Skocz do zawartości

Google Talk Plugin - Instalacja openSUSE


BigKoma

Recommended Posts

Jak wiemy, od kilku dni google udostępnia długo oczekiwany plugin, dzięki któremu możemy się cieszyć video rozmowami w oknie naszej przeglądarki w Google Talk(GTalk) na systemach Linux.

Lecz życie nie jest różowe - google w tej chwili swój plugin udostępnia jedynie na 32/64 bitowe systemy bazujące na Debianie . Użytkownicy systemów których pakiety są oparte o RPM, muszą jeszcze poczekać. Nie mniej, mnie już dziś udało się uruchomić plugin na openSUSE 11.3 x64.

Jeżeli również chciałbyś tego dokonać , postępuj zgodnie z poniższą instrukcją :

1. Pobierz pakiet .deb z pluginem odpowiedni dla twojej architektury procesora.

2. Skonwertuj na .rpm przy pomocy programu "alien". Jeżeli go nie masz to zainstaluj. Polecenie do skonwertowania:

alien -r google-talkplugin_current_amd64.deb
3. Zainstaluj pakiet glew :

zypper install glew

4. Zrób dowiązanie symboliczne:

ln -s /usr/lib/libcrypto.so.0.9.8 /usr/lib64/libcrypto.so.0.9.8

5. Zainstaluj wtyczkę :

rpm -ivh --nodeps google-talkplugin-1.4.1.0-2.x86_64.rpm

Miłego korzystania z GTalk :)

Poradnik pochodzi z mojego bloga:

http://bigkoma.blogspot.com/2010/08/google-talk-plugin-instalacja-opensuse.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A świadczy to ...

że, jak na WinXP próbujesz instalować programy z oficjalnym wsparciem tylko dla Win7, da się ale często wymaga to sporo pracy, rozwiązywanie zależności, podmiana bibliotek czy zmian w rejestrze. Co innego jak się instaluje natywne aplikacje, oficjalnie wspierające nasz system (jakim to by on nie był), to tylko klik na pakiet i klik akceptuj - gotowe, ma się zainstalowane. Jeżeli się chce mieć coś co jeszcze nie jest oficjalnie wspierane na naszym systemie to zazwyczaj trza sporo się pogłówkować.

Ale ta dyskusja nie tyczy się tematu, gdyż nic nie wnosi do niego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wnosi - ty prezentujesz jedyne słuszne rozwiązanie, do jedynego słusznego oprogramowania, które jest jedynie słusznie za darmo. Ja za to krytykuję to jedyne słuszne rozwiązanie dla jedynego słusznego systemu za jedyną słuszną darmochę. 

że' date=' jak na WinXP próbujesz instalować programy z oficjalnym wsparciem tylko dla Win7, da się ale często wymaga to sporo pracy, rozwiązywanie zależności, podmiana bibliotek czy zmian w rejestrze.[/quote']

W 80% przypadków kończy się na trybie zgodności, a zmiany bibliotek nie wchodzą w grę bo...bo soft użytkowy dla wielkich przedsiębiorstw ma wsparcie do 3 systemów wstecz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W 80% przypadków kończy się na trybie zgodności, a zmiany bibliotek nie wchodzą w grę bo...bo soft użytkowy dla wielkich przedsiębiorstw ma wsparcie do 3 systemów wstecz. 

Rogal: mały fail, bo Big Komie chodziło o uruchamianie programów dedykowanych na Windows7 w środowisku Windows XP.

A wracając do samego poradnika: mając na uwadze moje ostatni boje, to i tak lightowa instalacja. A skype ostatnio tak mnie irytuje, że zastanawiam się poważnie nad alternatywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...