Skocz do zawartości

Blue screen & sieć radiowa


Nerst

Recommended Posts

Witam, chciałbym przedstawić swój problem forumowiczom, ponieważ sam sobie z nim nie daje rady i liczę że ktoś mi pomoże. Otóż posiadam laptopa firmy Fujitsu Siemens (model AMILO Pro V2055). Gdy komputer dostaje większe obiążenie, np. gdy odpalam opere, a na niej kilka kart, gadu-gadu i skypa jednocześnie to włącza się blue screen. Program HDD Health pokazuje następujący komunikat: " HDD Health warning! SEGATE ST980811AS health is critically low! (1%). Wie ktoś co się dzieje? Jak unicestwić blue screena?

Mój drugi problem związany jest z siecią bezprzewodową. Komputer nie znajduje żadnych sieci w zasięgu, pomimo że leży prawie na routerze. Pojawia się komunikat mówiący o tym, że trzeba wlączyć "przełącznik sieci bezprzewodowej na komputerze". Znajduje się on obok włącznika laptopa, wszystkich kontrolek itp. Jednak nie reaguje na polecenia. Co zrobić by móc swobodnie korzystać z "radiówki"?

Prosze o pomoc i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wygląda na to, że masz uszkodzony dysk twardy, tak wynika z diagnozy tym programem, choć nie wiem na ile wiarygodny jest ten program. Jeśli laptop jest na gwarancji to ja bym go oddał na reklamację. Jeśli nie to po prostu wymienić dysk. Najlepiej jeśli ktoś mógłby Ci udostępnić dysk twardy, żebyś mógł na nim zainstalować sobie system i sprawdzić czy ten problem występuje, choć problemem może być to, że teraz wszystkie laptopy mają partycję odzyskiwania systemu, a nie normalną płytkę instalacyjna.

Co do sieci, najlepiej jak byś wszedł w połączenia sieciowe i sprawdził czy w ogóle sama sieciówka działa. Pod Windowsem 7 i Vistą to jest w Centrum sieci i Udostępniania, wtedy po prawej "Zmień ustawienia kart sieciowych" czy coś takiego, nie wiem jak jest w polskiej wersji bo ja mam angielską, to jest 3 pozycja od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gdy komputer dostaje większe obiążenie' date=' np. gdy odpalam opere, a na niej kilka kart, gadu-gadu i skypa jednocześnie to włącza się blue screen.[/quote']

Musisz podać nam dokładny kod błędu, wtedy też będziemy wiedzieć wokół czego się kręcić. Możliwe, że będą dwie alternatywne ścieżki dochodzenia, a w połączeniu z twoimi problemami z dyskiem powinno to nas ukierunkować tylko na jedną właściwą. 

Obciąż maszynę i wstaw kod błędu tutaj. 

Co do sieci bezprzewodowej...napisz nam jaki masz system - do XP trzeba doinstalować łatkę dotyczącą WiFi - wtedy wszystko widać bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Sprawa pierwsza IMO to odczyty z SMART, czyli narzędzia diagnostycznego dla dysku. Jeżeli to rzeczywiście on to można spróbować zrobić tzw. low format - producencie dysków udostępniają narzędzia do tego typu operacji. Pamiętaj jednak, że taka operacja kasuje bezpowrotnie wszelkie dane na dysku.

Druga sprawa jest z pogranicza błędu sprzętowego/ programowego. Sam szczerze przyznam, że instalowałem system na komputerze brata (Amilo v2010) i tam przełącznik działa bez zarzutu. W XP nie ma specjalnych kombinacji z działaniem sieci radiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Że tak zapytam ralliart - opcja S.M.A.R.T uruchamiana w BIOSie? I jak potem się do niej wgryźć z systemu operacyjnego? Czy może lepiej od razu używać zewnętrznego softu? 

Pytam, bo znajomy ma podobny problem - mówi, że odczuwa wyraźny spadek wydajności pracy - a system operacyjny to XP SP 2, świeżo stawiany. Podejrzewam, że jest coś nie tak z dyskiem, więc test SMART powinien powiedzieć coś więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

SMART jest tak w połowie miarodajny, bo ja kiedyś miałem w swoim kompie nieustanne problemy z jego odczytami które ustały po wymianie... zasilacza. Było po prostu zbyt mało mocy. SMART jest włączany/ wyłączany z poziomu biosu, a jego odczyty są podawane zewnętrznym softem z poziomu OS-a. Ja bynajmniej nie spotkałem się z odczytywaniem SMART z poziomu Windows XP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Musisz podać nam dokładny kod błędu, wtedy też będziemy wiedzieć wokół czego się kręcić. Możliwe, że będą dwie alternatywne ścieżki dochodzenia, a w połączeniu z twoimi problemami z dyskiem powinno to nas ukierunkować tylko na jedną właściwą. 

Obciąż maszynę i wstaw kod błędu tutaj. 

Próbuje od kilku godzin i nic. Tak jak wcześniej wyłączał się, zaraz po pokazaniu się pulpitu, tak teraz siedze na nim 3 godziny odpalając program za programem i śmiga jakby nigdy nic. To jest właśnie złoścliwość rzeczy martwych :) Jest jakiś sposób na szybkie i skuteczne obiążenie komupera?

Co do sieci bezprzewodowej...napisz nam jaki masz system - do XP trzeba doinstalować łatkę dotyczącą WiFi - wtedy wszystko widać bez problemu. 

System Windows XP Professional SP 2

Moglibyście wytłumaczyć mi na czym polega ta opcja "SMART"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Może najpierw wyjaśnienie z Wikipedii:

S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) – system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. 
Technologia ta została zaimplementowana w dyskach ATA-3, późniejszych ATA (czyli IDE), ATAPI oraz SCSI-3, aby zwiększyć bezpieczeństwo składowanych danych. 
Dzięki niej dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera. 
System zapewnia skuteczne ostrzeganie o zbliżającej się awarii w około 30 do 40% przypadków.

Tyle o samej technologii S.M.A.R.T.

Co do twojego problemu to są odpowiednie programy do obciążania procesora. Na przykład CPU Burner. Tyle że w tym wypadku wykryje tylko ewentualne problemy z procesorem, ale dzięki temu zawęzi obszar poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

OK w takim razie 2 rzeczy które musisz zrobić:

1. Z linii komend: chkdsk c: /r

to polecenie sprawdzi dysk

2. Zainstaluj CPU burner i przeprowadź test, ale bez szaleństw bo to w końcu laptop i może nie wytrzymać bardzo długiego wygrzewania (raz zdarzyło mi się na lapku przerabiać płytę DVD - nieźle się wtedy rozgrzał), ok 0,5 godziny powinno wykluczyć problemy z procem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...