Skocz do zawartości

Logitech Harmony 515 - jeden pilot do wszystkiego?


Ralliart

Recommended Posts

Całkiem niedawno zakupiłem amplituner firmy Yamaha który nie posiadał oryginalnego pilota. W związku z tym stanąłem przed wyborem: szukać oryginalnego czy zamiennika? Poszukiwania okazały się o tyle owocne, że znałem cenę oryginalnego pilota - ok. 150 zł. Jak widzicie całkiem sporo, co nie zachęcało do zakupu, a jeszcze bardziej motywowało do zakupu zamiennika. Pozostaje tylko pytanie jakiego? W końcu na allegro pod tym tematem mamy całą masę opcji i zdecydować się na właściwy to nie lada sztuka, tym bardziej, że każdy z pilotów ma swoje wady i zalety, a samo programowanie też jest różne (kody, nauka automatyczna, wyszukiwanie częstotliwości). Pozostaje również kwestia ceny - czy oszczędzać czy też dopłacić i mieć pełną obsługę urządzenia? Oryginał to gwarantował, a po rozmowie z Przem0lem i przejrzeniu kilku for wyszło na jaw, że bez pilota co niektóre opcje są niedostępne. Płacić za oryginał? Dobre pytanie. Ponieważ cena pilota oryginalnego była znaczna zacząłem przyglądać się zamiennikom z wyższej półki - w cenach powyżej 100 zł. I tu pojawia się bohater tej recenzji Logitech Harmony 515 kosztujący ok 140 zł i według producenta dysponujący bazą ponad 20 000 urządzeń. Po w sumie niedługim namyśle stwierdziłem, że nie ma lepszej oferty. Dlaczego? Cóż fakty mówią same za siebie:

  • Możliwość konfiguracji przez komputer
  • Aktualizowana przez producenta baza urządzeń
  • Największa baza urządzeń które pilot może obsługiwać
  • Przystępna cena
Nigdy nie bawiło mnie klepanie kodów w pilota i sterczenie nad instrukcją, bo może coś źle wpisałem.... A miałem już do czynienia z pilotami uniwersalnymi i wiem, jak to bywa uciążliwe. Logitech dawał w standardzie obsługę przez komputer - coś co informatycy postrzegają jako "normalne" i ja się tutaj nie będę odcinał od tych poglądów i tak faktycznie to był element decydujący o zakupie tego urządzenia.

1. Wrażenia po wyjęciu z pudełka:

Przede wszystkim pilot jest spory, ale nie jest ciężki, ba można by nawet powiedzieć, że jest lekki pomimo wymiarów. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń - jest po prostu pierwszorzędna. W pudełku znajdziemy również kabel do podłączenia (usb) oraz instrukcję i płytę z oprogramowaniem. Oczywiście w zestawie są również baterie - 4xAAAA. Nie ma żadnych gadżetów "na siłę" - jest to co musi być ładnie zapakowane i bez udziwnień

2. Pierwsze uruchomienie:

Cóż bez komputera z połączeniem internetowym nie skonfigurujecie pilota. Trzeba to jednak zrozumieć - aktualizacje bazy danych wymagają aktywnego połączenia i należy brać to pod uwagę przed zakupem sprzętu. Sama konfiguracja jest banalna z jednej strony, ale z drugiej oferuje taką ilość możliwości konfiguracji pilota o jakiej wam się nie śniło. Na szczęście instrukcje są jasne i precyzyjne, przeciętny użytkownik da sobie z tym wszystkim radę.

Zaczynamy oczywiście od instalacji oprogramowania na komputerze - instalator sprawdza od razu aktualizacje i po zakończeniu jego działania przystępujemy do działania.

Dołączona grafika

Program startuje

Aplikacja wymaga utworzenia konta w serwisie. Miałem mieszane uczucia wypełniając pola, bo trzeba podać pełne dane osobowe - nie bardzo mi się to podobało. Oczywiście program od razu zaproponował dopisanie do listy osób otrzymujących reklamy i informacje handlowe, ale podziękowałem za spam.

W tym momencie możemy zacząć działać i przystępujemy do wybrania urządzenia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pierwsze wrażenie? Wow! Naprawdę mają wszystko. Bez problemu posiadając dane o typie urządzenia i numerze seryjnym znalazłem wszystkie interesujące mnie sprzęty i dodałem do listy urządzeń. Po naciśnięciu guzika "aktualizacja" zostałem poproszony o podłączenie pilota i dane zostały do niego wysłane.

Dołączona grafika

I gotowe. Pojawił się też komunikat o sprawdzenie czy ustawienia są ok - po zatwierdzeniu aplikacja wraca do głównego menu.

Dołączona grafika

Na tym kończy się obsługa zwyczajnych pilotów uniwersalnych, ale nie Logitecha - on się dopiero zaczął rozkręcać. Począwszy od konfiguracji samego pilota:

Dołączona grafika

Przez pomoc użytkownika:

Dołączona grafika

Po zaawansowane ustawienia obsługi dodanych urządzeń

Dołączona grafika

Można się poczuć wspieranym na każdym froncie - jest nawet numer telefonu do pomocy technicznej. Możliwości konfiguracji są zależne tylko od własnego widzimisię i tak powinno być, w końcu ma to być pilot do obsługi wszystkiego i ma być jak najłatwiej. Oczywiście reklama mówi o obsłudze wszystkiego jednym palcem, więc nie pozostaje nic innego jak to sprawdzić. I tu znowu po zatwierdzeniu kilku opcji na ekranie mamy skonfigurowane odtwarzanie DVD.

Dołączona grafika

Oczywiście musimy mieć do tej czynności 2 urządzenia DVD i TV:

Dołączona grafika

Aktualizacja softu i działa za pierwszym razem DVD i TV uruchamiają żądane opcje i ustawiają się tak jak należy. Nie mogło być prościej, a my mamy kilka pilotów w jednym. W przypadku tego modelu można obsługiwać do 5 urządzeń i w zupełności to wystarczy. Model 555 obsługuje ich 15, ale czy to jest warte zapłacenia 100 zł więcej? Odpowiedź pozostawiam wam.

3. Korzystanie z pilota:

Rozmieszczenie guzików nie daje powodów do narzekań, a na urządzeniu znajdują się najważniejsze dedykowane guziki wymagane do obsługi urządzeń. Jak już wspominałem możemy jednym guzikiem zarówno wszystko włączyć, jak i wyłączyć. Własne makra również polepszają obsługę urządzenia. Na bardzo duży plus zasługuje podświetlanie klawiatury i ekranu - zdecydowanie polepsza to komfort obsługi w nocy. Cały czas mamy też dostęp do pomocy pod przyciskiem HELP - wyświetla kontekstowe wskazówki co robić w danej sytuacji/problemie, ale w okrojonej wersji - po podłączeniu do komputera jest zdecydowanie lepiej. Na pierwszy rzut oka widać, że ilość przycisków to mimo wszystko za mało i tu z pomocą przychodzi wyświetlacz LCD z czterema przyciskami - można na nim zaprogramować nieograniczoną liczbę przycisków wyświetlanych w zestawach po 4 i opisanych na ekranie. Przewijanie może nie jest najszczęśliwszą formą szukania zaprogramowanej funkcji, ale za to gwarantuje dowolną liczbę poleceń - szczególnie ważne, jeżeli oryginalny pilot ma więcej guzików. Po naciśnięciu przycisku Devices możemy wybrać jakie urządzenie chcemy obsługiwać w danym momencie i pilot przełącza się zgodnie z wybranymi ustawieniami.

4. Podsumowanie:

Zakup jest drogi, ale jeżeli cenicie prostotę i łatwość obsługi pilot Logitecha jest tym czego szukacie. Nie ma lepszego zamiennika dla oryginalnych pilotów na rynku. Obsługuje wszystko co tylko przyjdzie wam na myśl - ja zaprogramowałem go jako pilota do fotoramki (była w bazie znanych urządzeń!) i to w standardzie. Jeżeli urządzenia nie ma w bazie danych korzystając z oryginalnego pilota wprowadzicie wszystkie wymagane polecenia do pamięci pilota i gotowe. To naprawdę jest proste. Mi się pilot bardzo spodobał i podejrzewam, że będę go używał przez bardzo długi czas :D

POLECAM każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Super Ralliart, ale nie wiem czy inni też nie odnoszą tego samego wrażenia, że ... brakuje zdjęć pilota :D.

Za to dałeś zdjęcie brzydkiej pani pozbawionej biustu. Szczerze? Właściwie na tym się skupiłem czytając reckę... FAIL Ralliart, FAIL!!!!

Oczywiście był to żart :D.

Co do tego pilota - czy możesz też sterować kompem? Wiesz, tak jak telefonem komórkowym przez BT ale z większą ilością funkcji. Nie mówię o graniu w wyścigi czy strzelanki ale ... przypominam sobie jak grałem w Need 4 Speed Most Wanted i Combat Arms przez telefon - ubaw po pachy, tyle że w tym drugim przypadku ograniczałem się do kampienia co i tak naturalnie nie wychodziło. Przynajmniej poczułem się jak posiadacz konsoli :P:D:P:D:P XD :P.

Tak na marginesie, Ralliart pochwalił mi się tym pilotem przed Walentynkami. I zasugerował, że jego dziewczyna też by chciała mieć podobnego, co od razu podchwyciłem mówiąc, że trzeba poszukac modelu obsługującego pralkę, żelazko, zmywarkę, odkurzacz,... :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...