Skocz do zawartości

AMD vs Intel w Data Center


Przem0l

Recommended Posts

Do napisania tego wątku zmusiła mnie pewna sytuacja. Jeden klient zechciał wynająć nieco mocy dla renderowania panoram w jakimś tanim Autopano Giga. W ramach "wolnego czasu" wziąłem służbową lustrzankę, fikuśny obiektyw, statyw i ruszyłem 4 litery aby narobić sampli do obróbki w jego programie. Pół giga później ... :) miałem już opstrykane 360 stopni (ok 70 fotek) i wrzuciłem to na testową maszynkę żeby zobaczyć ile będzie się to mieliło w HDR do PSD na maksymalnej jakości. Wyszło, że programik ogarnia tylko 4 wątki bo przy 8 wydajność jest taka sama, tak samo wsparcie GPU niewiele daje.

 

Do rzeczy: porównam teraz 4 wątki Intela do 4 wątkow AMD: moje i7 zamknęło temat w 3 minuty a 24 wątkowy Opteron siedzący w bladeserver wpięty po FC do SANowej macierzy 15k mielił to przez 21 minut. 7 razy wolniej.

 

Mówi się, że AMD wygrywa ceną. Otóż choćby AMD dawało procki po złotówce to i tak wyjdą drożej od topowych Inteli.

Czemu?

 

Liczy się całkowity koszt inwestycji. Po co nam komputer? Żeby coś liczyć, np. SQL. Załóżmy, że potrzebujemy sprzęt, który obsłuży nam x zapytań na jednostkę czasu. W tym celu musimy kupić serwery, licencje na: windows server, system center lub vmware vsphere +  vcenter server w zalezności od platformy wirtualizacyjnej, sql server, oraz inne licencje. Do tego kolejne UPSy, większą sieć zarówno LAN jak i SAN (SFP+ plus drogie licencje na porty switchów), dodatkowe miejsce na backup + drogie licencje np EMC no i prąd na utrzymanie infrastruktury IT oraz mocniejszej klimatyzacji.

 

Gdy okazuje się, że możemy obsadzić sockety zamiast AMD za np 3 tysiące trzy razy droższymi prockami Intela to pozornie wydamy więcej, ale zyskujemy mniejszą ilość nodów w klastrze co zmniejsza radykalnie koszty IT.

Można by rzec, że rendering 2D to kiepski przykład. Ale takich przykładów w pracy mam więcej.

 

W desktopach może AMD sobie jaja robić, ale w serwerówkach... licencje bazodanowe na produkcji oraz infrastruktura IT potrzebna do obsługi serwerów produkcyjnych kosztuje znacznie... ZNACZNIE więcej niż jakieś tam procki.

A jeszcze nie doszedłem do tego, że sporo jest softu jednowątkowego, a nawet wielowątkowe aplikacje posiadają wiele procedur, które i tak będą dławić jeden wątek.

 

Więc AMD sux :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Czyli w procesorach po staremu - AMD aspiruje, ale Intel pokazuje moc tam gdzie trzeba. Mnie to w sumie nie dziwi w ogóle, bo z AMD mam złe doświadczenia jeżeli chodzi o laptopy. Niby wszystko ładnie pięknie, ale jak przychodzi do wydajności to już nie jest tak kolorowo. Benchmarki nie opdowiadają dobrze end-user experience.No i w moim firmowym lapku nieprzypadkowo jest Core i5 vPro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dziś miałem pogawędkę z działem handlowym na temat ms exchange. Także do kosztów dodatkowych nodów klastra, licencji i całej wymienionej otoczki wypadałoby doliczyć jeszcze wyższe koszty wdrożenia i utrzymania usług przez partnera.

 

Im dalej w las tym gorzej dla amd :P.

 

Co do vpro Ralliart to jest to super sprawa. Zarządzanie zdalne to funkcjonalność, którą ciężko jest przecenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 weeks later...
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...