Skocz do zawartości

Microsoft podaje argumenty przeciw Androidowi


waaldii

Recommended Posts

Android od firmy google jest za darmo. Za produkt microsofta: Windows Phone & trzeba zapłacić 15$. Wiadomo co wybierze przeciętny nabywca. Microsoft podaje jednak kilka argumentow za Windowsem i przeciw Androidowi:

  • Producenci telefonów, którzy korzystają z Windows Phone 7 będą chronieni przed pozwami ze strony konkurujących firm dotyczącymi patentów. Faktycznie, licencje oprogramowania obu gigantów różnią się: stosując Windows Phone 7 przenosisz odpowiedzialność (koszty!) na Microsoft, stosując Androida możesz liczyć co najwyżej na dobrowolne wsparcie Google’a.

  • Architektura Windows Phone 7 pozwala na łatwe dostosowywanie systemu do potrzeb producenta za pomocą wtyczek pracujących niezależnie od rdzenia systemu. Ponownie, to prawda. Android nie posiada warstwy abstrakcji (abstraction layer), co powoduje duże opóźnienia przy publikowaniu aktualizacji systemu. Co prawda jeśli korzystasz z „czystego” Androida ten argument cię nie dotyczy, ale jeśli należysz do miażdżącej większości producentów, którzy stosują nakładki takie, jak Sense czy TouchWiz3D, musisz pisać system praktycznie od nowa, co zwiększa twoje koszty. W Windows Phone 7 nakładki będą dalej działać, mimo aktualizacji samego systemu

  • Windows Phone 7 posiada mechanizmy do automatycznego testowania, a Android nie. Ponownie, prawda. Beta-testy systemu na nowym smartfonie powinny być tańsze w przypadku Windows Phone 7

  • Producenci smartfonów z Androidem muszą sami pisać sterowniki do swoich sprzętów a Windows Phone działa jak plug & play.. Niby prawda, ale i tak najwięcej pracy wkładanej jest w nakładki interfejsu i dodatkowe aplikacje. Więc owszem, sterowniki trzeba sobie samemu napisać, ale nie jest to szczególnie pracochłonne w porównaniu do reszty

  • Dodatkowe funkcje Androida kosztują. W Windows Phone 7 nie musisz niczego licencjonować, bo masz to w cenie. Półprawda. Faktycznie, Android „z pudełka” nie obsługuje wielu kodeków i formatów biurowych, takich jak Microsoft Office (sic!). Co nie zmienia faktu, że istnieją darmowe odpowiedniki, które i tak są w Internecie stosowane o wiele chętniej, niż komercyjne formaty. Ale niewątpliwie jest to jakiś argument

  • Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Producenci telefonów muszą wydawać dodatkowe pieniądze, by ich telefony miały równie dobry interfejs, co Metro, Zune czy Xbox Live. Nie, to zdanie to nie pomyłka. Zgadzamy się, że Microsoft robi świetne interfejsy. Ale inni też. Dlaczego mielibyśmy chcieć, by mój androidowy smartfon wyglądał jak Windows Phone 7? No ale musiał być jakiś humorystyczny akcent… :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nawyk to nawyk - Ty też pracując dla Microsoftu starałbyś się żyć tak jak to robisz. Niemniej jednak jest jedna święta prawda, a właściwie była:

Dołączona grafika

Teraz fani Androida zastawiają się tym, że mają sklepowe aplikacje, które się instaluje bardzo szybko. Jak dla mnie to nieporozumienie, żeby tak fundamentalne elementy trzeba było aktywować/doinstalowywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jako, że posiadam wspaniały telefon z Windows Mobile, pozwólcie, że skomentuję te rewelacje M$.

1.) Ten punkt odnosi się do developerów i dostawców sprzętu. Zwykły user ma to gdzieś.

2.) Nakładki to temat - rzeka. Na forum xda developers największym powodzeniem cieszą się romy typu "light" czyli jak najmniej badziewia zajmującego miejsce i ram. Korzystałem z super wypasionych romów i poza wodotryskami nie znalazłem w nich nic ciekawego. Czysty rom pozwala na znaczne wydłużenie pracy na baterii.

I na marginesie:

- Android ma widżety, Windows nie

- Android ma 3 ekrany (jeden aktywny w jednym momencie), Windows ma 1

- Android ma appstore, Windows ledwo raczkuje w temacie

- Android ma masę softu free, Windows ma bezczelne ceny za byle co

3.) Ten punkt odnosi się do developerów i dostawców sprzętu. Zwykły user ma to gdzieś.

4.) Ponownie lektura xda developers zmienia obraz rzeczy, bo jak się okazuje jądro linuksa sprawia, że można wykorzystać sterowniki z edycji pecetowych.

5.) Gimmie a break. Tysiące userów posiadających telefony z Androidem nie jest biznesmenami. Poza tym przykład Blackberry pokazuje, że rozwiązania M$ dla biznesu niekoniecznie są najlepsze. Jak już wcześniej wspominałem appstore Google rozwiązuje masę problemów za darmo. Polecam wizytę na stronie M$ z aplikacjami (polską) - bieda totalna.

6.) Patrz punkt 2. Microsoft nie robi dobrych interfejsów. Jeżeli chcecie zobaczyć dobry interfejs, to sięgnijcie po Touch Flo 3D (HTC), Sense (HTC), Tilwave panel(Sony Ericsson), Nakładkę na Androida z Xperii X10, iOS z iPhone. Metro w wersjach które widziałem to totalna pomyłka i krok wstecz w stosunku do Titanium Skin.

I na koniec koronny dowód:

Android od daty swojej premiery szybkimi krokami doszedł do wersji 2.2 (Froyo). Większość telefonów z tym OS-em będzie miało aktualizację do nowszych (i aktualnych) wersji. A Windows Phone 7? aktualizację do tego systemu otrzyma 0 (zero) telefonów z Windows Mobile. Niech spadają z tymi swoimi argumentami o wyższości Windows Phone nad Androidem, bo kluczowy dla mnie (i dla wielu userów) argument to aktualizacja os-u do nowszej wersji, a ten leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...