Skocz do zawartości

Składak kolejna modernizacja !


Grzegorz

Recommended Posts

Witam ! Kolejny raz proszę o pomoc, cały czas próbuję modernizować sprzęt. Już raz mi się udało dzięki pomocy forumowiczów , moja obecna konfiguracja to płyta  ASUS  M5A78L-MLX V2 (zintegrowana karta graficzna , dźwiękowa i sieciowa ) + AMD Phenom II x2 550 odblokowany na AMD Phenom II x4 B50 + 8 GB  (2x4GB) DDR3 1600MHz CL-9 a myślę o kolejnej zamianie na: platformę FM2 np.  ASROCK FM2A55M-DGS lub ASROCK FM2A55M-VG3 lub GIGABYTE  GA-F2A55M-DS2 I procesor Dual-CORE X2 A4 5300 (on chyba jest od razu z grafiką Radeon HD7480D ) i zachowaniem obecnej pamięci by zaoszczędzić na kosztach, wszystkie te płyty mają chyba zintegrowaną kartę sieciową i dźwiękową a graficzna jest w procesorze ? Czy może lepiej zmienić procesor na  Phenom II X2 555BE@X4 B55 lub jakiegoś innego Phenoma i zachować obecną płytę lub zmienić platformę na Intela np. ASROCK H61M-GE  lub  ASROCK  H61M-DGS H61 pamięć chciałbym wykorzystać tą którą posiadam procesor na początek jakiś Core I3 lub Celeron G550 (jakiś ze zintegrowaną grafiką bo płyty chyba nie posiadają ) tak żeby nie był zbyt drogi. Dyski posiadam SATA i SATA II obudowę z porządnym zasilaczem 530W. też. Czekam na propozycję co mógłbym zmienić lub dodać najlepiej by koszty były jak najmniejsze , ze swej obecnej konfiguracji jestem w miarę zadowolony ale chciałbym coś zmienić po prostu lubię w tym grzebać. Jakieś lepsze karty graficzne mi są zbędne nie gram na komputerze w ogóle więc podniesienie wydajności pod względem gier odpada , jedyne to to że gdy uruchomię 4-5 różnych programów na raz lub program np. do optymalizacji a w tym czasie żeby się nie nudzić przeglądam jakiś film potrafi się trochę zamulić tylko czasami. Ale obecna moja platforma AM3 szybko się starzeje może zachować obecną płytę i zamontować jakiegoś FX na AM3+ , pytań jest mnóstwo a odpowiedź najlepiej tylko jedna najtańsza , najwydajniejsza i przyszłościowa. Dodam tylko że na nowej platformie chciałbym zainstalować Windows 8 lub Windows 7 64 bit z góry dziękuję za wszystkie sensowne porady !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A więc to dobry zasilacz. Jeśli chcesz tańszą płytę to weź tą: http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b75m-d2v-543219/ H61 to stary chipset.

 

Dzięki za poradę ! A czy na tej płycie którą proponujesz Gigabyte GA-B75M-D2V tak jak na ASRock H61M mogę zainstalować procesor INTEL CELERON DUAL CORE G550 2x 2.6GHz LGA1155 ? Grafika w procesorze więc to już załatwione , 2 razy 4 GB DDR3 1600 posiadam i 2 dyski SATA więc to by był już chyba komplet ?

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ponoć G550 (jak na tą cenę) to daje rady. Jak zestaw ma po prostu działać i mieć jakąś wydajność w pojedyńczym wątku to OK. Szkoda tylko, że to ma jedynie 2 rdzenie, no ale trudno (ach te przyzwyczajenie z Core 2 Quad).

Ja tak narzekam na 2 rdzenie ale nie bez powodu. U Intela wielozadaniowość jest bardziej na papierze niż w rzeczywistości, dlatego w przypadku wymagających zadań wybieram AMD. W serwerach widać to bardzo mocno ale nawet w desktopach gdy mowa jest o 2 rdzeniach to produkt AMD z reguły lepiej poradzi sobie z multitaskingiem niż Intela. Intel ma bardzo dobrą obsługę pojedyńczego wątku. 

Ogólnie chciałem sobie pozrzędzić ale zejdźmy na ziemię: w pojedyńczym wątku te ten celeron da lepsze rezultaty. Jednak osobiście zostawiłbym sobie 4 jajka od AMD. W końcu zawsze coś chodzi w tle. I jeżeli tych cosiów ma być więcej i przez to system ma lekko przytykać to ja dziękuję.

Co do mojego zestawu to sprawa była prosta: cena nie grała zbytnio roli, sprzęt ma być na lata więc wpakowałem to co się dało. Gdybym miał oszczędzać to zastanawiałbym się nad AMD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Chodziło mi o to, że wielozadaniowość w przypadku procków AMD wypada lepiej niż u Intela. Oczywiście, jak ma się 4 lub więcej rdzeni (u obu producentów) to w domowych zastosowaniach nie ma prawa nic ciąć. Po prostu napatrzyłem się na 2 jajowce, które przy 60-70% obciążenia nie dawały rady. Jak już głos szarpie i nie da się słuchać muzy to dobrze nie jest. Ponadto architektura. Grzegorz (twój przykład): jak się porównuje 4 core hi-end do 2 core low-end to wynik może być tylko jeden ;).

Co do i7... to nie jest tak, że za 2-3 lata te procki dostaniesz w cenie nowego celerona. One będą trzymać cenę bo to jest hi-end. Nawet używane C2Q6600 kosztują na allegro ~400 zł. A gdzie tu i7 na 1155.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale kto normalny kupi dobite Q6600? Te procki brało się tylko w jednym celu: żeby kręcić. Więc policzmy: ogólnie mało osób zna się na kręceniu a nawet jeśli coś tam wie to szkoda im kasy na wymagane elementy, takie jak: lepszy cooler na procka i NB, lepsza płyta główna (sekcje zasilania itd), lepszy zasilacz, lepsza pasta, lepszy przeciąg, ... . To kosztuje więc sporo osób po prostu ładuje volty i czeka na cud. Po jakimś czasie zaczynają sie zwieszki systemu i procek leci na allegro za grosze. Obecnie nie ma sensu brać w ogóle quadów na LGA775 z tej przyczyny, że te "mniej podkręcalne" jak Q8xxx jakoś kosztują więcej. Ciekawe czemu. Nowe płyty pod 775 są nieco droższe niż te pod 1155. Pamięci pozostają te same (DDR3 w przypadku P41) ale mamy jeszcze sprawę procka. W cenie ok. 500 zł mamy 4 wątkowego NOWEGO Core i3 na IB, który wciąga nosem te przechodzone quady z lipną gwarancją.

W życiu bym nie brał używanego procka, tak samo jak używanej grafiki. Nowe = nie kręcone, z gwarancją i w ogóle nie używane. Ten trzeci argument staje się oczywisty gdy popatrzymy co dzieje się z zimnymi lutami po kilku latach eksploatacji. Dobrze, że brat ma cyfrową nagrzewnicę, to co 4-6 mc reanimuje moją grafę (obecną i poprzednie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...