Skocz do zawartości

Tani Laptop do internetu jaki?


darek1957

Recommended Posts

Witam jestem zmuszony od razu po świętach kupić nowy sprzęt w starym awaria matrycy nie opłaca mi się szukać nowej do laptopa z przed 8 lat...

Z racji niewielkich oszczędności finansowych szukam coś bardzo taniego, choć chętnie nowego

nie musi być dobry do gier i filmów byle działał internet moboilny aplikacje biurowe i raczej był bezawaryjny mało jest propozycji w internecie albo ja słabo szukam znalazłem tylko dwie opcje:

http://www.alsen.pl/index.php/product/none/117960/Acer_EX5630EZ_421G25_LNX_T4200_1GB_250_DVRW_15_4_/none/storeswitch=nochange

http://www.komputronik.pl/index.php/product/83178/Notebooki_i_netbooki/Notebooki/Asus_Eee_PC_1002HA_Windows_XP_wyprzeda_.html

Acha do wydania mam 1400 zł, może znacie Państwo coś odpowiedniego albo używanego choć tej drugiej opcji się trochę obawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Do tego lapka Acera z Dual Core 2 GHz to radzę dokupić RAMulców. Jak ma na tym hulać coś powyżej XP (Win 7 bo po co pchać się w bardziej zasobożerną Vistę) to ze 3 GB pamięci by się przydały (jak mniemam ma na tym stać 32 bitowy system). Na 2 jest żenada ale gdybyś się skusił (na męczarnie ale tylko za pierwszym razem) na XP to te 2 GB całkowicie wystarczą.

To co jest napisane poniżej to jest kwestia konfigu - jak nie chcesz nic "namotać" to nie zawracaj sobie tym głowy - po prostu wyłącz pamięć wirtualną a odzyskasz sporo utraconej przez mielenie dysiora wydajności.

Jako, że "tani laptop" i "wydajny system dyskowy" to coś co nie istnieje w naturze radzę dołożyć pamięci i przenieść pamięć wirtualną na RAM Disk. Będzie odczuwalny wzrost wydajności ale tylko wtedy jak nie przegniesz. 256/256 przy 2 GB RAMu całkowicie wystarczy. Duże pagefile w RAMie potrafią zarżnąć nawet kręcone Quady na P35 więc potraktuj to na swoim lapku bardziej jako ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Od siebie dodam, że gdy tylko słyszę, że coś ma być "do internetu" to pytam jak bardzo...bo widzisz, ja mówiąc do internetu mam na myśli nie tylko korzystanie ze stron internetowych, ale granie w gry wieczorami - to też wykorzystanie internetu :D

Jeżeli zaś masz zamiar tylko przeglądać strony, bez edycji dokumentów to netbook będzie jak najbardziej dla Ciebie - tak się składa że udało mi się zamulić netbooka znajomego otwarciem przypadkowo 15 dokumentów w Wordzie...a zdarzało się na tylu naraz pracować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Faktycznie, nie przypatrzyłem się :D Co nie zmienia faktu, że ja kupując laptopa i tak patrzyłem głównie na ilość pamięci RAM...było dużo RAMu to wtedy patrzyłem na resztę. I teraz po drobnych modyfikacjach jest spoko sprzęt, jednak do netu to za dużo - zdecydowanie swojego bym Ci nie polecił do takich zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Netbooki są tak naprawdę tylko i wyłącznie do przeglądania stron, wysyłanie maili, komunikatorów i pisania dokumentów ale nie za długich. Prawda jest, że da się na nich odpalić profesjonalne narzędzia graficzne, programistyczne i będą chodzić dobrze. Problemem jest mały ekran, na dłuższą metę strasznie męczący. Nie wyobrażam sobie pisania czegokolwiek na 10" ekranie. Nawet mój 15.4" czasem wydaje mi się za mały. Klawisze w netbookach są też o jakieś 20% mniejsze od tradycyjnych, co również ma wpływ na komfort pracy, zwłaszcza jeśli ktoś ma grube palce :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Trzy uwagi jak ma być tanio i tak jak chcesz:

  • Czas pracy na baterii - 1:0 dla netbooka
  • Walory użytkowe: Matryca, klawiatura + dla lapka, gabaryty i ciężar + dla netbooka
  • Procesor i możliwości rozbudowy: 1:0 dla laptopa

Autor powinien się dokładnie zastanowić nad tym czego wymaga od urządzenia które chce kupić. Najważniejsze punkty Ci podałem i teraz zależy co jest dla Ciebie ważne i wybierz kompa pod swoje wymagania. Nie będę wnikał w szczegóły techniczne, bo za to cenę nie ma co się rozwodzić, ale podałeś 2 możliwe rozwiązania: laptop i netbook, a to są 2 wykluczające się konstrukcje. Odpowiedz nam na pytanie czego wymagasz od samego kompa a my Ci doradzimy co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zastanowiłem się co chcę od komputera, 10 cali to była moja pomyłka! byłem przekonany że to 15,4 przepraszam

rozumiem że im mniejszy lcd tym cena a co za tym idzie można zyskać dobre parametry techniczne ale mi zależy na wiekszym ekranie

czego wymagam

- mobiilnosci

0 ciezar nie wazny mieszczący się w granicach standardów

- pracy w internecie

- pracy pod blueconnect

- exel

- programy ksiegowe

a ile kosztuje ram np do wcześniej wspomnianego Acerka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

czego wymagam

- mobiilnosci

0 ciezar nie wazny mieszczący się w granicach standardów

- pracy w internecie

- pracy pod blueconnect

- exel

- programy ksiegowe

W tej cenie będzie ciężko o mobilność pod kątem pracy na baterii, bo zwyczajnie w tej klasie cenowej się na tym oszczędza. Co prawda wiem, że za parę dni w Auchan Bydgoszcz będzie promocja na Acera Timeline - 1699 zł za wersję 14". 8h to wynik nie do pogardzenia. Laptop który zaproponowałeś na początku spełnia większość Twoich wymagań. Ponieważ sam mam Acera polecam szczerze tą firmę. Nie mam z moim laptopem żadnych problemów które byłyby in minus za samą konstrukcję/ walory użytkowe.

Ja osobiście znalazłem coś takiego na allegro: link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 3 months later...

Ja bym wziął HP, procesory mają podobnie taktowane, co prawda on ma procesor AMD, a one podobno biorą więcej prądu, ale za to ma 8-mio komorową baterię (Asus ma 6-cio komorową), lepszą kartę graficzną, wyjście HDMI. Co prawda ma on połowę mniejszy dysk, ale ja w swoim obecnie mam 160 gb i nie jest tak źle, więc dodatkowe 90 GB to już sporo, zawsze można w przyszłości wymienić dysk. Zdecydowanie z tych dwóch wybrałbym HP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Co tu dużo mówić...totalna dominacja HPka w tym porównaniu. Wydajniejsza karta graficzna i nieznacznie różniący się od konkurenta Turion. Oszczędzasz między innymi na dysku twardym, ale do neta i tekstu w zupełności wystarczy. Jedyne do czego mam zastrzeżenie (po swoich doświadczeniach) to ilość RAMu - ale przy zakupie staraj się dowiedzieć czy istnieje możliwość rozbudowy (tak na przyszłość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tak na przyszłość? Myślę, że "tak na sekundę po zakupie". Nawet jeśli na "teraz" wystarczy ci to co jest, to po pewnym czasie poczujesz mulenie. To masz jak w banku.

Ja jestem zwolennikiem wylaczania pamieci wirtualnej oraz przenoszenia tempow do ramdyskow. Daje to widocznego kopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Przenoszenie tempa do ram dysku to dobry pomysł, tylko trzeba mieć sporo ramów, 4 GB może nawet nie wystarczyć a w laptopie jak na razie ciężko o więcej. Ale w sumie mogę przetestować to rozwiązanie, tylko max będę mógł 1 GB przydzielić na tempa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja mam na temp 500 MB, na grę (która kopiuje się batem) 3.5 GB i pozostaje mi 4 GB, z czego 1,5 schodzi na grę, pół GB na system i jeszcze 2 GB na górkę. Ot czasem chodzi sobie jakaś maszyna wirtualna (1,5 GB).

Lepiej jest mieć wolniejszy RAM ale mieć go więcej, choć ta zasada jest prosta jak drut to sporo osób robi na odwrót. Kupują drogie i szybkie moduły, których właściwości są psute przez mielący się swap i tempy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 5 months later...

Ale czy chcesz pchać się w notki? Przecież to są totalnie zacofane konstrukcje, wydajnościowo konkurujące z celkami 800 MHz (mówię o półtora gigahercowym Atomie). Jak masz te 1,4k to lepiej byłoby kupić normalny laptop 15,4". Ideą EEE PC był komp za 100 dolców, a teraz moda wybiła jego cenę 4-ro krotnie. Pamiętaj, że płacisz podatek od mody, a nie za funkcjonalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 month later...
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...