Skocz do zawartości

Jak konwertować filmy z FRAPS?


Ralliart

Recommended Posts

W związku z naszymi ostatnimi rozmowami na temat konwersji filmów z FRAPS'a postanowiłem zrobić tutorial jak w miarę bezstratnie skonwertować film do akceptowalnego formatu dla You Tube.

1. Zaczynamy oczywiście od nagrania materiału poprzez FRAPS - myślę, że jeżeli czytacie ten poradnik to tę część macie już za sobą.

2. Oczywiście nagrany materiał ma spore rozmiary - w moim wypadku nagranie wejściowe to 1680x1050 przy 60 klatkach/s trwające 27 sekund i mające rozmiar ~643 MB.

3. Do konwersji zostanie użyty program Format Factory pozwalający na konwertowanie do wielu formatów, w moim wypadku będzie to format MP4.

4. Po pobraniu programu rozpoczynamy pracę:

Wybieramy opcję wszystko do MP4

Dołączona grafika

Zmieniamy opcje wyjściowe - wypadałoby poprawić ustawienia domyślne

Dołączona grafika

Zmieniamy opcje na screenie zgodnie z naszymi upodobaniami:

Dołączona grafika

Oczywiście w tym miejscu parę uwag:

  • Kodowanie wideo - tego radzę nie zmieniać, bo ten format jest akceptowany przez you tube jako optymalny
  • Rozmiar wideo - zależy od oryginalnej rozdzielczości - w moim wypadku (1680x1050) nie wpływa na format wyjściowy tak znacznie jak np 1280x1024, który zaowocuje czarnymi pasami po bokach ze względu na format 4:3 wyjściowy wrzucony w format 16:9
  • Bitrate - od 1600 kb/s są zachęcające efekty, ale przy użyciu wartości 5000 wideo wygląda bardzo ładnie, oczywiście kosztem wielkości pliku
  • FPS - im więcej tym lepiej, także 30 wydaje się wartością optymalną biorąc pod uwagę, że FRAPS nagrywa w minimum 60 klatkach (pomijam sytuację gdy konfiguracja sprzętowa nie jest w stanie dostarczyć więcej)
  • Aspekt - przyda się dla osób z rozdzielczością w formacie niekompatybilnym z wyjściowym (np 4:3) możemy wymusić taką jaką chcemy

Po tych wszystkich kombinacjach dodać plik źródłowy

Dołączona grafika

Potwierdzamy zakończenie przygotowań

Dołączona grafika

I rozpoczynamy konwersję

Dołączona grafika

Wyniki mojej pracy:

Dołączona grafika

Wejście: 1680x1050 @ 60 klatek, 27 sekund - 543 MB

Wyjście 1: 1280x720 @ 30 Klatek, bitrate 1600 kb/s - 8 MB

Wyjście 2: 1280x720 @ 30 Klatek, bitrate 5000 kb/s - 16 MB

Wyjście 3: 1280x720 @ 24 Klatki, bitrate 2400 kb/s - 8 MB

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=KnjRTbEMQWU#ws

Dla zainteresowanych: wrzuciłem wersję 3: 1280x720 @ 24 Klatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wiesz Ralliart co mnie wkurza we Frapsie? To, że następuje synchronizacja FPSów. I jak przywykłem do gry z ok 200-250 FPSami to nagle spada mi do 60... Cztero krotny spadek FPS oznacza cztero krotny spadek płynności gry. To się czuje masakrycznie, bo wszystko dzieje się tak pooowoooliiii. Sam chyba to poczułeś gdy odpaliłeś nagrywanie... hehe ciężko się przyzwyczaić co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dołączona grafika

U nas w pracy na Core 2 Duo powyższa aplikacja na siłę trzymała się 1 rdzenia, co oczywiście zostało okraszone odpowiednim komentarzem z mojej strony... Za to w domu na Core 2 Quad jak widać konwersja leci na 4 rdzeniach na MAX. W końcu konwertuje film z partycji RAM (ponad 4 GB), więc jeżeli coś jest wąskim gardłem to na pewno nie "dysk". Film nagrany Frapsem to 4 GB, 1280x720 @ 60 FPS (1,5 minuty).

Tak jak radzisz Ralliart: 5000 kBps bitrate, 30 FPS, 1280x720 i całość konwersji zamknęła się w coś ok pół minuty. Po konwerji materiał ważył 54 MB (1,5 minuty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To oznacza, że rozmiar jest akceptowalny pod każdym względem i można coś z tym dalej zrobić :) teraz wystarczy wrzucić go na you tube :)

Można oczywiście popróbować z innymi kodekami - materiał może zajmować jeszcze mniej miejsca, ale takie ustawienie (1280x720) to najmniejsze HD i raczej nie warto więcej zmniejszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...