Skocz do zawartości

Smatphone? Tak, ale z jakim systemem?


Ralliart

Recommended Posts

Wielu z was zastanawia się nad zakupem telefonu typu smartphone. Tylko nie wiecie na co się zdecydować, bo mnogość rozwiązań jest porażająca. Postaram się wobec tego przybliżyć wam trendy jakie obecnie panują w tej dziedzinie telefonii

1. Symbian: pomimo usilnych starań głównie ze strony Nokii pacjent umiera i ciężko powiedzieć, czy da radę pociągnąć jeszcze długo. Biorąc pod uwagę specyfikację systemu pomyślanego jako powiązanego z klawiaturą telefoniczną (na początku) ciężko powiedzieć o nim, że jest dopasowany do standardów panujących obecnie na rynku. Fiński gigant stara się to zmienić, ale sądząc po jego wynikach nie tędy droga.

Werdykt: dla miłośników Nokii

2. Apple: tutaj nie ma co rozwodzić się o wadach i zaletach systemu pracującego w telefonach pod znakiem jabłuszka, bo posiadanie tego urządzenia to bardziej wynik przekonań i mody niż przemawiających za nim danych technicznych. Nie posiadałem, dlatego nie będę w 100% obiektywny, ale za cenę jednego iPhone 4 można mieć 2 HTC Leo 2. I jakoś mnie nie przekonuje to ciągłe odkrywanie telefonu na nowo przez Apple - nie można mówić o tym, że funkcja jest przełomem w momencie w którym konkurencja ma to od dawna (vide wideorozmowy)

Werdykt: Apple to religia. Dla wyznawców

3. Windows Mobile: mam zgryz, bo posiadam telefon z tym os-em i muszę przyznać, że im dalej w las tym coraz bardziej wciąga. Wersja 6.1 tego systemu była toporna i nieprzystępna, kolejna (6.5) okazała się małym przełomem który sprawił, że polubiłem ten system. Nie wiem na ile jest to atrakcyjność tego os-a, a ile nakładek Sony Ericssona, ale po prostu mi się podoba. Nie wypada zapomnieć w tym miejscu o ogromnej społeczności portalu Xda Developers która dzielnie modyfikuje ten system i ma największą bazę tzw. Custom Roms. Sam system jest również powiązany z wieloma usługami systemów operacyjnych Microsoftu co czyni go idealnym wyborem dla korporacji.

Werdykt: Tak powinien wyglądać os dla biznesu

4. Android: Nowość od Google i sprawca największego zamieszania na rynku. To na tym systemie operacyjnym pracuje Droid X Motoroli i HTC Evo 4G - najpotężniejsze smartphony na rynku. To w ten system operacyjny został wyposażony Dell Steak. To pod kontrolą tego systemu mają pracować najpotężniejsze telefony oparte o dwurdzeniowe procesory. To jest absolutny high-end w tym zestawieniu. Tyle, że to nie zasługa Google, a głównie Motoroli i jej agresywnej polityki na rynku najlepszych urządzeń mobilnych. System którego wszyscy będą wam zazdrościć. Ja pozostanę wobec niego neutralny, bo jeszcze za mało z niego korzystałem. Na ogromny plus zasługuje rozmach z jakim jest rozwijany: wersja 2.2 praktycznie już wypiera wersję 1.6 a wersja 3.0 już jest przygotowywana. No i ciągłe aktualizacje do nowszych wersji - nie ma kombinowania jak w przypadku Windows Mobile

Werdykt: Może zawojować rynek

5. Blackberry: wspominam o nim, chociaż na polskim rynku to margines. Telefony są brzydkie, za to os to kwintesencja potrzeb biznesmena. Niszę na naszym rynku znajdzie, ale nie będzie dominował. Korzysta z niego prezydent USA, może być lepsza reklama?

Werdykt: Produkt dla bardzo zorientowanych w temacie

ps. O systemach opartych o Javę nie wspominam, bo to nie jest os do smartphone z prawdziwego zdarzenia.

A jaki os wam przypadł do gustu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Słyszałem, że Nokia powoli ucieka z rozwiązania jakim jest Symbian, skłaniając się ku rozwiązaniom konkurencji. Jestem ciekaw jak zachowywałby się taki telefonik z Androidem na pokładzie.

Co do samego Androida - wersja 1.6 jest w dalszym ciągu sprzedawana z telefonami komórkowymi (np. LG Swift czy HTC Wildfire). Muszę przyznać, że pracuje się na nim dosyć przyjemnie, co nie znaczy, że mogłoby być lepiej :) Czy jestem zwolennikiem pchania wszędzie Androida? I tak i nie - tak bo będzie taniej, nie - bo jest jeszcze Windows Mobile. Na moim PDA mam zainstalowaną wersję 6.1 i gdybym utrzymywał troszkę lepszą relację z rodzicami, a także gdyby byli bardziej odważni, to już dawno byłoby po zainstalowaniu wersji 6.5.

Wspomniałeś o cyklicznym ukazywaniu się kolejnych wersji Androida - nie masz wrażenia, że to wszystko mogłoby się załatwić w góra dwóch poprawkach? 

O BlackBerry się nie wypowiadam, bo nie jestem wystarczająco amerykański żeby mieć pieniądze na jego zakup i ewentualne utrzymanie/serwisowanie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

 Szczerze? Android przechodzi sporą transformację od środka, dlatego ciągle zmiany wersji. Co prawda nie wiem na ile są to zmiany samego kernelu, ale zmienia się dużo jeżeli chodzi o wymagania sprzętowe. Od obsługi tylko większych rozdzielczości po brak obsługi starszych procesorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...