Skocz do zawartości

Poradnik do Liveboxa


waaldii

Recommended Posts

Zamieszczę tutaj wszystko co wiem o liveboxie. Jak mieć stałe IP? Jak odblokować porty? Jak zmieniać klucze do sieci WiFi? Wszystko znajdziecie tutaj. W jednym temacie.

Livebox produkuje sagem. A ma on oznaczenie firmowe: Sagem F@st 3202

Po pierwsze, żeby cokolwiek móc zmienić, livebox musi być podłączony do komputera. Z tym wam raczej nie pomogę, no chyba że ktoś jednak naprawdę nie wie, wtedy umieszczę tu i poradnik, jak podłączyć liveboxa.

1. Podstawowa informacja

Jeśli chcemy zmieniać ustawienia liveboxa, musimy wejść w jego konfigurację. W swojej przeglądarce wpisujemy adres 192.168.1.1. Wyskoczy nam takie okienko:

Dołączona grafika

Są dwa sposoby zalogowania, jeśli wcześniej nikt nie zmienił wartości domyślnych

Nazwa użytkownika: Hasło:

admin admin

root 1234

2.Porty

Musimy wejść w zakładkę "serwery LAN":

Dołączona grafika

Następnie klikamy przycisk "dodaj".

Otworzy nam się takie oto okno:

Dołączona grafika

1.Wpisać tu możemy dowolną nazwę. Radzę wpisywać jakiś wyraz ogólnie opisujący przeznaczenia portu. Np. Nazwę gry, programu, przeznaczenia itp.

2.W zależności od tego czy chcemy zablokować, czy odblokować port, zmieniamy wartość na "tak" albo "nie"

3.Protokół, zazwyczaj u mnie był ustawiany na TCP. Ale dla pewności można dodać 2, taki sam port, tyle że zmienić protokół na UDP. Nie można ustawić dwóch protokołów jednocześnie, w tym samym poleceniu. Ale da się to zrobić w 2 oddzielnych. Mogą mieć one nawet tą samą nazwę.

4 i 5. Ty wpisujemy wartości początkowe portów. Dla przykładu. W 4. napiszemy 80 a w 5. 83. Oznacza to że jest to przedział portów od 80 do 83 włącznie. czyli 80, 81, 82 i 83.

6. ta rubryka uzupełni nam się sama

Teraz wystarczy kliknąć przycisk zastosuj. I to wszystko. Port został odblokowany/zablokowany.

3. Stałe IP

Zacznijmy od tego, że na liveboxie nie da się mieć stałego IP. Możemy ustawić dynamiczną "korektę" adresu IP przypisanego do danego serwera typu twoja-nazwa.no-ip.net itp.

Ale to wystarczy, żeby sprawiać wrażenie "stałego IP".

ja znam na to 2 sposoby.

A. Przez domenę dyndns

1. Musimy zarejestrować się na stronie dyndns. ---> https://www.dyndns.com/?utm_source=redirect&utm_medium=link&utm_campaign=dyndns_to_homepage

  • klikamy przycisk "sing up"

    Dołączona grafika

  • wybieramy darmową wersję. Pierwsza z lewej.
  • Powinno otworzyć się takie okno:

    Dołączona grafika

  • W hostname podajemy nazwę hosta. U nas jest to gurupc.
  • Wildcard nie ma zbyt dużego znaczenia. Daje możliwość alternatywnego logowania się do naszej domeny
  • W service type zaznaczamy "Host with IP address"
  • N następnym polu podajemy nasz adres IP. Jeśli nie wiesz jaki masz adres IP wejdz na stronę:http://www.mojnumerip.pl/
  • Jeżeli mamy serwer mail, z inną nazwą użytkownika, możemy połączyc go z naszą domeną. Do tego służy pole Mail routing.
  • na samym dole zaznaczamy przeznaczenie naszej domeny i klikamy przycisk "add to cart"
  • Teraz musimy stworzyć konto użytkownika. Z tym nie powinniście mieć problemu
  • Aby dokończyc rejestrację musimy potwierdzic nasz adres e-mail. W tym celu zalogujcie się na swojego maila.
  • Klikamy to co na obrazku niżej. A następnie przycisk "next" i "activate services"

    Dołączona grafika

  • Ok. mamy konto na dyndns. teraz musimy skonfigurować router. Zapiszcie sobie nazwę hosta (zaznaczone na obrazku).

    Dołączona grafika

Logujemy się na router. (patrz punkt 1.)

Wchodzimy w ustawienia zaawansowane.

Dołączona grafika

Z zakładki "sieć" wybieramy "DynDNS"

Dołączona grafika

I teraz tak:

Dołączona grafika

  • Przełączamy na aktywny
  • Podajemy nasz login ze strony dyndns.com
  • Podajemy nasze hasło do strony dyndns.com
  • Tu wpisujemy to co kazałem wam zapamietać. Jeśli nie zapisaliście sobie nazwy domeny, zalogujcie sie na swoje konto na dyndns.com. I sprawdzcie w ustawieniach nazwę waszej domeny
Klikamy "zastosuj" i wybieramy, że chcemy teraz zapisać ustawienia. I to już koniec.

B. Przez stronę No-ip.com

  • Wchodzimy na stronę no-ip.com. I zakładamy tam konto

    Dołączona grafika

    Dołączona grafika

  • Musimy potwierdzic nasz adres e-mail. Na skrzynce pocztowej jest link potwierdzający
  • Logujemy się na stronę no-ip.com

    Dołączona grafika

  • Tworzymy login

    Dołączona grafika

  • Przejdźmy do zakładki "hosts" i dodajmy swojego własnego hosta

    Dołączona grafika

  • Podajemy nazwę domeny. Resztę zostawiamy tak jak jest. Jeśli pole z adresem IP nie uzupełni się automatycznie, musimy podać nasz adres IP

    Dołączona grafika

  • Pobieramy mały program z ich strony

    Dołączona grafika

Instalujemy to co pobraliśmy. Logujemy się. Po prawej stronie klikamy "select hosts" i powinniśmy mieć hosta którego przed chwilą stworzyliśmy. Klikamy "save" i to wszystko.

@Update

4. Problemy z łącznością przez wifi

Pierwsze co powinniśmy zrobić, to kupić jakiś inny adapter USB. Koszt to około 60 zł. Nikogo nie namawiam, ale do stabilnej pracy, to białe "coś" się nie nadaje. Będę opisywał problem i jego różne rozwiązania, co robić po kolei.

A. Nie mogę połączyć się z Liveboxem

I. Przy pierwszym uruchomieniu

  • Nie staramy się podłączać do Liveboxa od razu po zamontowaniu go. Przy pierwszym uruchomieniu pobiera sobie jakies tam aktualizacje i wygląda to tak jakby się zawiesił. Ale tak nie jest
  • Najważniejsze jest to, czy mamy zasięg. Jeżeli od początku są z tym problemy, radzę zaopatrzyć sie w lepszy adapter, lub przenieśc Livebox blizej, w miarę możliwości. UWAGA! Livebox nie może stać za blisko. Trzeba co najmniej 0,5 metra długości, żeby router mógł połączyć się z komputerem poprawnie
  • Ważne jest również klikanie przycisku reg. Gdy łaczymy się na nowo z Liveboxem. To znaczy jeżeli komputer nie połączy się automatycznie
  • Upewnijcie się, że wpisujecie dobry klucz WEP. Przy wpisywaniu, nie używamy spacji. Wszystko piszemy z Caps Lockiem
II. Livebox łączył się z komputerem, ale teraz przestał

  • Zazwyczaj wystarczy wyjęcie i włożnie adaptera. Albo wyjęcie zasilacza Liveboxa na 10 sekund
  • Jeżeli komp tak jakby się łączy z Liveboxem, ale przerywa to, po pierwsze należy wcisnąć przysik reg. I dopiero próbować się łączyć. Jeżeli to nie pomaga - restart routera (patrz wyżej)
  • Czasami aktualizacje psują różne rzeczy w naszej magicznej skrzyneczce. Dlatego gdy 2 podane wyżej sposoby zawiodą, konieczne bywa zresetowanie routera do ustawień domyślnych. CZyli wyjmujemy zasilacz, wkładamy i zaczynamy trzymać przycisk RST. To ten taki, który wydaje się być wciśnięty. Puszczamy go tylko wtedy gdy palą się lampki: 1, środkowa i ostatnia. Czasem możemy puścić przycisk w złym momencie, dlatego należy tą czynnośc powtórzyć. Pamietajcie, ze Liveboź jest wtedy "czysty". Czyli łączymy się z nim tak jakby pierwszy raz. Więc standardowo przycisk reg i klucz WEP.
  • A gdy zawiedzie sposób u góry, musimy połączyc się za pomocą kabla. Ważne jest, że musimy łączyć sie przez kabel ethernet. Kabel USB niestety nie zadziała. Dlatego mając starszy komputer, bez karty sieciowej jesteśmy niestety w ud****i. W takim przypadku należy zadzwonić na infolinię noestrady. Numer w instrukcji. Jeżeli jednak mamy złącze ethernetowe, podłaczamy naz router do kompa. Nie musimy mieć wtedy podpiety do niego kabel telefoniczny. Trzeba wejść na ustawienia routera i sprawdzić czy Livebox nie zmienił sobie klucza WEP. W Liveboxie mamy 2 wejścia. Jeżeli 1 z nich nie zadziała w połączemniu, przełączamy kabel pod drugie wejście. A jeżeli nie możecie połączyć się przez 2 wejścia, to dzwonicnie na infolinie. Mówicie co zrobiliście i co dzieje się z Liveboxem, a oni najprawdopodobniej powiedzą że wina leży po stronie komputera. Po kilku poleceniach i tak stwierdzą, że Livebox nadaje się już tylko do wymiany
  • Jak komp połaczy się przez kabel, a ustawienia sa poprawne, znaczy to że problem jest związany z adapterem albo komputerem. To znaczy ze sterownikami albo ustawieniami. Należy spróbować podłączyć inny adapter. (Jeżeli posłuchaliscie mojej rady, to macie 2;p) I postarac sie przywrócić ustawienia adaptera do wartości domyślnych. Możemy tez zainstalować sterownik do tych urządzonek. A jeżeli takowe posiadamy aktualnie zainstalowane, to je odinstalowujemy. Jest jeszcze rozwiązanie hardkorowe takie jak format windy. Czego jednak nie polecam
B. Mam połączenie z Liveboxem, ale nie mam internetu

  • Ludzie najczęściej zapominają podłączyć się do neta. Wchodzice na 192.168.1.1 i tam w polu połączenie z internetem podajecie login i hasło od Neo. Pierwszą instalacje polecam przeprowadzic za pomocą płyty od Neo. Poprowadzi Was ona przez rejestrację usługi internetowej
  • Jeżeli macie neo od niedawna, najprawdopodobniej nie zdążyli dodać Was do "spisu ludności". Należy poczekać łaskawie, w moim przypadku było to 2 tygodnie
  • Istnieje możliwość, że podaliście zły klucz WEP. Sprawdźcie go
  • Ustalcie, czy aby na pewno poprawnie podłączony jest kabel do gniazdka telefonicznego
  • Nic nie pomaga? Dzwonicie na infolinię

Pamiętajcie, zawsze lepiej jest mieć połączenie z Liveboxem przez kabel. Ja ciągle miałem problemy z siecią wifi. Dlatego zrobiłem małe przemeblowanie, podłączyłem Liveboxa za pomocą kabla ethernetowego i wszystkie problemy się skończyły

Jeśli chcielibyście zobaczyć coś więcej w tym poradniku, piszcie. Na pewno dodam nowe zagadnienia, a jeśli choć trochę wam pomogłem, poczęstujcie mnie +.

A szanownych Panów administratorów proszę o podpięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mała poprawka, to co pokazałeś nie powoduje że IP jest stałe. Po prostu ustawia wybraną domenę (pod domenę u usługodawcy na nasze IP) , gdy IP się zmieni router zawiadamia o tym usługodawcę i on uaktualnia swoje wpisy w serwerze DNS na nowy adres. Ta mała różnica ma spore znaczenie, bo np. jeśli postawiłbyś serwer gry to są one zapamiętywane za pomocą adresu IP, a nie domeny (zazwyczaj), więc nic by to nie dało. Ma to oczywiście zastosowanie w stawianiu serwera www, poczty, ftp, itp.

EDIT:

A teraz doczytałem, że w jednym fragmencie wspominasz o tym, zmylił mnie opis pod tytułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ok, przeczytałem i muszę powiedzieć "o rzesz k***a" :). Niezły poradnik.

Tak na dobrą sprawę to stawianie serwerów gier na TP... chyba przypomina horror. Nie lepiej zrobić to na czymś co będzie miało jakiś ... upload? Nawet 10 Mbit/s to mało (przy 120 Mbit/s downloadu w UPC za 150 zł/mc), a przecież dla tepsy taki upload to kosmos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 month later...
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...