Skocz do zawartości

Alienware Aurora ALX vs Przem0l


Przem0l

Czy uważasz, że Alienware daje dobry zestaw w tej cenie?  

5 głosów

  1. 1. Czy uważasz, że Alienware daje dobry zestaw w tej cenie?

    • Naturalnie :)
      0
    • Nieee !!
      4
    • Nie obchodzi mnie to
      1


Recommended Posts

Alienware Aurora ALX Gaming System to marzenie (prawie) każdego gracza.

Oto jak wygląda to cudo:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Specyfikacja też jest niczego sobie, w końcu firma jak i sam wygląd zobowiązują:

Procesor: Intel Core i7 Extreme Edition 975 3.33GHz 8MB Cache

Płyta gł: Alienware MicroATX LGA 1366 Intel X58 Motherboard

System: Windows Vista Home Premium 64-bit Edition SP1+ Windows 7 HP Upgrade

Pamięć: Corsair Dominator 6GB (3x2GB DIMMs) DDR3-1600MHz 8-8-8-24

Obraz: ATI Radeon HD 5870 GB GDDR5 CrossFire

Chłodzenie: Liquid Cooling - 120mm Single Radiator

Dźwięk: Onboard - LOL?

HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM HDD RAID 0 - 2 dyski

Napęd optyczny: Blu-ray 6x Dual Layer Disc Burner

Zasilacz: coś z 875 W

Price: $4,074.00 USD (as tested)

Cena poraża? Tym razem odpuściłem zgrywanie cnotki i złożyłem zestaw w podobnej cenie. Teoretycznie mój zestaw jest droższy, ale spójrzcie na to z 3 stron:

1. ceny brane z allegro (i jedna ze sklepu internetowego bo towar jest dość rzadki) zawierają w sobie marżę dla sklepów, przesyłki i haracz dla allegro, więc spokojnie można odjąć ponad 10% od wartości mojego zestawu.

2. biorąc pod uwagę MOC i długowieczność zestawu (czyli jak długo da się z niego komfortowo korzystać) to warto dołożyć ok. 5% do tego co oferuje Alienware.

3. może nawet nie trzeba będzie dodawać tych 5% bo przecież Alienware zaopatruje się w USA a ja brałem ceny z "drogiej Polski".

Zanim podam mój konfig wyjaśnię pewną sprawę: Otóż powyższy składak nie ma podkręconego procka - ktoś wydał kupę szmalu na hi-endowe CPU z wodnym chłodzeniem żeby ... działał w stocku... Do tego odpuściłem sobie Blue Ray. Z prostego powodu - po co się w to TERAZ pakować.

Oto moja propozycja w cenie podobnej do powyższego zestawu.

Dołączona grafikaIntel Core i7 920, 2.6 GHz @ ileś tam... może być 3.2 GHz


Dołączona grafikaGIGABYTE GA-EX58 EXTREME


Dołączona grafikaG-SKILL (6x2) 12 GB DDR3 1600 MHz


Dołączona grafikaScythe Ninja 2 rev. B


Dołączona grafika2x ATI Radeon 5870 Cross Fire


Dołączona grafikaCorsair 950 W


Dołączona grafika4x 120 GB SSD OCZ, 155/90 MB/s, RAID 0


Dołączona grafikaHighPoint RocketRAID 2320, 8x SATA2


Dołączona grafikaSamsung 1 TB 7200 RPM 32 MB cache


Dołączona grafikaDVD-RW LG 22x (najdroższy napęd jaki znalazłem)


Dołączona grafikaCreative X-Fi Platinum


Dołączona grafikaMicrosoft Windows 7 Ultimate 64 bit PL


Dołączona grafika

Dołączona grafikaCooler Master Storm Scout SGC-2000


Ale to nie wszystko :P.

Żeby zestaw cisnął maksymalnie to pół terabajtowy dysk SSD (4x SSD RAID 0) bym sformatował na nie domyślne bloki po 4 kB ale po 32 kB. Dlaczego? Bo tak wynika z dokumentacji technicznej kontrolera. Przy tym ustawieniu mamy gwarancję najwyższych transferów i najniższego zużycia procesora zachowując jednocześnie jakiś umiar w ilości zajmowanego miejsca przez drobnicę. Jak wiadomo systemy operacyjne głównie składają się z malutkich pliczków i to właśnie one są największym powodem mulenia. Poza tym 32kB to maks na partycji NTFS. Ten kontroler szału nie robi ale jest tani (~900 zł). Normalne zabawki zaczynają się od 3 tysięcy zł a to by zabiło cenowo mój zestaw. Co prawda wtedy bym wybrał to co chciałem początkowo czyli 8x SSD 64 GB 150/100 i dzięki drogiemu kontrolerowi wyciągnąć te 1200 MB/s. Ta powierzchnia dyskowa ma być pod system, zainstalowane gry i aplikacje. Uważam, że pół TB po prostu MUSI sprostać tym wymaganiom. Na image jest drugi dysior.

Na pytanie "dlaczego 4x 120 GB zamiast 8x 64" odpowiadam tak: im mniej dysków tym mniejsza awaryjność macierzy. Nie poszedłem na max i nie pakowałem się w 2 szybkie dysiorki 128 GB (no 260/180) bo to oznacza zbudowanie macierzy 256 GB zamiast 480 o identycznej wydajności.

Oto link do tej dokumentacji: http://www.highpoint-tech.com/PDF/RR2320/RocketRAID_2320_Boosting_Real_World_Applications.pdf (warto przejrzeć specyfikację i wykresy).

Drugi dysk jest po to ... żeby był :P. Dodatkowe 1 TB jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło a filmy i muzę gdzieś trzeba przecież trzymać.

Mój zestaw miał być w sumie lepszy w zasadzie we wszystkim i uważam, że zdaje egzamin. Nie ma się co rozwodzić nad pięknem mojej budy, bo nie o to tutaj chodzi, poza tym jak na wynalazek za ~400 zł imho prezentuje się całkiem nieźle.

2x więcej RAMu, nieporównywalnie wydajniejsza pamięć dyskowa, DŹWIĘK, cholera jasna - dźwięk a nie integracja, oraz Windows 7 Ultimate zamiast Home. Procesor jest w sumie podobny bo jest ocnięty - poza tym w porównaniu ze strony Toms Hardware Guide (które mnie natchnęło do skrobnięta tego postu) jest Core i7 3.8 GHz i producent tego kompa spokojnie daje gwarancję. Klawiaturę, mysz i podkładkę możecie sobie sami dobrać - w końcu to jest zestaw dla graczy a każdy musi dobrać mysz "pod siebie". Nie zmieniałem kart graficznych bo obecnie nie ma lepszej opcji a ładowanie trzeciej karty niewiele zmieni - podziękujcie twórcom gier oraz radosnym pisarzom sterowników. Jak zwykle ATI każe sobie czekać na dobre stery do us..nej śmierci. Oczywiście gdyby Intel w całej swojej dobroci chociaż dorównał AMD (już nie mówię żeby go przegonił) dał obsługę 4 portów PCIE to byłby 3 Radki 5870 a tak są tylko 2 (bo kontroler pożera jeden port). Wiem, że chipset AMD 790 posiadając 4 sloty na PCIE tak na prawdę przy pełnym obciążeniu daje zaledwie x8 co dyskwalifikuje je jako platformę pod tak wydajne karty, ale Intel mógłby się bardziej postarać.

Do zestawu wiadomo trzeba dorzucić kabelki i może jakiś wiatraczek, ale już się nie rozdrabniałem tylko dołożyłem 2 stówki "na górkę".

Tworzyłem tą zabawkę żeby zadowolić każdego, a nie tylko pykacza w Crysisa. A tak poza tym - co o niej myślicie? :P Nie patrzcie, że to drogo "i w ogóle" - Alienware wyskoczył z taką ceną to się jej trzymajmy.

Link do tematu:

http://hothardware.com/Articles/Alienware-Aurora-ALX-Gaming-System-Review/?page=1

BTW: w podsumowaniu dali minus za brak SSD :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wiesz za co najbardziej cenię twój zestaw? Że jest SKŁADANY, tzn nie mam gwarancji na budę jako integralną całość która zniknie jeżeli oderwę zaślepki. Dokładają mocne chłodzenie, czyli zakładają mocne efekty. A jak ten mocny i skuteczny efekt będzie wiązał się z rozmontowaniem budy i zrobieniu "przeciągu" to co? Przecież wytykanie palcem że nie przewidzieli iż maszyna trafi do Przem0la (koncepcyjnie :P ), któy w walce o każdy Mhz będzie musiał znacząco zmodyfikować obudowę.

A to, że w kilka testach wciągasz go nosem to insza inszość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Po co 4 dyski ssd, już lepiej to cacko na PCI-E :P, nawet jeśli pojemnością przegrywa to cenowo jest podobnie, a wydajnością wygrywa. Ja bym dał taką kartę na PCI-E + jeden dysk SSD 64 gb (na mniej używane programy) no i jeden zwykły dysk na dane nie wymagające dużych prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Też tak myślałem Micz, a nawet nieco inaczej :P. Dysk na PCIE 80 GB i 2 dyski SSD po 120 GB (nawet bez RAID). Byłoby tego 300 GB na szaleństwo i jakiś zwykły na pierdółki ale po namyśle odpuściłem. Z prostej przyczyny: 280 MB/s w zapisie na tej karcie to nie 360 MB/s. Co prawda gorszy odczyt ale zawsze można dorzucić kolejny dysk i mieć RAID5 lub 450 MB/s w zapisie. Oczywiście można by olać kompletnie HDD i postawić za 2 tysiące $ RAID 0 na tych kartach ale wtedy pozostaniemy z jedną grafą a jak wiesz miał to być komp dla gracza...

Nie ma co - nie ważne co wybierzesz i tak będzie to siało pogrom :P.

Rogal - gdybym miał zerwać plombę i wiadomo co stracić to bym się zapłakał... ten komp to prawie ćwierć (1/5) ceny nowego Forda Mustanga z salonu... http://www.fordvehicles.com/cars/mustang/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Tak na marginesie widać w obudowie dbałość o szczegóły i optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dyski twarde ustawione bokiem, moim zadnie to dużo lepsze rozwiązanie niż w tradycyjnych obudowach, zasilacz na dole to też moim zdaniem dobry pomysł. Dzięki tym dwóm pomysłom nie marnuje się tyle przestrzeni, choć w tej co Ty zaproponowałeś jest podobnie. Podoba mi się też pomysł zamontowanie radiatora i wentylatora od procesora na tylnej ściance i doprowadzanie do nich ciepła za pomocą heatpipe'ów.

A tak w ogóle to w Twoim zestawie jest DVD, a w Alienware Blu-ray.

A kartę dźwiękową dali zintegrowaną bo im slotów zabrakło :P. Swoją drogą ciekawe na jakich kościach chodzi ta dźwiękówka. Jeśli standardowy Realtek to porażka.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Przecież pisałem, że odpuściłem sobie nagrywarkę BR z uwagi na szkoda forsy na taki kaprys. A to potrafi szarpnąć nieco za portfel.

Co do dźwiękówki to można było pojechać po bandzie i puścić zewnętrznego X-Fidelity bądź Xonara po USB z wewnętrznego portu i przymocować go w środku. Miejsca jest FULL, choćby w slotach pod Blue Ray lub na 2 dyski pod grafikami... Ja bym tak zrobił. Ale tego można było się spodziewać, ponieważ gdy widziałem "nieoficjalne" zdjęcia kompa z kilkoma "nieoficjalnymi" Radkami 5870 na pokładzie to też była ... integracja a w ogromnej budzie ryczał Full-ATX... No cóż - takie czasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Napęd optyczny: Blu-ray 6x Dual Layer Disc Burner

BURNER - czyli nie odtwarzacz, więc cena raczej dobijająca. Zamiast niej wolałem kupić 4 x SSD 120 GB sprzężone z dość wydajnym kontrolerem.

Co do podpinania pod Full-HD to masz rację, na 100% będzie pracował w takim duecie, ale myślę, że za odtwarzanie filmów posłuży dedykowany sprzęt a nie byle napęd do kompa. Jakaś Yamaha bądź coś w ten deseń - Micz - posiadacza takiego kompa "stać" na dedykowane urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale argumentu o dedykowanych urządzeniach zbijać nie będę :P

Wiesz o czym myślę? Tonsil Maestro II 180 + Yamaha RX-V 365. Wiem, że całość (z okablowaniem) zamknę w 2.700-2.900 zł ale tu nie chodzi o rzucanie się na drogie zabawki tylko o brzmienie. Poza tym zdaję sobie sprawę, że jest to zestaw typowo "entry" a nie coś konkretnego [mi wystarczy]. Choć cyfrowe amplitunery nie koniecznie muszą mieć delikatne brzmienie (teoretycznie cyfrowe = bez zakłóceń własnych) to jednak Yamaszka znana jest z delikatności i dynamiki tak jak seria Maestro II Tonsila... Normalnie muszę wykopać te 3 koła spod ziemi :P. Wiesz, że choć to są dość małe kolumny to każda waży 24 kg? Obie mają 48 kg... i o to chodzi [będą grzecznie stać na swoich miejscach podczas "słuchania" muzyki] :P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...