Skocz do zawartości

Asus Xonar raz jeszcze


Przem0l

Recommended Posts

Tym razem negatywnie. Bardzo.

Podobają Wam się odgrzewane kotlety nVidii i ATI? A podoba Wam się psucie produktu żeby poprawić sprzedaż droższych modeli? Jeżeli tak to będzie to dla Was dobra wiadomość: ASUS obciął Xonara DX. Czyż to nie wspaniałe?

Zbulwersowało mnie to z prostego powodu - miałem DXa i mogłem zobaczyć co on potrafi zarówno na droższym Sony V700 jak i tańszym Sony XD200. Z całą pewnością ta karcioszka podpięta pod zmachol Yamaha lub lepszy i porządne kolumny mogłaby pieścić słuch niejednej osobie (której słoń nie nadepnął na ucho, ofc ).

Przyznam się bez bicia, że sprzedałem swojego DXa Ralliartowi. Gdy zrozumiałem swój błąd z płaczem zacząłem szukać tych modeli na aukcjach, sklepach internetowych i tradycyjnych. I co? Słuch po niej zaginął. Jedyne co znalazłem to jedną używaną za ok. ćwierć tysiąca z gwarancją rozruchową. Normalnie szok.

Na pytanie: co się stało już odpowiadam.

Asus wydał model DS. Niby zamienił "X" na "S"ale to zmienia tyle co dołożenie literki "R" w samochodach/motocyklach do napisu "GT".

Na początku ucieszyłem się z niskich cen Xonarów. Szczerze mówiąc byłem pod wrażeniem faktu, że jest cała masa sprzedawców chętnych oddać w nasze ręce nowiuteńkie Xonarki z 3 letnią gwarancją za jedyne ~180 zł. Już klikałem "kup teraz", bo po co czytać opis skoro miałem tą kartę w domu, ale nagle zobaczyłem zdjęcie tej karty. Pierwsze co pomyślałem, że to jest błąd. Toż to badziew za 20 zł, to nie może być Xonar. Następna aukcja i ten sam przykry obrazek zmusiły mnie do przeczytania opisu. Rzeczywiście jest to "nowa generacja" Xonara. Chyba "nowi shit", więc czym prędzej wrzuciłem wyszukiwarce zapytanie "xonar dx vs ds". Naturalnie nie znalazłem fachowego porównania tych 2 kart. Na polskich stronach, tak jak mówił Ralliart na próżno szukać obiektywnych recenzji. Były tylko ohy i ahy. Na zachodnich witrynach powiało bardziej zdecydowanych chłodem. W sumie na polskich forach też niezbyt ciepło ta karta została przywitana ale to raczej dlatego, że iksińskim nikt nie płaci za pozytywne recenzje.

Stary, najbardziej wypasiony model Xonara:

Dołączona grafika

Tego pana już znacie, to również "stary" DX:

Dołączona grafika

Oto "nowy" Xonar DS:

Dołączona grafika

Widzicie różnicę w budowie pomiędzy dX a dS ?

Oto garść informacji jakie znalazłem poszukując odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a były one następujące:

1. jak bardzo pogorszy się dźwięk?

2 jak bardzo pogorszy się dźwięk?

3.. jak bardzo pogorszy się dźwięk?

4.. jak bardzo pogorszy się dźwięk?

oraz

5. jak bardzo pogorszy się dźwięk?

Na te jak i 30 innych pytań odpowiedź jest prosta: NOWY XONAR DS NIE MA OBSŁUGI DOLBY. ŻADNEGO DOLBY. A KOSZTUJE OK 200 ZŁ!!! Do tego dochodzi zastąpienie wspaniałej myśli technicznej, którą mogliśmy podziwiać w DX jakimś szitem, żywcem wyjętym z najtańszych XPowerów. Chodzi mi o wszelkiej maści kondensatory i resztę złomu, który zastąpił elementy poprzedniej konstrukcji. Bez przesady, nie uwierzę w cięcie kosztów!

Oto dowody zbrodni:

1. Deklarowany przez producenta poziom dynamiki dźwięku wynosi w modelu DX 114 dB a w DS 107 dB. Nadal (teoretycznie) jest nieźle ale jakby nie patrzeć dostajemy gorszy produkt. To jest właśnie wina gorszych elementów, przez które płynie dźwięk. Dla porównania najwyższy hi-end Asusa ma odstęp do szumów 120 dB. 

2. Zmierzony poziom dynamiki dźwięku dla DX wyniósł 112,8 (http://pclab.pl/art32279-6.html) dB i dla DS 100,8 dB (http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=542&rectr_str_numer=4). To już nie jest fajne, bo integry (HD Audio) trzymają 80 i więcej dB.

3. "Zacznę może od małego minusika który mi się nie spodobał, mianowicie chodzi o odseparowanie dźwięków z komputera. Po podłączeniu i zainstalowaniu sterowników zaskoczyły mnie dziwne dźwięki które usłyszałem na słuchawkach. Pracujący dysk twardy, napęd DVD czy nawet ruchy myszką były słyszalne podczas normalnej pracy z systemem. Bardzo mnie to zaniepokoiło, powoli zacząłem zastanawiać się czy aby Asus za bardzo nie chciał zaoszczędzić, zakłócenia praktycznie nie słyszalne jeżeli chodzi o głośniki, zarówno Genius jak i Altec prawie ich nie wychwyciły, na słuchawkach dosyć wyraźne." - in4. Takie coś to ja miałem na poprzedniej płycie głównej i to po katowaniu procka OC, co siało wysokimi częstotliwościami po wszystkich elementach wokół. Również spotykałem się z tym na starych kompach i nie trzeba było ruszać myszką po ekranie żeby słyszeć jej ruch - wystarczyło przyłożyć do płyty głównej antenę od włączonego radia i chodzić między stacjami żeby słyszeć to w głośnikach podpiętych pod komputer .

4. Brak Dolby, akurat korzystałem z tego prawie zawsze gdy słuchałem muzyki (Dolby wyłącza się w momencie włączenia trybu GAME w grach, za to uaktywnia się to po co kupuje się Xonara ). Jako, że dopiero przymierzam się do zakupu (za pół roku) wzmacniacza Yamaha i dobrych kolumn to "muszę" korzystać z dobrych słuchawek (aby zachować choć trochę jakości i komfortu odsłuchu). Czyli jak na razie: jestem skazany na słuchawki, więc tryb Słuchawkowe Dolby  (lol, Headphone Dolby oraz Dolby IIs) po prostu muszę mieć.

Ot proste podkreślenie tego co napisałem:

"Re: Xonar DS - No dolby technologies

Im teriffically happy with my xonar DX

Different card. I'm talking about the DS, a much cheaper card.

It's still a decent card and makes perfect sense in the lineup.

Edit:

To summarise -

D2 & D2X have all Dolby and DTS technologies

D1 & DX has only Dolby technology

DS has only DTS technology

You get what you pay for. If you only need DTS stuff, and won't be using headphones for positional audio, the DS looks like a great choice.

" http://forums.hexus.net/hexus-hardware/165815-xonar-ds-no-dolby-technologies.html

"won't be using headphones" - no to nieźle. Ta karcioszka jak widać nie jest dla mnie. I to nie dlatego bo tak napisał jeden człowiek "gdzieś tam", tak pisze masa ludzi na forach, a miałem rano sporo czasu żeby poczytać i się tym faktem po wkurzać.

"GenClaymore, all Dolby techs have been removed from the DS to save costs since its a budget card." http://forums.guru3d.com/showthread.php?p=3243696

Na tym chciałbym się skupić:

Cięcie kosztów to nie wszystko, moim zdaniem Asus był zmartwiony faktem, że sam sobie strzelił samobója wydając DX. DX miał 12 razy wyższy odstęp od szumów w porównaniu do nowej karty, miał bogaty zestaw technologii Dolby i z uwagi na lepsze podzespoły elektroniczne gdyby się wsłuchać to pewnie mniej obcinał barwę dźwięku (słuchając formatu bezstratnego).

Asus zaoszczędził masę kasy wydając taką kartę (DS), jednocześnie dając wybór klientom - albo kupujecie produkt tańszy ale widocznie gorszy albo dopłacacie sporo szmalu co hi-endu. Toż to rozbój w biały dzień. Naturalnie klienci chętnie rzucą się na nowe Xonary z uwagi na dobre opinie... dotyczące poprzedniego modelu. Niestety został on wycofany ze sprzedaży, żadna odwiedzona przeze mnie hurtownia w Bydgoszczy nie miała jej ani na stanie ani w statusie "do ściągnięcia".

I na koniec ciekawostka: co takiego ma najdroższy model Xonara? A no to, że nic w nim nie jest obcięte. Byłoby to za mało żeby usprawiedliwić tak wysoką cenę więc dołożono... procesor graficzny. To cudo nazywa się Splendid HD, a jego funkcją jest poprawa obrazu w filmach i grach. Układ ten "odzyskuje" utracone obrazy, których nie widać ze względu na niską jakość video, ot mały przykład:

Dołączona grafika

Poprawiony kontrast, uwidocznione krawędzie i podsycone kolory. Ponoć technologia ta działa również w grach gdy posiada się oprócz tej karty także grafikę Asusa. "Ponoć" - a wiecie co jest "na pewno"? Na pewno jakość filmów jest podwyższana wraz z każdą kolejną generacją kart GeForce i Radeon. Każda nowa seria posiada dodatki "HD to" i "HD tamto". I rzeczywiście obraz jest zupełnie inny gdy się go puści na choćby moim GF8800GT jak i na Riva TNT2. Ostatnio miałem tą "przyjemność" obejrzeć film na tej drugiej karcie - jedna wielka smuga i szare bagno.

Co do topowej karty muzycznej Asusa nasuwa mi się jeden wniosek - co tu jeszcze dołożyć do karty żeby móc usprawiedliwić wyższą cenę? Mam małą podpowiedź dla inżynierów tej firmy: nic, po prostu wytnijcie stereo z Xonara DS. Po odsłuchu obu kart będzie taakaa różnica, że ... no włanie - że ludzie uciekną do Auzentecha lub Creativa. I będą się męczyć ze sterami ale będą mogli posłuchać w spokoju muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Panie i Panowie: gdy ceny Xonarów DS spadły do pułapu ok. 150 zł to nagle pojawiły się DXy, nowe na 3 letniej gwarancji. Ostatni rzut na taśmę, jak to się mówi. Cena naturalnie "handlowa", czyli 299 + 16 zł przesyłki.

I pomyśleć, żeniedawno kupiłem i zaraz potem pchnąłem nowego DXa za 200 zł... Ale nie ma co płakać - należy się cieszyć, bo dźwięk z tej karcioszki na dobrych słuchawkach jest przepiękny. I te Dolby, porządne filtry, itp ... przy okazji: zależy mi na dobrej karcie o miękkim i głębokim brzmieniu, bo choć Kasjo tego jeszcze nie wie ale kiedyś zakochałem się w ... takim samym mięciutkim głosie wydawanym przez dość dobry wzmacniacz Yamahy (wtedy kosztował ok 4 tysięcy zł) i dobrane do niego podłogowe kolumny Diory. A Yamaha jest znana z przyjemnego brzmienia. Dlatego za jakiś czas poszukam takiej używki wraz z dobrymi kolumnami... oh ah :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Karcioszka zamówiona w comp4you.eu. 242 złocisze, to tyle co chce jedno skąpiradło na allegro za używany model bez gwarancji. Oh, Kasjo już została przygotowana na Yamahę AX 592. Na razie na słuchawkach ale potem dokupię kolumny.

Rację prawisz Ralliart - Dziś zainstalowałem sobie Grida... i muszę przyznać, że różnica jest wyjątkowo słyszalna. Różnicę usłyszałem nawet w "głupim" Combat Armsie, co mnie zdziwiło z uwagi na darmowy charakter gry, której daleko do zaawansowanych technologii audio użytych w drogich produkcjach jak choćby Twoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 1 year later...

Dziś zainstalowałem swojego xonara, mój komp jest już w zasadzie kompletny, teraz tylko czekam aż stanieją dyski ssd, żeby sobie kupić 2x64GB w RAID 0. Ale mam problem, po pierwsze mikrofon jest bardzo cicho, mimo, że wszystko ustawiłem na maksa i nie działa mi funkcja magic voice, co prawda nie zależy mi bardzo na niej, ale chciałem się pobawić.

Jestem zadowolony z karty, dźwięk jest naprawdę czysty, i pozycjonowanie dźwięku w dolby headphone działa fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gdy otwieram Record mam pusto, nic się nie wyświetla, znikają tylko suwaki miksera. Ale znalazłem podobną opcję w ustawieniach windowsa, nie wiem jak ją wcześniej przeoczyłem, teraz mikrofon jest za czuły, słychać jak piszę, klikam myszką. Chyba kupię sobie mikrofon z redukcją hałasu w około :), bo zbiera wszystko z otoczenia teraz. No to teraz muszę tylko tą funkcję magic voice uruchomić :). Muszę przetestować teraz działanie tej kraty w grach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...