Skocz do zawartości

Wybór płyty socket 1150


Grzegorz

Recommended Posts

Witam ! Szukam jakiejś dobrej w miarę taniej płyty socket 1150 bez fajerwerków tzn. bez  łączenia kart graficznych "crossfire" z obsługą grafiki zintegrowanej w procesorze, wejściem HDMI, zintegrowaną sieciówką i kartą dźwiękową, obsługą pamięci Ram DDR3 16 do 32 GB 1600 Mhz i szybszej. Procesory najlepiej jak najszersza gama od Celeron, Pentium, Intel Core 3,5,7 po Xeon o obecnej mikroarchitekturze Haswell i kompatybilnej z  Broadwell. Wiem że to spore wymagania jak za przeciętną cenę, myślę o płytach: Gigabyte GA-B85M-D3H, Gigabyte GA-H81M-HD3, MSI B85M-E45, ASRock H97M nie wiem która z nich spełnia największy wachlarz moich wymagań, ciężko znaleźć jakąś dobrą porównywarkę, dlatego proszę o pomoc osoby które miały kontakt z tymi płytami i się oriętują w temacie którą wybrać ? A może jakieś inne propozycje, oczywiście w cenie wymienionych płyt, na początek do puki nie sprzedam swojej płyty GA-Z77M-D3H na socket 1155 i Core i3-3225 myślę o super tanim procesorze Intel Celeron G1820 lub droższym Intel Pentium Dual Core G3250

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Z krótkiej analizy wyszło, że optymalnie jest wybrać chipset H97M i tą płytę: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h97m-d3hrev_10/overview/ Ma niezłe parametry i całkiem spore możliwości rozbudowy. Bardzo interesująca pozycja.

Powiem szczerze że płytka całkowicie mi odpowiada, pamięć 4 x DDR3-(1600/1333 MHz)
  do 32 GB to aż nadto, złącze monitora D-SUB,DVI-D i HDMI, audio i sieciówka zintegrowane ma 2x USB 2.0 i 4x USB 3.0, 6 x SATA 3, chipset z serii 9 więc kompatybilny z Intel Haswell Refresh i Broadwell nawet ma CrossFire i w sklepie "Kurtmedia" kosztuje 314 zł nawet do przyjęcia. Nigdzie w opisie nie popełniłem błędu ? Bo jeśli nie to się zdecydowałem, dzięki !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 weeks later...

Witam odnawiam na chwilę temat ! W końcu staneło na trzech płytach: ASRock H97M , MSI H97M-E35 , Gigabyte GA-H97M-HD3 wszystkie poniżej 300 zł, poza tym płyta musi być końiecznie micro-ATX tego wymaga obudowa. Alizując obsługiwane procki wszystkie obsługują dość szeroką gamę więc tu chyba nie będzie problemu, wszystkie z chipsetem H97 więc powinny też w przyszłości obsłużyć Intel Broadwell. Jedyna rzecz która mnie nurtuje to obsługiwane szybkości DDR3, według stron producentów płyt jedynie ASRock obsługje bardzo szeroką gamę szybkości pamięci od: 1333,1600,1866,2000,2133,2400,2600,2666,2800,2933,3000,3100 do 3200, pozostałe 2 płyty tylko 1333 i 1600. A wyczytałem że zapewnia to nawet 10-procentową poprawę osiągów w grach a w programach użytkowych – mniej więcej połowę tego. Czy warto dopłacić? To z pewnością zależy od budżetu ale jeżeli trafi się niedrogo lepsza to raczej bez wahania wybierzemy szybszą pamięć, na przykład DDR3-2400 CL9. Dziesięć procent więcej klatek w grach kosztem jednego banknotu w błękitnym kolorze to okazja, z której trudno nie skorzystać. Tym bardziej że zauważyłem że pamięci 1866 bywają nawet tańsze od bardziej popularnych 1600 i teraz znów poszczególne płyty dały mi do myślenia a byłem już zdecydowany zgodnie z poradą w kwesti sekcji zasilania na MSI H97 PC Mate ale płyta ATX więc za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem ?  Procesory Intel (Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswell, Haswell Refresh) są w stanie wykorzystać pamięć z szybkością maksymalnie 1600 MHz a w przyszłości Broadwell do nich też nie ma sensu kupować pamięci z wyższym taktowaniem ? Bo jeśli były by w stanie obsłużyć szybszy RAM to może warto się zabezpieczyć w płytę która na to pozwala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W końcu kupiłem ASRock H97M (kupiona w całkiem przyzwoitej cenie 249 zł) + (na razie)-Intel Celeron G1820 + Ram DDR3 Kingston 2Gb 1333Mhz + karta WiFi TECHNICLAN WIPR-3012 + HDD Hitachi CinemaStar 5K320 250GB-SATA II + nagrywarka LG model GH22NS50 to wszystko pod zasilaczem- DELTA-400W i zainstalowany- Windows 8.1 Professional x86 – jak na razie bez zarzutu. Co myślicie na temat konfiguracji ?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dokładnie ze zintegrowaną grafiką w procesorze spokojnie da radę gdyby to było AMD APU A4,A6 lub A10 wtedy bym się martwił  chociaż A6 a tym bardziej A10 na pewno by nie uciągnął. Kiedyś miałem płytę MSI i APU A10 i próbował zasilać to Be Quiet 450 W na początku komputer resetował się po jakiejś godzinie pracy ale później wytrzymywał coraz krócej i powiedziałem sobie nigdy więcej AMD, chociaż kiedyś lubowałem się w AMD dopóki nie złożyłem sobie pierwszego zestawu z Pentium później z i3 ale na podstawce 1155 a teraz zacząłem z 1150. Myślę też w przyszłości o jakimś komputerze na próbę zobaczymy jak to zadziała, płyta 1366 ( jakaś niedroga i niepopularna MS Medion czyli MSI)  albo 2011 ale procesory i7 są trochę za drogie ale można znaleźć niedrogiego Xeona na 1366 (np. Intel Xeon E5530) , tylko zastanawiam się jak taki zestaw sprawdzi się jako PC domowy a nie serwer nie mam w tym temacie doświadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dobra w końcu doczytałem i obejrzałem tabelkę z ułożeniem chronologicznym socketów Intela i najnowszym i najlepszym wyborem do zastosowań domowych, czyli jako PC domowy dla rozrywki jest płyta na socket 1150 czyli taka jaką mam aktualnie ASRock H97M i teraz najlepiej poczekać na Intel Broadwell które płyta powinna obsługiwać bo ma chipset H97 a dać sobie siana z innymi podstawkami i kombinowaniem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Faktycznie z kilku płyt które miałem naprawdę za twarde i ciężkie do uszkodzenia uważam płyty: Asus, Asrock, mile mnie zaskoczył Gigabyte a faktycznie MSI jest delikatne (płytę którą miałem na początku mnie zadziwiła, miała mnóstwo bajerów odnośnie OC ale przez to bardzo łatwo coś uszkodzić). Z Asrock H97M na razie jestem zadowolony, zobaczymy jak się będzie sprawować gdy za jakiś czas wymienię procesor na Pentium G3258.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...