Skocz do zawartości

Prośba o wskazenie zestawu komputerowego do gier do 3500zł :)


Beo

Recommended Posts

Jako, że przy poprzednim moim wątku nie udało się kupić kompa, mam zamiar zrobić to teraz (już na pewno, kasę mam). W limit pieniężny musi być też włączony monitor i głośniki :) W razie gdyby to było za mało, jest szansa na odłożenie dodatkowych 500zł.

Sam komputera nie złożę, więc nie wchodzą w grę same części (jedynie gotowce na allegro/gdzie indziej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Powiem szczerze, że nie ma za bardzo z czego wybierać i na ogół w zestawach które widziałem były dziadowskie karty grafiki... ale okazuje się że można znaleźć coś ciekawego:

http://allegro.pl/i3-540-2x3-06gh-p55-4gb-gtx465-1gb-ddr5-dx11-1tb-i1193029670.html

Niezła propozycja jeżeli wziąć pod uwagę GTX465 na pokładzie, proc 3,06 Ghz i dysk 1TB. Mocny, a co najważniejsze - markowy zasilacz na pokładzie. I to tyle w temacie Core i3, bo nic więcej ciekawego nie ma (kart graficzne to jakieś nieporozumienie w tych zestawach, rzadko trafia się mocniejsza)

http://allegro.pl/hit-i5-760-4gb-ddr3-1600mhz-1tb-5850-hd5850-1gb-i1192039976.html

Ten mi się spodobał, jeżeli chodzi o Core i5. DDR3 - co prawda 4GB, ale 1600Mhz, dysk 1TB i Radeon 5850. Najtańszy z tą kartą. O zasilaczu nic nie powiem - tu by musiał napisać coś Przem0l.

Przejdźmy do AMD:

http://allegro.pl/moc-phenom-ii-965-4x3-4ghz-1tb-ddr3-8gb-hd-5850-i1194119137.html

Najmocniejszy zestaw w cenie ok 3000zł. Ogromna ilość ram, Radeon 5850, dysk 1TB, 4 rdzenie. Mój faworyt.

http://allegro.pl/premiera-amd-6-rdzeni-1055t-1tb-ddr3-4gb-hd5850-i1197133692.html

Ta sama firma, konfiguracja różni się ilością ram (4GB) za to sześć(!) rdzeni na pokładzie.

I na koniec mała wisienka:

http://allegro.pl/gracz-phenom-x6-1055t-6x2-8-gtx470-4gb-ddr3-500gb-i1198257689.html

Fermi + 6 rdzeni. Mały potworek :)

edit: oczywiście monitor:

http://allegro.pl/nowoczesny-monitor-lcd-samsung-2243bw-22-i1202544941.html

ewentualnie full hd

http://allegro.pl/gateway-fhd-20000-1-5ms-basmar-i1199763267.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Co do monitora, skłaniałbym się do tego pierwszego. Podaliście tyle zestawów, że sam nie wiem który wziąć. Myślę raczej nad tym z i5, tylko czy ten zasilacz będzie dobry? Nie znam się za bardzo, po prostu nie chce mieć z nim kłopotów. Praktycznie co nie kupie komputera to są problemy, więc chciałbym wiedzieć, że ten zasilacz jest pewny :).

Jeszcze mam pytanko, bo te zestawy są bez systemu. Którą wersję 7 wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wybierz Home Premium 64bit i raczej oem niż box. Nie ma sensu brać wyższej wersji 7, bo i tak nie wykorzystasz możliwości Profesional a tymbardziej Ultimate. Co do wersji Box, to fajnie mieć taką wersję, bo można później przenosić między komputerami system, a tak masz przypisany do jednego kompa, więc jak sprzedajesz to musisz już z systemem sprzedać, ale box jest prawie 2 razy droższy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ten tówj faworyt Ralliart... ma fajny opis dotyczący zasilacza: "Zasilacz o mocy 600W zapewniający stabilną pracę bez awarii.".

Imho "stabilna praca bez awarii" nie bierze się z dużej cyfry napisanej przed literą "W" ale z tego jaka firma wykonała ten zasilacz. Zwracam na to uwagę, ponieważ autor aukcji (celowo) nie podał ani producenta ani modelu tego PSU. Tak samo nie wiem czemu przy dyskach 1 TB podaje 16 MB cache...

Nie mam zamiaru się czepiać ani ciebie straszyć Beo, wiec powiem tylko tyle: kupując zestaw a nie części nie możesz decydować co będzie w środku - musisz przyjąć to co oferują. Pamiętaj tylko, że nie ważne jak wypasiony zestaw kupisz - jak zapchasz system śmieciami (a i sam system doświadczy liftingu) to nie wykorzystasz jego mocy.

Nie wiem czy jest sens dopłacać z 4 do 8 GB RAMu, jak nie wiesz jak go wykorzystać to nie dopłacaj. Mając nawet opcję "4 GB" i tak bierz Windowsa 64 bit.

Zamiast GTX 465 weź GTX 460 z 1 GB pamięci (wystrzegaj się nieco tańszych z 768 MB, bo mają 192 bit szynę pamięci zamiast 256). DO tego operują na rdzeniu GT100 gdy 460-tki są na GT104, który pobiera mniej prądu, jest chłodzniejszy i w sumie często wypada lepiej w benchmarkach od setki. 460-tki kosztują mniej niż 465 z uwagi na niższą cenę produkcji. Nie ma szału w różnicy cen, ale zawsze to coś. Do tego będziesz potrzebował słabszego zasilacza, a to oznacza dalszą redukcję kosztów.

Wybierając Core i5 wybierasz tak na dobrą sprawę Core 2 Duo, w tej cenie masz Phenoma 4 z 2x większą ilością rdzeni i przyzwoitą ilością MHz (mówię o faworycie Ralliarta). Ten zestaw wystarczy ci na dłużej, bo coraz więcej gier wykorzystuje już 3 rdzenie (tzn. wykazują więcej FPS), więc na wysyp gier z obsługą 4 rdzeni nie będziesz musiał czekać aż tak długo.

Zestaw z 6 jajkajmi ... 2,8? Zapomnij o tym i weź 4x 3,4 GHz. Jak na razie i tak większość gier wykorzystuje 2 rdzenie, więc te 1200 MHz na plus będzie bezdyskusyjnie więcej warte niż dodatkowe i NIEWYKORZYSTANE rdzenie.

Biorą grafę pokroju 460 (1 GB) lub jeszcze mocniejszą (5850), zwiększasz wymagania stawiane procesorowi.

Piszesz, że możesz wydać nieco więcej... na wrażenia graficzne nie powinienes narzekać ale co z dźwiękiem? Integracja? Czy to jest naprawdę to co ciebie zadowoli? Jako przykład masz nas (mnie i Ralliarta): obaj mamy od dłuższego czasu Asus Xonar DX i jakoś nie wyobrażamy sobie "zredukowania kosztu" na tym komponencie. Naturalnie żeby w jakimś chociaż stopniu wykorzystać potencjał tej karcioszki potrzebujesz jakieś lepsze słuchafony bądź kolumny (nie mam na myśli Tracerów z mikrofonem "for gamers" za 60 zł).

Co do monitora ... pewnie i tak skończysz na 22", więc nie wiem czy nie lepiej byłoby zostać przy 1680x1050 zamiast Full HD (1920x1080). Wysoka rozdzielczość na ekranie oznacza wysoką rozdzielczość we wszystkim: systemie, aplikacjach i GRACH. Przy 22" nie sądzę abyś dojrzał różnicę pomiędzy tymi 2 rozdzielczościami w grach, za to jak spadną ci FPSy i zejdziesz z rozdziałką na niższą to zepsujesz sobie jakosć obrazu. I to nie "minimalnie", "teoretycznie" czy "akceptowalnie" tylko BARDZO.

Ostatnia uwaga: biorąc zestaw, przeczytaj gwarancje: czy jest na zestaw (2 lata + plomba) czy na podzespoły. Osobiście wybrałbym na podzespoły, tym bardziej, że CPU masz na 3 lata (bo jest w Boxie), mobo jest na 2 lata, dysk na 3 lata, grafa na 2 lata...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zgadzam się z Przemkiem, przy 22" nie zobaczy się różnicy między 1920x1080 a 1680x1050, to zaledwie 30 linii mniej.

Co do dźwięku to trzeba wtedy zainwestować w naprawdę dobre słuchawki, takie przynajmniej za 200 zł, choć słyszałem że Creative Aurvana Live! to dobre słuchawki za dobrą cenę, obecnie poniżej 200 zł, a recenzje jakie czytałem są naprawdę przychylne. Zastosowano w nich te same magnesy co w słuchawkach Denona, a to już o czymś świadczy. Sam będę je kupował, i też zastanawiam się nad kartą dźwiękową Asusa.

Z geforców GTX 460 polecam tego od gigabyta, ma naprawdę świetne recenzje, przede wszystkim nie jest na chłodzeniu referencyjnym, dzięki czemu temperatury są niskie i nie jest głośna nawet w obciążeniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A jeżeli teoretycznie zyskałbym możliwość złożenia takiego zestawu osobiście, to jakie części byście polecili i co bym zyskał względem gotowców? Co do karty dźwiękowej, nie potrzebuje jakieś wspaniałej, nie zwracam na to uwagi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Moja propozycja:

Procesor:Procesor AMD Phenom II X6 1055T (AM3/125W) BOX 748,99zł

Płyta główna:Gigabyte GA-MA790GPT-UD3H Socket AM3 390,99zł

Dysk twardy: Samsung 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB 224,99zł

Pamięć: DDR3 A-Data 4GB PC1600 2x2GB CL9 Gaming 370,97zł

Grafika: Gigabyte GeForce GTX460 1GB DDR5/256b D/H PCI-E 793,39zł

Napęd: DVD Lite-On iHAP122 ATA czarna OEM+soft 73,98zł

Zasilacz: Corsair CMPSU-650TXEU 650W 353,99zł

Obudowa: ATX Tower Cooler Master Elite 331 czarna 122,09zł

Monitor: LCD 22'' Asus VW225NL 582,99zł

W sumie wszystko 3662,38zł, a więc przekroczyłem budżet o nie całe 200 zł, zawsze można trochę oszczędzić na pamięciach i wziąć jakieś wolniejsze, choć będzie to zaledwie 60 zł mniej. Płyta główna to raczej taka sugestia, może być inna , ale raczej z tego przedziału cenowego, bo w zasadzie ma wszystko co potrzebne. Nie jestem pewien co do zasilacza ale chyba powinien być ok. Monitory Asusa są dość dobre, a drogie nie są, na pewno są lepsze od gateway i innych tego typu firm. Jak byś chciał jeszcze oszczędzić, to zawsze można wziąć mniejszy dysk, 500 GB to tez dużo, a jakieś 70 zł w kieszeni zostanie. Musiałbyś się dowiedzieć, czy złożyliby Ci sprzęt bez plomby jeszcze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Na co chłopakowi 6 jąder skoro dwa/cztery śmiało dadzą radę? Ja wiem, że niska cena i te sprawy, ale sam dobrze wiesz, że rynek więcej niż 2 rdzeniowy jest traktowany bardzo wybiórczo. Płyta jak najbardziej okej, jest przygotowana pod najnowsze zabawki, więc kasę oszczędzoną na procku zainwestuj w RAM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale w grach też nie wykorzysta więcej niż 4 GB. Nie spotkałem się jeszcze z tak pamięciożerną grą, a ma jeszcze 2 wolne sloty, które zawsze można później wykorzystać. A dokupienie pamięci będzie raczej mniej kosztowne niż wymiana procesora. Sześć rdzeni się przyda, np. jeśli gra używa 3-4, to zostają jeszcze 2-3 wolnych na system i np. frapsa. Gier korzystających z wielu rdzeni przybywa, np. L4D2 i pewnie wszystkie następne gry od valve też będą. A tu wyniki testów procesorów na podstawie Dragon Age: Orygins.

http://www.pcgameshardware.com/aid,698761/Dragon-Age-Origins-CPU-benchmarks-75-percent-boost-for-quad-cores/Practice/

Jak widać nawet wolniej taktowany (3.5 GHz) i7 wyprzedza C2Q Q6600 o taktowaniu 3.6 GHz (OC), i różnica jest duża, a więc wynika z tego, że wykożystuje nie tylko 4 rdzenie, ale także jest wstanie skorzystać z technologi HT. C2Q nie dorównał nawet i7 860, który jest taktowany zegarem 2.8 GHz, a więc C2Q jest prawie 30% szybszy w stosunku do i7-860. Moim zdaniem warto inwestować w więcej rdzeni. Sam się zastanawiam czy nie zrezygnować z i7 na rzecz 6 rdzeni od AMD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W limit pieniężny musi być też włączony monitor i głośniki :)

Z głośników zrezygnowałem, ale dochodzi system :> Zakładając około 400zł na W7 zostaje 3400 (udało mi się wynegocjować o pomoc finansową do 3800 od rodziców) na zakup kompa wraz z monitorem. Tak więc zestaw Micza okej, ale 200zł musi być tańszy ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Mnie intryguje jedno - jakim cudem uzbierałeś tyle kasy :F 

Ja muszę zadowolić się dobrym komputerem używanym, teraz licytuję części na allegro, a ten 3500 tysiąca ma od ręki...

A co do systemu - zassaj Linuksa i po sprawie. Za 70 złotych wykupisz licencję do Cedegi i masz wszystkie gry jakie sobie tylko zamarzysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W taki wypadku masz do wyboru:

mniejszy dysk 500 GB albo nawet 320 GB, zależy jakie są twoje wymagania. tu 70 zł oszczędności przy dysku 500 GB

wolniejsze ramy A-data 1333 MHz oszczędzisz jakieś 60 zł

czyli na razie masz 130 zł oszczędności a potrzebujesz przynajmniej 170, najwięcej da się oszczędzić na procesorze na pewno. W ram.net.pl dostaniesz windows 7 HP za 376 zł.

A więc modyfikacja

Procesor:Procesor AMD Phenom II X6 1055T (AM3/125W) BOX 748,99zł

Płyta główna:Gigabyte GA-MA790GPT-UD3H Socket AM3 390,99zł

Dysk twardy: Samsung 320GB HD322GJ SATAII 16MB 139,99zł 224,99zł zysk 85 zł

Pamięć:DDR3 A-Data 4GB PC1333 2x2G CL9 Dual Retail310,99 370,97zł zysk 60 zł

Grafika: Gigabyte GeForce GTX460 1GB DDR5/256b D/H PCI-E 793,39zł

Napęd: DVD Lite-On iHAP122 ATA czarna OEM+soft 73,98zł

Zasilacz: Corsair CMPSU-650TXEU 650W 353,99zł

Obudowa: ATX Tower Cooler Master Elite 331 czarna 122,09zł

Monitor: LCD 22'' Asus VW225NL 582,99zł

Suma 3662,38zł 3517,38 zł + 376 = 3893,38 zł. Niestety nadal budżet przekroczony, ale zawsze można na monitorze jeszcze oszczędzić, albo wspomnianym wcześniej procesorze, co pozwoliłoby na mniejsze oszczędności w innych komponentach. Najlepiej jak na ten temat wypowiedzą się nasi dwaj najwięksi eksperci w dziedzinie sprzętu :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Micz - i7 ma tyle samo rdzeni co C2Q. Te "HT" w grach nic nie dają, a różnica w wydajności w grach nie pochodzi z HT ale z konstrukcji procesora.

Core 2 Quad to 2 procesory dwu rdzeniowe połączone pomiędzy sobą oddzielną szyną. Do tego mają wydzielony kontroler pamięci, który znajduje się "hen daleko" bo aż na mostku północnym, który zamęczony jest też obsługą grafy itd.

Core i7 to w pełni zintegrowane 4 rdzenie tak jak to jest od zawsze u AMD - AMD nigdy nie miała protez i w końcu Intel skopiował od nich pomysł. Do tego szyna pomiędzy rdzeniami nie wynosi 1066 MHz jak w C2Q (65nm) lub 1333 (45) ale ~5x więcej. Zintegrowany kontroler to kolejne procenty w wydajności "in plus" a wymuszenie posiadania DDR3 zamiast DDR2 jak w C2Q (najczęściej spotykane konfigi są z DDR2) tylko dopełnia tego obrazu. DDR2 z reguły kupowane były w modułach 800 MHz, gdy DDR3 1333 lub 1600... przepustowość jakby nie patrzeć rośnie 2x. Ale to nic, bo gdy C2Q dysponuje 128 bit kontrolerem pamięci to Core i7 ma 192 bit (3 way). Kolejne +50% do przepustowości. Polepszona architektura, nowe rozkazy, bla bla bla... ot cały powód, dla którego osoby poszukujące wydajności wybierają Core i7 z 3 lub 6 modułami pamięci.

Więc Core i7 "po prostu jest wydajniesze" od Core 2 Quad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To wtedy wziąłbym ten monitor co ty mi wcześniej polecałeś (100zł jest), a procesor jaki?

Rogal, zaoszczędzenie takiej kasy nie jest problemem, kiedy nie musisz wydawać nic regularnie (na jedzenie, podatki, czynsz etc.). Płacą to moi rodzice a własną kasę odkładam dla siebie :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Masz wybór między:

AMD Phenom II X4 955 - od ok 519zł a AMD Phenom II X4 965 (ok 610 zł) różnica raptem 100 zł. Model 955 ma taktowanie 3,2Ghz - jak najbardziej zadowalające i moim zdaniem wystarczy. Nie ma co dopłacać dla tych 200 Mhz. No i zaoszczędzisz 200zł - będziesz mógł wziąć szybsze pamięci (te z pierwszego zestawu Micza)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Czyli wychodzi na:

Procesor: AMD Phenom II X4 955 534,99zł

Płyta główna:Gigabyte GA-MA790GPT-UD3H Socket AM3 390,99zł

Dysk twardy: Samsung 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB 224,99zł

Pamięć: DDR3 A-Data 4GB PC1600 2x2GB CL9 Gaming 370,97zł

Grafika: Gigabyte GeForce GTX460 1GB DDR5/256b D/H PCI-E 793,39zł

Napęd: DVD Lite-On iHAP122 ATA czarna OEM+soft 73,98zł

Zasilacz: Corsair CMPSU-650TXEU 650W 353,99zł

Obudowa: ATX Tower Cooler Master Elite 331 czarna 122,09zł

System: Windows 7 Home Premium 64bit PL OEM375,99zł

Monitor: LCD 22'' Asus VW225NL 582,99zł

Suma: 3824,37zł

I to wszystko? Chłodzenie pasywne wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie będę kręcił :)

W takim razie dzięki za wszystko, mam nadzieję, że niedługo zamówię. Jest jakieś ryzyko uszkodzenia, jeżeli będę składał go sam (robię to po raz pierwszy)? Może lepiej będzie go oddać komuś kto się na tym zna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Składanie komputera nie jest trudne, w komputerach ciężko podłączyć coś nie tak. Najgorsze dla mnie osobiście jest mocowanie procesora i wentylatora, ale to nie jest trudne, na pewno dasz sobie radę. Choć jeśli masz obawy to dobrze by było, żeby po prostu ktoś Ci pomógł, czyli żebyś składał Ty, a ta osoba ewentualnie by Ci podpowiadała.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie będę kręcił :)

Zawsze pozostaje też element komfortu słuchowego - boxowy cooler będzie głośniejszy, ale wystarczy w zupełności.

Generalnie nie powinieneś mieć takich obaw - z doświadczenia wiem, że podzespoły są wytrzymałe. Punkty krytyczne to instalacja procesora i zamontowanie wszystkiego w obudowie. Na you tubie powinny być filmy jak złożyć komputer.

Generalnie ja zawsze robię tak:

1. Procesor na płytę (uwaga na przyłożoną siłę, ale w procesorach amd musi po prostu zaskoczyć zatrzask)

2. Cooler na procesor + wtyczka od wiatraka w płytę

3. Zasilacz do obudowy + wkręcenie dystansów w płytę

4. Płyta z procesorem do obudowy (ewentualnie możesz założyć ram) + przykręcenie

5. Wtyczki z obudowy i zasilacza do płyty głównej plus kable usb, power, reset, itd

6. Dysk (tutaj uwaga, bo czasami wtyczka zasilania płyty przeszkadza we włożeniu i trzeba włożyć go szybciej lub niżej) i Napęd optyczny

7. Kable do dysku i napędu

8. Karta grafiki i zasilanie do niej

I pamiętaj, żeby przed złożeniem podzespołów zredukować elektryczność statyczną - np poprzez złapanie kaloryfera i unikaj rzeczy które się elektryzują, bo mała iskra może uszkodzić procesor (oczywiście nie wolno dotykać nóżek z procesora).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Myślę więc, że to będzie ostateczny zestaw. :) Powiem więcej jak już kupię i części będą u mnie :)

Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy wypowiadali się w tym temacie, ale szczególne podziękowania dla ralliarta i Micza. Należy wam się po dobrym piwku :) Tak więc do zobaczenia za 5 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...