Skocz do zawartości

TP SA zapowiada zmiany cen internetu już w czerwcu lub najpóźniej po wakacjach.


Micz

Recommended Posts

TP SA zapowiedziało obniżenie cen internetu 6,10 i 20 mbps, celem tego obniżki jest zwiększenie popularności większych prędkości internetu z obecnych kilku procent, do liczby dwucyfrowej. Obecnie średni dochód z jednego klienta wynosi nieco poniżej 60 zł, TP zamierza utrzymać ten dochód jednocześnie utrzymując obecną pozycję na rynku, czyli 40% (2 mln abonentów).

Na podstawie tych mało precyzyjnych danych oraz cen u konkurencji, postarałem się wyliczyć przewidywany spadek opłat za internet. Średni spadek dla prędkośći 6,10 i 20 wyszedł mi około 26 zł.

Zaznaczam są to moje wyliczenia i przypuszczenia, nie jest to informacja oficjalna

Prawdopodobnie cena 1 mbps spadnie nieznacznie. Przewiduję cenę 49 zł, może 45zł. Obecnie jest to 55 zł.

Cenę 2 mbps przewiduję na 62-65 zł, obecnie 70 zł.

6 mbps na około 80 zł obecnie 100 zł.

10 mb na około 105 zł obecnie 130 zł.

20 mb na około 120 zł obecnie 150 zł.

Jest to spadek jakiego się spodziewam, czyli minimum co muszą zrobić, aby się utrzymać. Nie spodziewam się jakiejś drastycznej zmiany polityki TP i np. zbliżenie cen do konkurencji - Netia. 49 zł 4 mbps i 60 zł 8 mbps (obecnie chyba najtańsze na rynku, nawet taniej niż w UPC).

Oczywiście chciałbym się mylić, ale każda złotówka poniżej cen, które podałem będzie miłą niespodzianką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Oczywiście chciałbym się mylić' date=' ale każda złotówka poniżej cen, które podałem będzie miłą niespodzianką. [/quote']

No to pięknie :). Widać, że TePSA przeżywa jakąś odwilż. Nowe plany taryfowe, nowe prędkości i nowe ceny. Poprostu coś się zmienia.

Nie sądziłem, że to kiedyś powiem, ale nawet "w takim UPC" od jakiegoś czasu panuje beton. Nie ma czegoś takiego jak tani dostęp do Internetu. Może być tylko drogo albo jeszcze drożej ale nie ma takiej opcji żeby mieć np. 5 Mbit/s za 30 zł. Szczerze? Olałbym moje 15 Mbit/s i wybrałbym tą opcję. Ale tylko wtedy gdyby była relatywnie tania.

Co do poczynań francuskiego telekomu to jestem bardzo pozytywnie nastawiony, bo być może wpłynie to na zmianę taryf i promocji u pozostałych providerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie sądziłem' date=' że to kiedyś powiem, ale nawet "w takim UPC" od jakiegoś czasu panuje beton. Nie ma czegoś takiego jak tani dostęp do Internetu. Może być tylko drogo albo jeszcze drożej ale nie ma takiej opcji żeby mieć np. 5 Mbit/s za 30 zł. Szczerze? Olałbym moje 15 Mbit/s i wybrałbym tą opcję. Ale tylko wtedy gdyby była relatywnie tania.[/quote']

Ha! A mnie do tego betonu namawiałeś :)

A ja powiem szczerze, że jest tyle małych dostawców, którzy za grosze dostarczają sensowny net, że nie ma sensu przepłacać za tych rozreklamowanych. No i oczywiście kwestia oczekiwań - im większe tym większa przepustowość by się przydała. Ale taka:

http://www.speedtest.net/result/752017453.png

To jest przesada :)

Tylko SSD albo RAID żeby nadążyć z zapisem danych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wiesz co, tylko to musi iść jedno z drugim w parze. Bo wcisnąć coś jest łatwo, ale wykorzystać...no niestety gorzej.

@Micz

No to skoro to nie jest duża prędkość, a dysk nie nadąża z zapisem to ja wolę nie wiedzieć co się dzieje na tym od UPC....chyba bym kupił i udostępnił wszystkim których mam w klatce :)

Ja mam do 8 Mbitów na sekundę nocą i do 4 w dzień i jestem zadowolony. Śmigać śmiga. I to się liczy najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

ale 40 Mb/s to dużo wolniej niż zapis dysku. Przecież sieć Fast Ethernet ma 100 Mb/s, a Gigabit Ethernet 1000 Mb/s. Ja na WiFi mam 130 Mb/s. Maksymalny transfer zewnętrzny przeciętnego dysku 7200 rpm to jakie 250-300 MB/s, czyli 2500-3000 Mb/s. Więc nawet net z UPC to zaledwie 5% transferu dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Z tego artykułu wynika, że promocję już TP wprowadziła, a przed wakacjami, mają spaść ceny niższych prędkości.

Spółka podała, że w nowej promocji cena 20 Mb/s spadła o 43%, opłata za 10 Mb/s zmniejszyła się o 39%, a za 6Mb/s o 27%. Według TPSA, przy umowie na 2 lub 3 lata klienci przez 6 do 9 miesięcy za korzystanie z najszybszych opcji neostrady zapłacą tylko 1 zł miesięcznie. Dzięki temu realnie, licząc pełen okres umowy miesięcznie za 6 Mb/s zapłacą 67,70 zł, za 10 MB/s 75,20 zł, a za 20 Mb/s 82, 70 zł.

Jak widać ceny są obiecujące, problem w tym, że nie są prawdziwe. Biorąc pod uwagę, że przez pół roku płacimy 1 zł a przez 18 miesięcy 149 zł średni abonament nie da nam ceny 82,70, a 112,00. Aby podana średnia była prawdziwa przez pozostałe 18 miesięcy musieli byśmy płacić 109,90. Inną sprawą jest to, że jest to cena przy uwzględnieniu tych 6 miesięcy, a biorąc pod uwagę, że przy przedłużaniu umowy nie dostajemy tych 6 miesięcy gratis nie jest to żadna promocja.

Jest tylko jedno wytłumaczenie tej informacji, TP planuje kolejne obniżki cen. Gdyby ceny neostrady po promocji były takie jak wychodzą z wyliczeń, czyli

6 mbps za 89,90 zł

10 mbps za 99,90 zł

20 mbps za 109,90 zł

to wcale nie byłoby tak źle, tylko ten cennik jest strasznie nielogiczny, bo różnice w cenie są wręcz minimalne.

Ceny wyglądają na dość realne, ponieważ kończą  9,90, więc te ceny raczej nie są pomylone, tylko wyliczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

TP SA powinno podpisać parę umów o rozwinięciu obecnej infrastruktury miast do kilku okolic, które są skazane na radiowe rozwiązania. Wiem, co mówię, bo moi rodzicie po przeprowadzeniu się chcieli podłączyć się do Telekomunikacji Polskiej do telefonu, ale w słuchawce usłyszeli, że jak zapłacą kilka tysięcy za ciągnięcie kabla przez 5 kilosów to wtedy będą mieć telefon. I tak są skazani na dostawcę lokalnego, Wista czy jakoś tak, który zakłada telewizję, telefon i internet - obstawiam, że dwa ostatnie stricte związane z radiowymi rozwiązaniami.

Także promocja TP SA mnie ni to ziębi, ni to grzeje - gdyby mieli smykałkę, to w kilku mniejszych ale progresywnych miastach zbili by niezłe kokosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A może nie chcą zarabiać aż takiej forsy? Może po prostuchcą trzymać pewne "standardy"? Może kombinują w taki sposób: inne firmy rządają dostępu do naszej infrastruktuty powołując się na jakieś tam ustawy to może my poczekamy, aż oni pociągną kabelki i wtedy też się władujemy.

A może po prostu tam nikt nie myśli i nie przewiduje, że za jakiś czas tereny wiejskie i okołomiejskie będą również ważnymi punktami przychodu dla nich.

A może (po raz 3) właśnie siedzą tam wielcy kombinatorzy, którzy opierając się na danych statystycznych i przewidywaniach GUSu (bądź innych firm i urzędów) że ludzie przenoszą się z wsi do miast i lepiej jest inwestować w szybkie łącza w miastach?

Tego Micz to ja nie wiem i się raczej nie dowiem, poza tym pamietaj o dawnych newsach, gdzie wspominane było o produkcji dużych balonów a`la sterowców, latających nad nami z modułami wifi. Ponoć to ma być najtańszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 months later...

Okazuje się, że moje wyliczenia były poprawne, dziś dostałem maila z ofertą neostrady i cena 20 mb w regularnej cenie to 109 zł. Więc dokładnie tyle ile mi wychodziło z obliczeń.

Przy uwzględnieniu promocji i umowie na 2 lub 3 lata ceny internetu z tpsa nie przedstawiają się już tak tragicznie.

6 mb/512 kbps za 67,70 zł

10 mb/1 mb za 75,20  zł

20 mb/ 1mb za 82,70 zł

Nadal jest to drożej niż w UPC czy choćby Netii, ale jest to pocieszające, że TP SA wreszcie zaczyna obniżać ceny i robi to dość często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Czy drożej to ja nie wiem.

Za 90 zł mam 25 Mbit/s, więc wychodzi "podobnie". Tak na dobrą sprawę, to nie zauważy się różnicy pomiędzy tymi 20 czy 25 megabitami, a jeżeli mieszkamy w rejonie, gdzie dociera tepsa a UPC ma już problemy to myślę, że nie ma się co zastanawiać... oczywiście to zależy czy zależy nam na stałym IP (UPC) czy na zmiennym (TP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W sumie to dopiero później zobaczyłem, że 20 mb jest tańsze niż w UPC, ale za to 8 już UPC ma taniej. Oczywiście wygrywa netia, która ostatnio ostro obcięła ceny. 49 zł za 4 mb, 59 za 8 mb i 69 za 20 mb, na liniach TP oferta jest podobna, z tą różnicą, że za 49 zł mamy 1 mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ostro? Powiem więcej: nawet UPC się chowa. Mi by wystarczyło 8 Mbit/s, bo i tak najczęściej serwery mają upload na poziomie 1-1,5 MB/s, więc te moje "ponad to" po prostu się marnuje... a o 90 zeta co miesiąc jestem lżejszy. Pewnie też nie ma problemów z pingami, ale to już trzeba sprawdzić osobiście na danym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Chyba, że masz więcej osób w domu korzystających z netu w tym samym czasie, ale moim zdaniem obecnie 20 MB w zupełności wystarczy dla 4 osób korzystających intensywnie z neta. 50 mb albo 120 mb w UPC to już dla mnie abstrakcja, z takimi łączami to już można filmy na żywo w HD oglądać, przy 120 mb to nawet 3 filmy na blu-ray'u można by ściągać i jeszcze zostałby spory zapas. Na pewno jest to łącze na przyszłość, gdy telewizja przeniesie się do internetu. Największym problemem jest to, że właśnie serwery nie nadążają z rozwojem, gdyby nie ograniczali maksymalnej prędkości ściągania to kilkadziesiąt osób z takim łączem jak ma UPC zapchałoby cały serwer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 3 months later...

Mamy nową promocję w TP na neostradę i nowe ceny od 1 października i to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Oto nowy cennik TP:

Dołączona grafika

Co najważniejsze na nowe ceny mogą również przejść obecni abonenci pod warunkiem, że zmienią pakiet na wyższy

Wreszcie w TP S.A. ktoś poszedł po rozum do głowy i obniżył ceny do konkurencyjnego poziomu.

Także ralliart opłaca Ci się teraz przejść na 20 MB, bo zapłacisz mniej niż za 10 MB :).

EDIT:

Co ciekawe do końca 2010 roku można przejść na nowe ceny bez podnoszenia pakietu.

źródło:www.telepolis.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Przyznam szczerze, że olałem temat ich cennika bo zawsze był kijowy...ale teraz to mnie całkowicie zagięli. Złości mnie jedno - odpuścili sobie "białe plamy", a tam mogliby zyskać najwięcej. Gdybym miał możliwość to wziąłbym 20 Mbitów na spółkę z 5 osobami z okolicy i miałbym kokos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Fajnie, ale są 3 powody dla których ta oferta niestety nie jest dla mnie (chwilowo).

1. Moja mama ma umowę z ERĄ do stycznia 2011

2. Gdybym wziął neo rachunek za telefon byłby wyższy o 100%

3. Maksimum na moim łączu to 10 Mbit

Dla osób które mają neo ceny są co najmniej przystępne. I nie powinny się zastanawiać nad zmianą prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...