sprite

Wybór laptopa

7 postów w tym temacie

Witam,

zamierzam kupić nowy komputer. Planowany budżet to około 3tys zł. Wrzucę kilka swoich propozycji chciałbym się dowiedziec co sądzicie o tych komputerach. Owy komputer będę używał raczej do programów takich jak photoshop, bądź inne zaawansowane programy graficzne, visual studio, oraz w celach multimedialnych oglądanie filmów, korzystanie z internetu, programowanie i zaawansowana obróbka grafiki.

http://www.x-kom.pl/p/202461-notebook-laptop-17-3-dell-inspiron-5737-i7-4500u-8gb-1000-win8x-hd8870m.html

http://www.komputronik.pl/product/239639/Komputery/Laptopy/GP60_2PE_Leopard_004XPL.html#productFeatures (minus brak systemu, oraz mniejsza przekątna ekranu)

Myślałem także nad komputerem stacjonarnym, za tą kwotę pewnie kupiłbym bardziej wydajny sprzęt. Czy mógłby ktoś zaproponować dobrą konfigurację sprzętową do 3tys zł? Głównym priorytetem jest bardzo szybkie chodzenie zaawansowanych aplikacji, oraz wykorzystanie komputera w celach jak powyżej napisałem. 

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dell odpada ze względu na dysk (5400 rpm) i procek - tylko dwa rdzenie to trochę za mało. No i matryca ma rozdzielczość tylko 1600 x 900.

MSI prezentuje się pod tym kątem o wiele lepiej: szybszy dysk (7200 rpm), lepszy procesor (szybszy i więcej rdzeni), matryca FULL HD

Z tego co na szybko sprawdziłem, nie ma zbyt wielkiego wyboru w tym zakresie cenowym, ale postaram się jeszcze coś dopisać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ogólnie potrzebujesz porządnej maszyny. I5 ze spora ilością RAMu i SSD na system i aplikacje. I7 nie będę ci polecał ze względu na sporo wyższy koszt, który można zagospodarować lepiej: dokładając SSD do 2 czy 3 TB dysku. Skoro chcesz obrabiać filmy to będziesz potrzebował miejsca. Od kiedy mam SSD to nie przesiądę się na talerzówki, no chyba że jako TIER 0 wystawiony LUNem po FC :).

W pracy mam lapka Dell M4800 ze wszystkim co jest w cenniku - 8 wątkowe i7 3 z hakiem GHz, 32 GB RAMu, SSD 250 GB + 750 GB 7200, Quadro, FHD "i tak dalej". I wiesz co? Moja stacjonarka lepiej daje radę a jest podobna. W przypadku kilku maszyn wirtualnych mam zauważalnie większą wydajność niż na lapku, który w sumie kosztował w mojej konfiguracji ponad 15 koła (z dodatkami).

Skoro chcesz komfortowo pracować to idź w stacjonarkę. Od biedy można w mini ATX wpakować topowe podzespoły. Celowo nie wypisuję listy bo sam pewnie wiesz co bardziej potrzebujesz (ile RAMu, jaka szybkość rdzeni, jakie dyski itd). Co mogę poradzić to żebyś nie ulegał magii cyferek czy edycji deluxe / ultimate / gaming itd. Czyli pamięci tanie 1600 MHz, względnie tania płyta główna (od droższej płyty procek szybszy nie będzie, RAMu więcej nie będzie i dysk nie dostanie więcej IOPS), karta graficzna taka, którą twoje programy będą dobrze spierać, procek szybki w pojedynczym wątku (wyższe i5), byleby pamięci było dużo, dobry zasilacz (żeby całość za szybko nie spłonęła :) ) i SSD (chociaż miałbyś jakies grosze dopłacić).

Co do dysku talerzowego na potrzeby obróbki filmów - "zrób coś" żeby average io size było jak największe. Choć zmniejszy to ilość iops, to zwiększą się transfery (procek nie będzie czekać i szybciej przemieli zadanie). Dziś bawiliśmy się małym vdyskiem i dociskaliśmy go transferem z ramdrive. Za którymś razem system sobie ładnie pokeszował dane i tak sterował strumieniem na FC, że z 30k iops spadło do kilkunastu... ale za to każdy io miał ok 100 MB. Może to nie wygląda imponująco ale dzięki temu zarówno mechanika dysków była lepiej wykorzystana, była mniejsza fragmentacja bloków, odciążył się proc na kontrolerze maciorki i kartach hba po obu stronach kabla przez co macierz mogła przyjąć więcej requestów od innych hostów.

Na pocieszenie dodam, że ani na stacjonarce ani lapku nie będziesz miał takich dylematów :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja ostatnio zdecydowałam się na  laptop lenovo i jestem bardzo zadowolona. Jest bardzo wydajny i ma bardzo dobrą baterię. Sporo czasu pracuje na nim poza domem i na prawdę nie mam z nim większych problemów. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzisiaj na zakupach w Auchan widziałem nowy tablet w promocji.

Windows 10 całkiem spoko parametry za 569 zł !! firmy DGM popularnej w Angli - polecam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach