Skocz do zawartości

Czy warto płacić za grę?


Przem0l

Recommended Posts

Grając w darmowe gry online staramy się ... korzystać z darmochy ile wlezie. Sęk w tym, że twórcy tych gier też muszą mieć w tym jakiś interes. Utrzymanie programistów, hostowanie usług rozrywki online, utrzymanie zarządu itd to są koszty, które po prostu muszą się zwrócić. I zwrócić się mogą na 2 sposoby: albo gra staje się płatna dla wszystkich tak jak WoW albo płaci się za dodatki zwiększające szanse na przeżycie, lub po prostu umilające grę. Czyli innymi słowy małe czity, które są "legalne" w oczach Nexona.

Zanim przejdę do dobrotek mała informacja: na moim poziomie oraz wyżej (im dalej w las tym ...) levele wpadają tak rzadko a wraz z nimi bonusowa kasa, że po prostu trzeba kombinować. Dobrze wyposażony char to 2 bronie, jakieś łachy i 2 granaty (lub 3 bronie i lepszy granat). To nie spadnie z nieba, za to trzeba zapłacić, a jak wiadomo GP rośnie powoli ale ucieka bardzo szybko. Do tego jak nas coś pokusi o losowanko to ze 2 skrzyneczki są kosztem średnio 9 kawałków (2 skrzynki gdyby za pierwszym razem się nie poszczęściło).

Jaki z tego morał? Trzeba dorwać się do NXów, czyli waluty Nexona.

http://billing.nexoneu.com/NXEU.aspx?PART=/Charge

Jak się zalogujecie to zobaczycie wiele opcji nabycia NXów:

Dołączona grafika

1.000 NX = 1 EUR. Niestety nie ma lekko i nawet jak kupi się 50.000 NX nie dostaniemy żadnego rabatu.

W tym temacie skupię się tylko na kilku rzeczach, za które warto IMHO zapłacić.

Dołączona grafika 50 zł Pierwsza rzecz do zakupienia jak gra się łebkiem a nie opłaci się zaczynać gry od nowa. Po prostu laski są chudsze i trudniej jest w nie trafić. Statystyki mówią same za siebie.

Dołączona grafika 60 zł To o czym pisałem na początku. Mam SCM3 i za 20% dostanę awans do SCM4. Na moim poziomie o kasę jest tak trudno, że odechciewa się grać. Dzięki temu zakupowi dostajemy Light Vesta na miesiąc przez co oszczędzamy 10.000 GP. Przy okazji - to jest "mój wybór", zawsze biegałem i będę biegał z LV. Do tego dostajemy 50.000 GP kieszonkowego ;). Czyli zyskujemy 60.000 GP. Jak dla mnie jest to najważniejszy zakup, bo tak się składa, że mam 800 (!) GP ;). Naturalnie mamy tą wygodę biegać cienką laską, o czym pisałem wyżej.

Dołączona grafika 30 zł Najlepszy kampiszon w grze. Szybko się przeładowuje, szybko zmienia magazynki i o dziwo trafia, choć przecież L96A jest najmniej celną snajperka w tej grze. Zakup dość opłacalny jak ktoś gra już laską i ma full GP ;).

Dołączona grafika 35 zł Ta broń budzi na bliskie dystansy taki sam respekt jak poprzednia na dalsze. Po prostu miażdży i powala, szkoda tylko, że kosztuje więcej. Cóż zrobić, takie życie.

Osobiście jestem napalony na zakup chara, który rozwiązałby moje dotychczasowe problemy.

A teraz jak to wygląda w praktyce: 60 zł to nocka w markecie. Podaję taki przykład bo to najszybsza metoda zarobienia kasy bez robienia z siebie idioty :D. Za tą kwotę dostajemy wąskiego chara, w którego trudno jest trafić z LV i 50k do wydania. Dlaczego o tym tak nawijam? Bo choćbym grał przez 8 godzin to i tak nie zarobię więcej niż 10k, a tu wpada znacznie więcej... A wtedy można grać dla przyjemności a nie dla wbijania kasy żeby starczyło na "cokolwiek". Ot czysta kalkulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zobaczcie wystarczy 130 złoty co miesiąc. Grasz ze swobodą i miażdżysz przeciwników.

Albo tylko tą laskę z LV za 60 złoty a bronie niech będą zwykłe to i tak dużo Ci daje zyskujesz przewagę. W chudą szprychę naprawdę ciężko jest trafić i jak gram mam wrażanie, że też zwinniej się porusza, jakby szybciej od wypasionych facetów.

60 złoty przecież to tylko jedna imprezka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

60 złoty przecież to tylko jedna imprezka.

I o to chodzi ;).

Za miesiąc odejdą mi studia i nieco się wyszaleję ;). Teoretycznie wychodzi 1.000 GP za 1 zł (60k licząc koszt LV), ale do tego dochodzi chuda babka.

Na argumenty: trzeba być dzieciakiem żeby płacić za GP odpowiem tyle: czy zgodzilibyście się pracować 75 gr za godzinę? Nie? Dlaczego? ;). Tyle właśnie "zarobicie" GP grając przez godzinę. Wartość oczywiście uśredniona, bo czasami jest mniej :D (przy dłuższych rozgrywkach). Poza tym tyle kosztuje 1 minuta do sieci PLAY :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A ja uważam, że nie warto. Jak bym miał już płacić co miesiąc za jakąś grę to wybrał bym eve online, WoW'a, Warhammer Online, a nie CA. Bo nie oszukujmy się te 60000 kiedys też się skończy, może nie będzie trzeba płacić co miesiąc, ale co jakiś czas tak.  Jak bym miał kupić wszystko co podałeś wychodzi 175 zł, calkiem sporo nawet jeśli później bym później już nic za normalną kasę nie kupował.

Dokładam 20 zł i moge mieć COD 4 i Orange Box, wszystko w sklepie w pudełkowej wersji. A COD4 jest 100 razy lepszy od CA.  Zresztą CA na nim ewidentnie się wzoruje. Gra przedewszystkim jest lepiej zbalansowana. A w orange box do tego otzrymujemy jeszcze kilka fajnych gier, jak TF2, Wszystkie części HL 2, Portal. Więc rachunek jest raczej jednoznaczny.

Zresztą można też kupić samego COD 4 i TF 2, i zostaje nam w kieszeni 20 zł na jakąś imprezę, np. piwo na lan party :D. A obie te gry z osobna przewyższają CA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Powiedzmy, że nie chce mi się zaczynać od nowa ;). A te 60 zł to starczy mi na 2 mieszki. Czyli 30 zł na miesiąc. Teraz wydaję 450 zł/mc na studia, więc te 30 zł jak studia się skończą (czyli w tym miesiącu) to nawet nie odczuję tych trzech dych. A radocha jest ;).

Nie grałem ani w COD4 ani w HL2 po sieci i nie bawi mnie płacenie za "spróbowanie". Tutaj mogę próbować za darmo  i dlatego trzymam się tej gry.

Poza tym kto Ci każe kupować inne dobrotki? Mi styknie te 60 kawałków + chuda dupa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wiem, że 30 zł to nie dużo, też bym nie odczuł 30 zł miesięcznie, ale pytanie czy warto?? I moim zdaniem właśnie nie warto. Już te pierwsze 60 zł, to 75% COD'a 4 czy innego komercyjnego FPS'a. Ja miałem okazję grać w CoD 4 przez 2 tygodnie. Naprawdę dobra gra, zarówno single player, głównie fabuła, choć trochę krótka, jak i multi.

CA ewidentnie czerpie z COD'a. System awansów który odblokowuje lepszy sprzęt, dodatkowe wyposażenie za osiągnięcia, jak zabicie 100 przeciwników z danej broni. Dostępne są również modyfikatory do broni, które zmniają szybkość przeładowywania, pojemność magazynku itp.,także modyfikatory zmieniające cechy gracza np. dłuższy sprint, dłuższe wstrzymanie oddechu przy strzale ze snajperki itp.

Jak już wspomiałem wolał bym płacić nawet 43 zł miesięcznie za Warhammer Online, niż 30 zł za CA. Zbyt wiele wad ma ta gra, żeby za nią placić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jeszcze mam kasę, jeszcze mam ochotę grać, ale gdyby wszyscy chcieli zmienić grę to proponuje jakiegoś tasiemca online typu Archlord - za darmo wypas gra z wielkimi możliwościami.

No ale do rzeczy - gdybym miał możliwość zakupienia nx'ów (ktoś może mnie zasponsorować, nie obrażę się) to na pewno kupiłbym panienkę, ot tak żeby zobaczyć jak się nią gra. Na pewno też wydałbym kasę na skrzynki, bo raz tylko widziałem jak ktoś wylosował coś na 1 dzień - dzisiaj gość zaliczył G36E Walkyrie na 90 dni - jest niezła jazda.

Pewnie nie przeleję sobie kasy, ale myślałem nad tym, że moglibyśmy w końcu się razem ustawić (dzisiaj?) i zacząć szukać gamingu, który nas będzie sponsorował - bez jaj, chłopaki z Niemiec od gamingu co miesiąc dostają w cholerę NX cash. I grają na nexonowych czitach i jest git majonez.

Ale patrząc w przyszłość, to nieuniknione jest to, że gdy już nabyję nowy PC to zmienię grę - prawdopodobnie uderzę na CoD 4: MW głównie dla multiplayer'a, chociaż może do tego czasu wyjdzie Modern Warfare 2.

edit: Micz może Archlord? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja średnio za MMO, zwłaszcza hack'n'slash, Warhammer jest inny od większości MMO bo tam są wielkie bitwy między graczami, zdobywanie stolic, ciągła wojna między frakcjami, grałem kiedyś w Lineage 2 na prywatnym serwerze i takie gry mi się szybko nudzą. Zresztą w takie gry to ja gram tylko z czystej ciekawości, żeby zobaczyc co jest innego w tej grze. Zagrał bym sobie w Eve Online bo to jest dosyć ciekawa gra pod względem stopnia skomplikowania.

Ale zobaczę, może sciągnę Archlord tak dla sprawdzenia. ale najpierw musze system przeinstalować, bo mnie już denerwuje :D.

Jak by się znalazło więcej osób do CoD'a MW to ja może tez bym sobie kupił wtedy, ale MW 2 już w moim przypadku odpada, bo pewnie mój sprzęt tego nie wytrzyma ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wiecie co chłopaki? Zdrzemnąłem się i zaświtały mi nowe pomysły.

Pomysł 1: 60 zł za 60k GP + laska to niezbyt opłacalny interes. Otóż ja miesięcznie zużywam ... ponad 80k GP (tak sobie wyliczyłem) więc po miesiącu musiałbym znowu wydać te 60 zł...

Pomysł 2: 65 zł (30+35) to biały kampiszon i maszynowa armata (m416cqb). Do tego zakup farciuszka i chusteczki, i wio zdobywać podia i puchary ;). Czyli jednak ta druga opcja jest bardziej opłacalna, chociaż w moim przypadku dodatkowo musiałbym wybulić jednorazowo na zmianę płci.

Pomysł 3: Ta gra to jeden wielki bug, zacofanie i reumatyzm. Kiedy rejestrowałem się na forum sygnowane kwiatem polskiej reprezentacji RaTpl myślałem, że dostąpię tam mądrości i błogosławieństwa, a tu ch** i piz**. Te pedały nie potrafią przyjąć ani grama krytyki w kwestii tej cienkiej gry i jeżeli tak wygląda portret emocjonalny i intelektualny typowego jej fana to bardzo to negatywnie świadczy o tej grze. A to dlatego, bo im do szczęścia nic więcej nie potrzeba. A mi potrzeba, i to od cholery:

a. podczepiane granatniki. Prawie każda broń to posiada, nawet takie SMG jak MP5.

b. celowniki laserowe dla każdej broni żebym nie musiał rysować na moim ekranie kropki kredką do makijażu od Kasjo.

c. zniesienie wyważenia broni. Jak dana broń w/g specyfikacji producenta jest dobra to ma być dobra a nie zepsuta, żeby inne też ktoś kupował.

d. bieganie i strzelanie, co nie da się? To dlaczego w tej grze da się strzelać z broni o bardzo dużym odrzucie jakim są kałachy, CKMy, strzelby czy bazooki ... w powietrzu? O tak, tu się skacze i strzela w powietrzu trafiając z bliska prawie zawsze...

e. bazooki: obrażenia są mniejsze niż od granatu, WTF? 80% obrażeń po przyjęciu na klatę to trochę za mało.

f. granaty nie mogą rozwalić drewnianych skrzynek a kilka strzałów z karabinku rozwala je na pojedyncze dechy?

g. czemu ta gra nie ma elementów Role Playing Game? Jak długo ćwiczycie na siłcie to podniesiecie więcej niż inni, jak biegacie, gracie w piłę, pingla, kosza, pływacie czy skaczecie w dal - zrobicie to lepiej od innych. W tej grze doświadczony żołnierz w randze CSM biega tak samo powoli, tak samo szybko się męczy, tak samo nie potrafi utrzymać broni i tak samo wiejsko walczy nożem jak R czy T. Nawet gdyby podnosili te staty o pół punktu procentowego na poziom to by mnie usatysfakcjonowało.

h. tłumiki - przecież to ręce opadają. Tutaj tylko jeden tłumik zmniejsza rozrzut a przecież to robią wszystkie tłumiki na 3 sposoby: jako naturalne przedłużenie lufy, jako stabilizator broni w momencie strzału (masa na końcu lufy), oraz jako czynnik psychologiczny dla strzelającego. Te 3 elementy działają jednocześnie i dają w sumie bardzo dużo do celności. Tak mówi zarówno teoria jak i praktyka (rusznikarze przerabiający indywidualnie nam broń rasowali ją tak, że nie szło zezować, ale łapa męczyła się szybciej).

i. stopa-szot. Kampa zabija 1 strzałem w stopę a karabin 3-4. Chyba coś tutaj nie gra panowie, co nie?

j. dlaczego granaty mają taki mały zasięg? Jak odłamkowy wpadłby do szkolnej hali sportowej to nie czuł bym się bezpiecznie nawet siedząc w jej rogu, ale tu wystarczy odejść kilka kroków i gra gitara.

Tak jak mówicie Micz i Rogal, ta gra nie jest warta ani kasy ani zbytnio czasu. Ale jak COD4 okaże się podobnym gniotem (przynajmniej połowa z moich postulatów nie będzie spełniona) no to sorry Vinetou ;). Prędzej przypomnę sobie rocket jumpy w Quake 3 Chellenge Pro Mode Arena niż wejdę tam :D. Ah ten Rail Gun, coś pięknego. Lecisz sobie na rakiecie przez pół mapy i zdejmujesz gości jednym strzałem... Poezja ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Część twoich postulatów COD4 spełnia ale nie wszystkie, bo COD jest bardzie realną grą niż CA, ale są granatniki przy niktórych broniach, wsparcie z powietrza można wezwać w formie nalotu i śmigłowca :D. Niestety CA jest grą dobrą tylko na początku, celowo tak skonstruowaną, żeby przyzwyczaić wciągnąć i wyciągnąć trochę kasy. Potem pewnie wielu, którzy płacą dochodzą do wniosku, że wybrali ta gre, bo jest darmowa (jak było w naszym przypadku), a skończyło się na tym, że co miesiąc wydają 30-70% wartości komercyjnych gier (w zależności od ceny gry i rozrzutności gracza na sprzet w grze) przed którymi tak uciekali. Zreszta jak już sam wcześniej wspomiałeś, w tej grze nic nie jest przypadkowe, część miejsc do kampienia celowo jest przygotowane pod tych, którzy płacą.

Co do COD 4 to nie wiem czy będzie Ci się podobała, to jest coś między CS, a AA pod względem mechaniki rozgrywki, tylko respan w większości trybów jest co jakiś czas. Niestety nie ma dema multi, wtedy wszyscy mogli byśmy sobie zagrać i zobaczyć czy wszystkim pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W sumie nie ma miesiąca żeby nie pojawiły się nowe hiper bronie (z płatnych, bo darmowe to szmelc) a staty obecnych są zmieniane żeby tylko wiecznie wyciągać szmal. O wysokiej cenie też chciałem napisać, w zasadzie żeby grać komfortowo (tzn: żeby nacieszyć się dodatkami) to trzeba płacić ok 150-200 zł co miesiąc. I nadal gramy w grę bez sensu i z bugami.

Jak mi się ona znudzi to wystawie konto na allegro ;). Ale z tym to "im później tym lepiej", w końcu jak gra nabierze rozgłosu to ludzie dadzą więcej (choć i tak syf).

Co do ewentualnego selnięcia to gdy dochrapię się do  SECOND LIEUTENANT I . Jakoś ta brązowa belka ładniej wygląda (i więcej będzie kosztować bo wbicie 1/3 miliona punktów to nie kwadrans ani weekend). Aczkolwiek o rekompensacie straconego czasu nie ma nawet co liczyć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

No nie wiem czy tak chętnie kupią, przecież tu nie opłaca się mieć starego konta.  150-200 miesięcznie to już hardcore ;). To można za ta kasę opłacić abonament w kilku najpopulerniejszych MMO ;). Albo kupować 1-2 gry co miesiąc ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To można za ta kasę opłacić abonament w kilku najpopulerniejszych MMO Chichot. Albo kupować 1-2 gry co miesiąc Uśmiech.

Jop ;), dlatego napisałem to jako "minus" tej gry. Nawet PACC w Tibii kosztował grosze bo ok 100 zł za 3 mieszki, czyli 35 zł miesięcznie. I tam można było odczuć różnicę pomiędzy FACC a PACC. Praktycznie zmieniało to całą grę.

Co do sprzedania postaci to ja wiem, że będzie z tego na 2 flaszki, dlatego to też tak walnąłem z przymrużeniem oka. Jedyne co jest fajne w tej grze to ilość gnatów (choć minusy mówią same za siebie).

Szkoda, że im dalej tym gorzej z kasą ale taki jest mechanizm tej gry: wciągnąć, uzależnić i wydoić ;).

//EDIT:

Micz! Zepsułeś mi swoim marudzeniem przyjemność (jej ostatnie resztki) grania! Wkurzała mnie ta gra ale teraz ... :P. To kiedy wspólne SD lub CTF? Tak Rogal - CTF a nie ciągle SD. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ok, może być i CTF. Chociaż SD mnie najbardziej kręci w tej grze.

Eh chłopaki jak mi się kasiorka skończy, to zapewne zmienie całkiem siekę na coś innego, może będzie to ten CoD4.

Póki co planowałem zainstalować sobie Battlefielda 2, z tym że posiadam wersję, która "nie nadaje się do grania w wersje powyżej 1.0". Sami wiecie co to znaczy.

Eh czuje coraz większy pociąg do instalacji Archlord ;) Jakiś tasiemiec na wieczory by się przydał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W moim przypadku odejście z CA oznaczałoby chwilowe odpuszczenie z grami na rzecz nauki. Choć wiem, że to brzmi dziwnie, bo właśnie kończę mgr to właśnie na tym etapie dochodzę do wniosku, że czas bardziej przysiąść ;). Ano tak to jest, odpadnie mi koszt 450 zł miesięcznie i czas weekendu, które będę mógł spożytkować na certy.

Ale i tak będę grał, tylko że pewnie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Odstawał... Micz nie ładnie tak ;). Na razie jeszcze mnie "stać" grać, bo M416 mam na 12 dni, ciuchy na 6 dni, AK74U na 5 dni i 4.000 GP.

Więc jak na razie nie mam "noża na gardle". Jak skończą mi się te rzeczy to powinienem już nieco uzbierać. Dopiero jak będę pod kreską to się "zastanowię", czy kupować GP (w ramach chara) czy założyć nowego ludka. Ale na to mam jeszcze miesiąc czasu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Myślę, że na nowym ludku śmiało można grać i grać. Pozostaje tylko kwestia klanu...ale i to da się rozwiązać. Przecież Przem0l zapamięta swoje acc i będzie nas przyjmował w nieskończoność ;)

Serio - nowy ludek to fajna sprawa, bo kasa szybko wpadnie. W moim przypadku to będzie nawet korzystniejsze, bo sobie ratio podniosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Z tymi hakami to jest jedna sprawa:

Na screenie z wczorajszego CTF jest babka z "T" o nazwie OneGirlArmy. Ona potrafi uprzykrzyć życie, a ma przecież niski poziom. Po prostu założyła nowe konto, a kicki na nią leciały w większości gier ;).

Wiem, że takie coś jest bo moją nową babkę też wyrzucali i dopiero relog pozwalał mi trochę pograć.

Co do nowego konta, nie warto. Grając 2-3 godziny dziennie (czasem więcej a czasem mniej) zarobi się ok 60.000 GP co wystarczy na granie (2k dziennie * 30 dni). Ale ja jednak wychodzę ze stanowiska, że jak nie chce mi się czasami grać to bym sobie wyskoczył machnąć te 60 zł i kupić 60k + babkę. Jakby nie patrzeć: ta gra pochłania dużo czasu, więc co mi tam te kilka godzin.

Przy okazji: nie wiecie czemu Nexon tak bardzo się ceni? Przecież to jest przegięcie, tym bardziej, że te itemy dość szybko znikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nexon strasznie się ceni, bo ta gra to przecież jest tak zbugowama i niedorobiona, że nawet gry w wersji beta potrafia mieć, mniej błędów ;). Najlepsze są boty w fireteam, trudność rozgrywki polega tylko i wyłącznie na ich ilośći, bo koło inteligentnych botów to one nawet nie staly. Ździerają dużo, bo pewnie niewielu chce płacić, dlatego ci, którzy chcą wymiatac i nie żal im kasy muszą płacić więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...