Skocz do zawartości

[Upgrade] Modernizacja LGA1366 - i7 920 zmieniony na Xeon X5650


Ralliart

Recommended Posts

Postanowiłem napisać kilka przemyśleń na temat niedwanej moedrnizacji sprzętku którą poczyniłem - a mianowicie zmiany procesora na nieco mocniejszy. Tak jak w temacie można przeczytać dotyczy to przesiadki na Xeona z i7 pierwszej generacji. Do tej pory w mojej budzie gościł model 920 (od nowości) - pamiętam jego zakup, bo to był skok wydajnościowy nie do ocenienia (z P4 na i7!), klika testów chyba się jeszcze uchowało gdzieś na forum. Służył mi przez ponad 6 lat bezproblemowo, a po testach wydajnościowych nowszych generacji widać, że dystans do czołówki był przez cały ten czas do zaakceptowania. Jedyną zmianą po drodze o której mógłym powiedzieć, że mógłbym jej pożądać to czterokanałowy kontroler pamięci, ale cena tej modyfikacji jest cały czas nieadekwatna do potencjalnych zysków - nie po to kupiłem proc na LGA1366, żeby po dwóch latach stwierdzić, że nie daje rady. Nakłada się na tą całą sytuację kryzys AMD - nie ukrywajmy, że jest w tym momencie bardzo głęboki, a od czasów Core 2 Duo mamy totalną dominację Intela na rynku procesorów konsumenckich - AMD nie ma czym odpowiedzieć na działania niebieskich. To sprawiało, że mój i7 był cały czas w sam raz. Druga kwestia to oczywiście kasa - nie ukrywajmy, ale dolar w ostatnich czasach nas nie rozpieszcza (w 2012 roku kupowałem 4GB DDR3 1600 Kingston w jednej kości za 88zł sztuka!), co sprawia, że zakup nowego sprzętu staje się mało zachęcający cenowo. Dodatkowo zawsze czekamy na nowości - a to process wykonania, a to architektura. Wiele sobie obiecywałem po Skylake, ale ponownie wiązało się to z zakupem nowego ram, płyty głównej i procesora - czyli 3000zł lekką ręką. Wobec takiej sytuacji postanowiłem zadziałać nieco inaczej i zacząłem przeszukiwać allegro pod kątem podstawki LGA1366 i znalazłem odpowiedź na mój plan modernizacji budżetowej - Intel Xeon X5650. Specyfikacja była bardzo zachęcająca - taktowanie pododne do 920, ale 6 rdzeni fizycznych (12 wątków), TDP na poziomie 95W (przy 130W poprzednika) oraz jest to wersja X (Xtreme - najwyższa w Xeonach). Za kwotę 400zł mam teraz hexacore w budzie i przyznam, że jest to bardzo przyjemne uczucie - screen w załączniku. Oczywiście trzeba uważać na płytę główną, bo ten procesor nie zadziała na wszystkich - w moim przypadku działa na Gigabyte X58-OC. Uważam, że za te pieniądze to było najmądrzejsze wyjście z sytuacji - mam topową płytę, bardzo wydajny procesor i myślę, że mam spokój na następne trzy lata (jak nie więcej). Oczywiście korci, żeby zakupić któryś z wyższych modeli (X5670, X5680), ale ich cena już nie jest taka fajna.

post-1-0-04982800-1436172787_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...