Skocz do zawartości

i7 w laptopie – czy zdołam wykorzystać?


goleiro

Recommended Posts

Witam wszystkich ;) Rozważam kupno laptopa, upatrzyłem sobie jednego i zastanawiam się czy jego parametry nie są za wysokie do moich celów. Przyglądam się temu http://www.x-kom.pl/p/137734-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-y580-i7-3610qm-12gb-1000-dvd-rw-gtx660m.html

 

Laptopa będę używał przeważnie do studiów, a mianowicie – jednoczesne otwarcie i praca w AutoCadzie, w MathCadzie, Wordzie, Excelu, do tego otwarte kilka pdfów/obrazów oraz komunikator, odtwarzacz, i opera (która trochę pamięci zużywa) i różne aplikacje otwarte w tle; czyli mówiąc krótko: wiele rzeczy otwartych na raz, duże obciążenie.

 

Tutaj jest charakterystyka procesora i karty graficznej:

http://www.notebookcheck.pl/Intel-Core-i7-3610QM.70778.0.htmlhttp://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GTX-660M.72057.0.html

 

oraz ogólne zestawienia osiągów:

http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-procesory-rozpiska-osiagow.4344.0.htmlhttp://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-graficzne-rozpiska-osiagow.1174.0.html

 

Oczywiście poza studiami zamierzam używać go do różnych gier, lepszych bądź gorszych itd., ale wydaje mi się że będzie to mniej obciążające.  Przy dużym jednoczesnym obciążeniu większe znaczenie ma procesor czy ilość RAM? Zależy mi przede wszystkim by laptop działał szybko i sprawnie bez kompromisów, nie przycinał. Z drugiej strony chciałbym żeby laptop wystarczył mi na kilka ładnych lat nadążając za zwiększającymi się wymaganiami sprzętowymi. Będę w stanie wykorzystać te parametry przy jednoczesnym korzystaniu z programów które wymieniłem? Chodzi o to, czy po prostu ten procesor i graficzna nie są za dobre, przez co okazałoby się ze wystarczający dla mnie byłby jakiś nieco słabszy sprzęt (niższej klasy procesor, karta graficzna), dzięki czemu wydałbym mniej kasy (albo znalazł coś z matową matrycą lub dyskiem SSD). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

W przypadku tego zestawu, od razu zapakuj 16 GB, te dodatkowe 4 GB zawsze się przydadzą. Dysk SSD to podstawa. Do lapków wymagających dysku 7 mm pakuję Vectory. Zdaję sobie sprawę, że takie ćwierć tera może kosztować 1/3 ceny lapka, ale mówi się trudno. Wydajność kosztuje.

 

Żebyś mógł wykorzystać zalety tego procka to zapakuj mu SSD, żadna ilość RAMu nie da takiego kopa jak dobry dysk. Miejsce talerzy jest w serwerowniach... przyjechała mi kolejna półka do macierzy z 12x 600GB 15k :). Może mała, ale pod testową bazę starczy (dedyk).

 

Zastanawia mnie cena tego Lenovo. W pracy mamy T430 i X230, także jakoś nie mam jakiś objekcji co do tej marki (segment biznesowy).

Ah, takie coś: jaki podłączysz monitor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

OJ, 16 GB to troche dużo ;) Wolę wziąć mniej i w razie potrzeby dokupić, nie sądzę żebym wykorzystał aż tyle RAMu. 

Myślałem o dysku SSD ale niestety nie mogę sobie na niego pozwolić, ze względu na to ze przy i7 i RAM co najmniej 8GB sprzęty z dyskami SSD lub nawet mSata SSD (125/250 GB) są duużo droższe (do 3100zł jest tylko jeden model Lenovo, ale ma tylko dysk SSD, HDD jest zewnętrzny, ma słabszą baterie i bez podświetlanej klawiatury). Z tego samego powodu nie znajdę też nic z rozdzielczością HD+ lub FullHD – musiałbym kupować 17,3’. Nawet w lapkach 17,3’ nie znalazłem nic z SSD do 3500zł.

Byłaby duuża różnica w szybkości pracy na laptopie miedzy tym z SSD a tym z 5400? Czy do każdego lapka można podpiąć później dysk SSD mSata (nie rezygnując z HDD)? Odnośnie dysku 5400obr. -  na pewno wpłynie na długi czas uruchamiania się systemu, ale później w trakcie pracy tez będzie miał wpływ na wolniejsze działanie otwartych programów, czy niekoniecznie? (skoro są już otwarte, i „obsługuje je” procesor i RAM?)

Jedyne wyjście jakie mam, to zaoszczędzenie kasy lub znalezienie cos z matową matrycą.

Wpadło mi jeszcze w oko coś takiego:  http://www.x-kom.pl/p/125431-notebook-laptop-17-3-asus-r700vj-t2199h-8-i7-3630qm-8gb-750-dvd-win8-gt635.html (oraz z 12 GB nieco droższy). Grafika nieco słabsza, ale zapewne dla mnie wystarczająca, za to pozostałe podzespoły i inne rzeczy robią wrażenie (dobry procesor, nieco szybszy dysk, większa i matowa matryca a co za tym idzie - wyższa rozdzielczość, system w cenie) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

"Laptopa będę używał przeważnie do studiów, a mianowicie – jednoczesne otwarcie i praca w AutoCadzie, w MathCadzie, Wordzie, Excelu, do tego otwarte kilka pdfów/obrazów oraz komunikator, odtwarzacz, i opera (która trochę pamięci zużywa) i różne aplikacje otwarte w tle; czyli mówiąc krótko: wiele rzeczy otwartych na raz, duże obciążenie." ... "OJ, 16 GB to troche dużo" + "nie sądzę żebym wykorzystał aż tyle RAMu".

Oj, wykorzystasz. Akurat im więcej RAMu tym windows i aplikacje lepiej chodzą. Po prostu system więcej pamięci przeznacza na cache. Ponadto możesz postawić sobie RAMdisk ;).

 

"Byłaby duuża różnica w szybkości pracy na laptopie miedzy tym z SSD a tym z 5400?" - masakryczna. Ja widzę różnicę pomiędzy SSD a macierzą dysków 15k na plus SSD. Po prostu masz więcej IOPS.

 

"Czy do każdego lapka można podpiąć później dysk SSD mSata" - nie, poza tym po co bawić się w mSATA? Jest tyle dość wytrzymałych dysków na sacie jak np: Samsungi 840 pro. Takie ćwierć TB to koszt poniżej 800 zł netto, do tego dysk w drugim slocie (w przypadku większych notków) i po sprawie.

 

"Wpadło mi jeszcze w oko coś takiego:" - dobrze, że dysk ma chociaż 7200 obrotów, ale do SSD nadal sporo mu brakuje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...