Skocz do zawartości

Rosyjski system operacyjny


Przem0l

Recommended Posts

Władze Rosji zaczynają prace na własnym systemem operacyjnym. Chcą go oprzeć na Linuxie, i chcą objąć jego działaniem cały kraj. Jest masa miejsc w sieci, które o tym piszą, choćby tu: http://nt.interia.pl/komputery/programy/news/nadchodzi-rosyjski-windows,1512729

Autorka zadaje pytanie graniczące z tematyką wielkiego brata... ja tu widzę inne.

Nie powinniśmy się pytać: dlaczego Rosja robi coś takiego, ale powinniśmy zastanowić się: dlaczego tak późno?

Dlaczego dopiero teraz to mocarstwo atomowe zaczyna forsować próby stworzenia własnego systemu operacyjnego, gdy choćby "takie" USA mają swoje Windowsy i MacOSy a Chiny swoje linuxowe wynalazki? Dlaczego Rosja dopiero pod naciskiem USA (zapowiadanie powołania jednostek do przeprowadzania cyber wojen) budzi się z takim pomysłem? Dlaczego administracja rządowa, szpiegowska i wojskowa do tej pory czuły się bezpieczne korzystając z Windowsów napisanych przez wroga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zwróćcie uwagę na reklamy w boxach obok - "Microsoft podpisał umowę z Rosją, udostępni kod źródłowy najnowszego Windowsa". Moje pytanie jest takie: jak bardzo programiści pójdą na łatwiznę przy robocie? Jak dużo będzie z normalnego Windowsa w wersji dla Rosjan? I najważniejsze - jak duży obszar obejmie - tylko rząd i urzędasów? Czy może darmowy system, kompatybilny z innymi systemami plików i plikami, ogólnodostępny dla Rosjan (pełne wsparcie dla sterowników + aplikacji użytkowych/rozrywkowych).

Albo będzie totalny hardcore - rosyjski DOS 21 XXI ;D Serio - mało kto zagląda dzisiaj do wiersza poleceń, żeby chociaż trochę bawić się komendami. Dawniej to był obowiązek - dlaczego więc czasem tam nie patrzeć? Zwłaszcza, że niejednokrotnie łatwiej coś zrobić z palca, niż wyklikać gryzoniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Rogal, w tekście jest napisane, że to ma być oparte na Linuxie... a kwestie Microsoftu poruszono w kontekście tego, że rządy krajów mają podpisane umowy z M$. Poza tym nie dostają całego kodu ale część... w końcu jakoś nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której CIA, która pisze razem z M$ backdoory i zabezpieczenia... miała by dawać kody źródłowe państwom takim jak Rosja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...