Skocz do zawartości

Komputery do gier Intel czy AMD ?


Grzegorz

Recommended Posts

Witam ! Mam takie ogólne pytanie dotyczące wydajności komputera w grach, ma do mnie trafić komputer syna koleżanki nic na razie o nim nie wiem dlatego pytanie jest ogólne. Czy w komputerze do gier głównie liczy się: karta graficzna i ilość ramu czy to zawartego bezpośrednio w karcie czy też możliwości karty do korzystania z ramu zamontowanego na płycie ? Czy czym płyta obsługuje więcej ramu tym lepiej i jednocześnie czym szybszy ram jest obsługiwany tym lepiej ? Czy liczy się tu ilość rdzeni i wątków, czym więcej tym lepiej ? A biorąc pod uwagę ilość rdzeni i wątków i szybkość pamięci ram lepiej w grach wypadają procesory AMD ? I czy ma znaczenie w wydajności zasilacz, czy jak się komputer nie resetuje po obciążeniem wystarczy czy czym porządniejszy zasilacz tym wydajniejszy i szybszy komputer ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jeżeli chodzi o gaming z prawdziwego zdarzenia to jest tylko jedna opcja: Intel + Nvidia. Zasadniczo Przem0l miałby tutaj pole do popisu jeżeli chodzi o opinię :). Żeby nie bawić się w elaboraty nad sprzętem:

 

1. Cpu - do grania 4 rdzenie (optymalnie i bez szarpania się z budżetem i5)

2. Płyta główna: porcek za 700zł + płyta za 299 to kiepski pomysł - do grania też trzeba w nią zainwestować (ok płyta za >600zł to przesada)

3. Ram: 8GB to minimum - w dobie systemów x64 to najmniejsza możliwa opcja

4. Grafika - wydaje mi się, że 2GB własnej pamięci do grania to dobry początek. Oczywiście raczej nvidia - mniejsze zapotrzebowanie na prąd i cichsze chłodzenie(chociaż też zależy od modelu). Pamieć współdzielona to kiepski punkt zaczepienia - sprawdza się tylko w zastosowaniach biurowych.

5. Zasilacz - markowe 600W to must have. Ja mam 750W, ale to już do naprawdę mocnych zestawów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

AMD opanowało konsole, ale do Intela tracą lata świetlne. Od pierwszej generacji i7 Intel się nie wysila - idzie tylko w energooszczędność i mniejszy proces technologiczny. Poważnych zmian w wydajności (jak np przy zmianie z P4 na Core) brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Właśnie od jakiegoś czasu uważam że konfiguracje na bazie Intela są wydajniejsze, prostsze i mniej energochłonne i jeśli ktoś sam składa komputer to tylko Intel, ja zaczynałem od AMD i pierwsze dwa komputery które sobie złożyłem po jakimś czasie zaczęły mi się samoczynnie wyłączać i resetować a zasilacze miałem dobre Be Quiet 430W a później Chieftec 500W. Po jakimś czasie dopiero wpadłem na to że mój zasilacz nie wyrabia z płytą  AM3 i Phenom II x4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Żeby złożyć dobry komputer trzeba dobrze wywarzyć budżet, każdy element jest komputera jest istotny i nie można przykładowo przeinwestowac w kartę graficzną oszczędzając na procesorze bo może okazać się, że karta graficzna będzie nudzić się przy za słabym cpu. Co do ramu to trzeba minimum 8GB. Nie warto też oszczędzać na zasilaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale zasilacze Be Quiet 430W i Chieftec 500W są przyzwoite, może nie najmocniejsze ale marka porządna i nie musiały zasilać osobnej karty graficznej bo jechałem na zintegrowanej na płycie ASRock. Po prostu nie podołały energo-żernej konstrukcji AMD, teraz Chieftec 420W daje sobie spokojnie radę z płytą Gigabyte plus i3-3225

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...