafiki radiator który już podawałem, natomiast do tyłu dałem wentylator 92x92 mm, oraz wyłamałem wszystkie blaszane zaślepki pod kartą grafiki.

otwory z boku obudowy zakleiłem taśmą, aby powietrze mi nie uciekało, po czym do przodu dorobiłem ramkę aby zamontować 2 wentylatory 70x70 mm, obok siebie- tym razem wdmuchujące.

DZIAŁA!!! PO PROBLEMIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...