Skocz do zawartości

Książki poświęcone tematyce sprzętu, softu i nie tylko...


Rogal

Recommended Posts

Jak w temacie - mam znajomego, wielkiego pasjonata, który będzie kończył logistykę. Całe życie jednak kręcił się wokół technologii, coś tam czytał, coś pomagał i w ogóle. Zależy mu jednak na tym, aby wiedzę usystematyzować, zebrać w jedną całość, wszystko przeanalizować i poznać mechanikę działania od podstaw.

Jednym słowem - ma jakieś pojęcie, ale czuje, że musi wziąć podstawy, że chce poznać to wszystko od początku, do teraz.

Co go interesuje - mechanika działania sprzętu, softu i...sieci komputerowych. Pytał mnie jakie podręczniki do czytania mu polecić...generalnie odpowiedziałem, że wszystko jest na google i w manualach do sprzętu, ale nie jest on na tyle majętny by takowe sprzęty dotykać. Szuka więc podręczników, które pokażą mu mniej więcej jak działa całość, jak się montuje poszczególne składowe komputera i takie tam.

Wybiegając w przyszłość - mechanika sieci komputerowych, czyli podstawy od montażu, poprzez zabezpieczanie i odwrotnie - destrukcja, ataki i te sprawy.

Z książek dotyczących mechaniki PC poleciłem mu póki co Anatomię PC, jednak sam nie miałem czasu jej przejrzeć i nie wiem czy wszystko ogarnęła czy nie. Co do softu - Systemy Operacyjne, wydanie 3, prawdopodobnie najlepszy podręcznik, który opisuje poszczególne systemy, sposób jakim zarządzają pamięcią i resztą podzespołów itd.

Co do sieci - "Sieci Komputerowe.Kompendium".

Jak widzicie nie jest tego dużo, dlatego pytam was jakie tytuły warto zdobyć i "Zaliczyć". Liczy się kolejność - od podstaw do sieci komputerowych, czyli pierw budowa i składanie komputera, budowa i działanie poszczególnych elementów.

Sugestie mile widziane. Ewentualnie dobre strony internetowe, na których takie coś znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mi przychodzi do głowy tylko Anatomia PC, którą już wymieniłeś, a tak to już nie wiem co, zwłaszcza z tych dziedzin, które wymieniłeś. Z programowania to Symfonia C++ najlepiej najnowsze wydanie, bo świetnie tłumaczy zasady programowania zorientowanego obiektowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie znajomy ma taki pomysł na ścieżkę rozwoju:

- poznanie komputera jako sprzętu, zasad działania podzespołów itd.

- współgranie z software (czyli zapoznanie się z OSami dostępnymi na rynku)

- wdrożenie się w sieci komputerowe plus cały potrzebny stuff dodatkowy. 

Zatem książki to:

Anatomia PC najnowsze wydanie, Systemy Operacyjne i Sieci Komputerowe.Kompendium + Hacking. Sztuka penetracji. 

Chodzi o dobre poznanie tego, na czym pracuje, od strony książkowej. Wiecie - uzupełnienie wiedzy i analiza tego co się już wie. 

Rzucajcie też przydatnymi linkami, jeżeli takowe macie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Lista, którą wybrałem:

Lista podręczników dosamokształcenia. Pozycje obowiązkowe do zaliczenia! J

 

 

  • Sun Tzu, Sun Pin „Sztuka Wojny”
  • Tadeusz Kifner „Polityka bezpieczeństwa i ochrony informacji”
  • Mariusz Stępień „WAP dla każdego. Wydanie II”
  • Theodore Wallingford „VoIP. Praktyczny przewodnik po telefonii internetowej”
  • John Viega „Mity bezpieczeństwa IT. Czy na pewno nie masz się czego bać?”
  • Marek Serafin „Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych. Wydanie II rozszerzone”
  • Michal Zalewski „Cisza w sieci”
  • Chris Fry, Martin Nystrom „Monitoring i bezpieczeństwo sieci”
  • Maciej Szmit, Mariusz Tomaszewski, Dominika Lisiak, Izabela Politowska „13 najpopularniejszych sieciowych ataków na Twój komputer. Wykrywanie, usuwanie skutków i zapobieganie”
  • Maciej Szmit, Marek Gusta, Mariusz Tomaszewski „101 zabezpieczeń przed atakami w sieci komputerowej”
  • Marek Serafin „Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych”
  • E. Schetina, K. Green, J. Carlson “Bezpieczeństwo w sieci”
  • Marcin Szeliga „Bezpieczeństwo w sieciach Windows”
  • Andrew Lockhart  „125 sposobów na bezpieczeństwo sieci. Wydanie II”
  • Kevin Mitnick, William L. Simon „Sztuka infiltracji”
  • Josef Pieprzyk, Thomas Hardjono, Jennifer Seberry “Teoria bezpieczeństwa systemów komputerowych”
  • Jacek Matulewski, Jarosław Ratkowski, Krzysztof Żebrowski „Firewall. Szybki start”
  • Jon Ericsson „Hacking. Sztuka penetracji. Wydanie II”
  • John Chirillo „Hack Wars” Oba tomy.
  • Kevin Mitnick, William L. Simon “Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła”
  • Marcin Karbowski „Podstawy kryptografii. Wydanie II”
  • W. Curtis Preston „Archiwizacja i odzyskiwanie danych”
  • Piotr Metzger „Anatomia PC. Wydanie XI”
  • Bartosz Danowski, Andrzej Purchla „BIOS. Przewodnik. Wydanie IV”
  • Bartosz Danowski, Adam Chaliński „Montaż komputera PC. Ilustrowany przewodnik. Wydanie II”
  • Wojciech Mielczarek „USB. Uniwersalny interfejs szeregowy”
  • Bartosz Danowski „ABC sam optymalizuję komputer”
  • Scott Mueller „Rozbudowa i naprawa komputerów PC. Wydanie XVIII”
  • Bartosz Danowski „ABC laptopów”
  • Scott Mueller, Terry W. Ogletree, Mark Edward Soper “Rozbudowa i naprawa sieci. Wydanie V”
  • Bartosz Danowski „Hardware. Leksykon pojęć sprzętowych”
  • Krzysztof Masłowski „Darmowe oprogramowanie w codziennym życiu”
  • Heather Osterloh „TCP/IP. Szkoła programowania”
  • James F. Kurose, Keith W. Ross “Sieci komputerowe. Ujęcie całościowe. Wydanie V”
  • John Ross “Sieci bezprzewodowe. Przewodnik po sieciach Wi-Fi i szerokopasmowych sieciach bezprzewodowych. Wydanie II”
  • Scott Lowe “Sieci domowe. Nieoficjalny podręcznik”
  • Andrew S. Tanenbaum „Systemy operacyjne. Wydanie III”

Jeszcze raz doceniam ten skrypt - na utx ledwo to wrzuciłem i wygląda okropnie - tutaj wrzucono wspaniały panel pisania - niemal Word w wersji IPB ;) 

Boldem zaznaczyłem pozycje na dzień dobry - jak widzicie znajomy chce poznać podzespoły, nauczyć się ich i ich rozumowania, a dopiero potem przejść w warstwę softu i sieci. Mam nadzieję, że się mu powiedzie, bo literatura pasjonująca. 

Mam tylko wątpliwość co do Anatomii PC...spójrzcie na pozycje 28 - mam wydanie z 2000 roku w rękach i uwierzcie, ale tam jest wszystko. Czy zatem warto przerobić obydwie te książki? Muszę tylko napisać do Helionu, czy nie podrzuciliby mi jakiegoś upgrade do wersji XI za niewielką opłatą - mam wrażenie, że dołożono parę nowości, z racji tego co się na rynku dzieje. 

W dalszym ciągu czekam na wasze propozycje plus ewentualne komentarze do tego co wybraliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Upgrade książki raczej nie przejdzie, w przeciągu 8 lat sporo mogło dojść, jedynie może uda ci się wypożyczyć najnowszą część. Sam mam anatomię PC z 2003, liczba stron praktycznie nie zmieniła się, ale to nie znaczy, że nie wiele doszło, pewnie nie są już opisywane przestarzałe technologie, bo to nie jest podręcznik do historii ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja generalnie książek teraz już mało kupuję, bo się po prostu nie opłaca, jeśli chce się być na bieżąco. Niestety książki do polski trafiają bardzo późno, a w przypadku jakiś egzotycznych technologii nawet wcale, na przykład JavaFX. Opóźnienie to minimum 6 miesięcy, a zazwyczaj sięga koło roku i to w przypadku książek o PHP, który jest dość popularnym językiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...