Skocz do zawartości

Intel World Browser


Przem0l

Recommended Posts

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/546051,Wzbogacona-mobilna-rzeczywisto-od-Intela.html

Pod tym linkiem znajdziecie opis z fotkami dot. World Browser. Jest to projekt, który zakłada, że posiadając wynalazek Intela możemy zrobić nim fotkę, dajmy na to: jakiemuś mostowi czy zamkowi i system odnajdzie w sieci informacje dotyczące tego miejsca. Intel chwali się, że to wszystko naturalnie jest dostępne dzięki technologii Atom i jego przeglądarce.

Jak na moje oba te "fakty" to ściema. Rzeczywiście system zlokalizuje dane miejsce ale nie oszukujmy się, że akurat nasz zamek zostanie rozpoznany prawidłowo, a nie że system pomyli go z milionem podobnie wyglądających pomarańczowych średniowiecznych budynków.

Ja to widzę tak: trzymadełko, którym będziemy pstrykać fotki i tak musi nawiązać łączność z siecią Internet. A to zapewne uczyni poprzez nadajniki naziemne sieci komórkowej, więc po prostu poda serwerom Intela dane dotyczące swojej lokalizacji (adresacja po nadajnikach). Naturalnie może dołączyć do tego dane z GPS. I już fikuśny system będzie wiedział, że ma się skupić na ściśle określonym i mocno okrojonym obszarze. Do tego zostanie przesłana fotka z zamkiem, mostem czy posągiem, których owy system nie powinien pomylić z niczym innym, bo po prostu w danej okolicy nic podobnego nie ma. A nawet jakby było to przecież to trzymadełko wie gdzie się znajduje (GPS) i wie w którą stronę patrzy oraz wie na jakiej odległości znajduje się oglądane miejsce (tak jak to robią wojskowe lornetki z miernikami odległości, bądź urządzenia pomiarowe wykorzystywane podczas remontów dróg czy przy podobnych sprawach). I choć by trzymadełko nie rozpoznało posągu jakiegoś mitycznego bóstwa gdzieś w Atenach to po danych z GPS powinno wiedzieć, że co jak co, ale w tym miejscu powinien stać Zeus... przynajmniej jeszcze wczoraj tam stał ;).

Dlaczego o tym piszę? Bo opowieści o rozpoznawaniu obrazów i przeszukiwaniu praktycznie zbioru wielkości wikipedii w akceptowalnym dla turysty czasie jakoś do mnie nie dociera. I tak miliony razy na sekundę. Przecież to zarżnie każdy serwer a koszt postawienia chmury przedroży zyski z abonamentu czy jak tam będą się klienci z Intelem rozliczać. Wydaje mi się, że lokalizacja będzie obcinana do konkretnych współrzędnych, bo po co przetwarzać obrazy zamków we Francji cegła po cegle gdy stoimy 100 metrów od zamku w Krakowie.

A tak można powiedzieć klientom, że Atom jest fajny. Tylko dlaczego nikt nie powie, że tak na dobrą sprawę jest on nadal tak samo nędzny jak Celeron mobilny 800 MHz ale o tym jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zapewne wykorzystuje lokalizację, ale mylisz się co do GPSu, poda ci kierunek, w którym patrzysz jeśli się poruszasz, lub właśnie zatrzymałeś. GPS nie jest na tyle precyzyjny, żeby wykryć obrót. Jest taki system automatycznego tagowania zdjęć, całkiem fajnie to działa, ale też nie jest to jakis super precyzyjny system, znaczy nie, żeby popełniał błędy, tylko jak mu wysłałem zdjęcie bolidu ferrari to napisał racing, i wymienił dominujace kolory na zdjęciu, mogli by się bardzie postarać, i chociaż dodać większą liczbę tagów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...