Skocz do zawartości

Wargame: European Escalation


Micz

Recommended Posts

No to będzie długi post :P. Wszystkie informacje jakie zebrałem w przeciągu ostatnich 4 miesięcy, wpisy pochodzą z mojego bloga na gamecorner.pl, w pierwszym wpisie jest najwięcej informacji dotyczących rozgrywki. Sama grama wyjść pod koniec lutego, w Polsce wyda ją Ubisoft, jest już dostępna w przedsprzedaży na Muve.pl za 65 zł, myślę, że to całkiem rozsądna cena :).

Pierwszy wpis ogólne informacje na temat mechaniki gry:

Sami twórcy tej gry mówią, że nie mają dużo funduszy na marketing i liczą, że unikalność ich gry spowoduje, że zostanie zauważona przez media i oczywiście graczy. Jednak ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje w mediach, więc postanowiłem im pomóc, bo uważam, że gra zasługuje na uwagę. Przede wszystkim ucieszył mnie fakt, że wydawcą nie jest Ubisoft, co prawda to jest główną przyczyną braku pieniędzy na marketing, ale za to Eugen ma większą wolność w tworzeniu i tu przechodzimy to pierwszych dwóch dobrych wiadomości. Po pierwsze gra nie będzie miała płatnych DLC ( bezpłatnych pewnie też nie), co prowadzi do jeszcze lepszej wiadomości, będą dostępne narzędzia moderskie, a więc możemy się spodziewać sporej ilości map tworzonych przez społeczność, kolejną zaletą jest to, że gra ma nie posiadać DRM. To tyle tytułem wstępu, teraz postaram się przedstawić pozostałe informacje, które można znaleźć w różnych tematach na oficjalnym forum. Podzielę informacje na 3 części: dotyczące kampanii dla pojedynczego gracza, multiplayera (w tym samej mechaniki gry) i systemu EugenNet. Jest to napisane dość chaotycznie, bo składałem ten tekst na bieżąco w wolnych chwilach, ale myślę, że da się to czytać.

Kampania:

Kampania ma być podzielona na 4 operacje po około 4 misje każda, ale nie będzie wiodącej fabuły, bardziej odgrywanie scenariuszy w stylu „co by było gdyby”. Kampania ma starczy na około 20-25 godzin zabawy. Między misjami poszczególnych operacji mają być animacje i prawdziwe informacje z danego okresu gry. Jednostki będą przechodzić między misjami. Sama gra ma się głównie toczyć na terenie Polski, Niemiec i Francji i mają mieć więcej szczegółów niż w R.U.S.E (do 15 milionów obiektów na mapie, gdzie jako obiekt liczy się drzewo czy dom), mapy mają mieć powierzchnię około 100 km kwadratowych.

Multiplayer, jednostki i mechanika gry:

Dla tych co nie wiedzą w grze mamy dostępnych 8 państw, po 4 na każdą stronę i są to po stronie NATO: RFN,USA, Wielka Brytania i Francja; po stronie Układu Warszawskiego: NRD,Polska, Czechosłowacja i ZSRR. W grze będzie dostępnych kilka trybów np.: capture the flag, total destruction time limit oraz będzie możliwe granie np. 1 vs 7. Gracz wybiera jedną ze stron jednak nie jest ograniczony wyłącznie do jednego państwa. Przed bitwą budujemy deck (podobnie jak w karciankach) składający się z wybranych jednostek NATO lub UW, wg informacji jakie znalazłem maksymalnie nasz deck może się składać z 25 rodzajów jednostek. Następnie otrzymujemy punkty, za które możemy kupować jednostki. Pogoda ma mieć wpływ na bitwę, zwłaszcza na skuteczność rozpoznania. W grze ma być dostępnych około 20 map, co może nie jest bardzo imponującą liczbą, ale z uwagi na narzędzia moderskie myślę, że to nie będzie wielki problem. W grze ma być dostępny tylko jeden budynek, wysunięta baza operacyjna, który ma służyć do zaopatrywania naszych jednostkek w amunicję i paliwo. Samo zaopatrzenie trzeba będzie wysyłać za pomocą wozów zaopatrzenia albo śmigłowców, co oczywiście kosztuje, zatem utrzymanie linii zaopatrzenia będzie istotnym czynnikiem. Ponadto artyleria w Wargame:UE, w przeciwieństwie do tej z R.U.S.E., będzie miała możliwość strzelać bez rozpoznania, co moim zdaniem jest do zaakceptowania z uwagi na to, że strzelanie kosztuje amunicję, a więc spamowanie artylerią może być mało opłacalne. Zasięg każdej artylerii obejmuje całą mapę ( co ma sens w końcu mapy nie są tak duże), ale ich skuteczność maleje wraz z odległością, jednak celność artylerii może być poprawiona przez obserwatora podającego poprawki.

Oprócz tradycyjnego przypisywania jednostek do grup za pomocą kombinacji ctrl +[1-9], mają być jeszcze sekcje, które mają spełniać role taktyczną i zwiększać morale jednostek. Choć nie jest to jakaś bardzo pewna informacja.

Gra ma być symulacją, a więc oprócz wcześniej wspomnianych kończących się zasobach trzeba będzie brać pod uwagę ukształtowanie terenu, kąt i prędkość pod jaką uderzają pociski przeciwpancerne, przy przejeżdżaniu czołgami przez las trzeba uważać aby się nie „wykoleiły”, piechota może wchodzić do budynków, lasy można zapalić. Nie będzie odpowiednika forteli z R.U.S.E.

Jednostek w grze ma być około 320 360 (140 180 NATO, 180 UW - nieoficjalna informacja) i mają być odblokowywane wraz ze wzrostem doświadczenia gracza. Mam nadzieję, że będzie to dobrze zrobione, żeby się nie okazało, że gracze z niższych poziomów (grający rzadziej lub nowi) mają mniejsze szanse z tymi co grają częściej, i żeby w ostatecznych rozgrywkach, gdy większość graczy będzie na najwyższym poziomie, nie okazało się, że grywalnych jest tylko 20% z nich. Jeśli większość sprzętu będzie grywalna na każdym etapie to jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo ogarnięcie 320 jednostek od początku mogłoby być problematyczne. Na razie informacja wsparciu zza mapy utrzymywana jest w tajemnicy i ma być niespodzianką.

EugenNet:

Będzie dostępny tryb obserwatora, w lobby będzie czat i będzie możliwość nazywania swoich serwerów, poza tym będzie wbudowane wsparcie dla turniejów, podział na rozgrywki rankingowe i nierankingowe, czyli wygląda na to, że będzie wszystko to czego brakowało w R.U.S.E., jeszcze tylko dobry system powtórek i będzie super. Z nowych informacji narzędzia moderskie mają obejmować również kreator turniejów, a więc będzie można opracowywać własne rodzaje turniejów.

I na koniec filmiki z samej gry, pierwszy nagrany na Gamesconie.

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=RI0AfpyQd4Y&feature=player_embedded

Drugi wpisu, samego tekstu nie kopię bo nie wiele wnosi, tylko obrazek ze statystykami jednostek:

http://marc.torrent....fr/WEEunits.jpg

Trzeci wpis:

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=n_xLCrq8b4c&feature=player_embedded

Dwie rzeczy mi się tu nie podobają i obie są powiązane z piechotą. Po pierwsze wydaje mi się, że piechota porusza się trochę za szybko, a po drugie kto wymyślił, żeby piechota strzelała w biegu. przecież przy tak szybkim biegu celność jest zerowa. W końcu twórcy obiecują symulację, więc takie uproszczenia nie powinny występować.

Czwarty wpis:

W ostatnim czasie na forum pojawiają się nowe informacje dotyczące gry. Niestety wciąż nie wiadomo kiedy kolejna beta i czy będzie otwarta, czy zamknięta. Wkrótce ma się pojawić baza jednostek.

W grze będą wykorzystywane symbole jednostek stosowane w NATO. Poniżej obrazek przedstawiający ikony, które znajdą się w grze, jest ich 28, co może z początku wprowadzać zamieszanie, jednak myślę, że po ich opanowaniu znacznie ułatwi grę.

Z innych wiadomości już wkrótce, najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia, ma się pojawić baza jednostek ze szczegółowymi charakterystykami jednostek. Kolejna beta, jeszcze nie wiadomo czy otwarta, ma się rozpocząć w lutym, oby była to otwarta beta.

Dołączona grafika

Poniżej filmik przedstawiający widok satelitarny z gry wraz z symbolami jednostek.

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=zgHFGzNql0s&feature=player_embedded

Kolejną rzeczą, którą przedstawili twórcy gry jest karta jednostki z dokładnym opisem.

Dołączona grafika

1/ Nazwa jednostki

2/ Typ jednostki, pojawia się również po najechaniu na jednostkę,

3/ Flaga kraju pochodzenia jednostki

4/ Koszt jednostki

5/ Broń

- typ

- nazwa

- kaliber

- zasięg (jest to zasięg efektywny a nie maksymalny

-Celność, AP (Armor Piercing) – siła przebicia pancerzu , HE (High Explosive) – siła eksplozji. Skala od 0 do 10. Wyjątkiem są przeciw pancerne pociski sterowane, których siła przebicia przekracza 10, aby oddać ich skuteczność.

- szybkostrzelność

- zapas amunijcji

6/ Specyfikacja

- rozmiar (wpływa na łatwość ukrywania i rozpoznania)

- maksymalna prędkość

- pancerz (przód/boki/ tył / góra)

- stabilizacja (im lepsza tym większa skuteczność podczas strzelania w ruchu)

- optyka, wpływa na możliwość rozpoznania wrogich jednostek

- zasięg (najniższy mają czołgi brytyjskie najwyższy francuskie)

- zapas paliwa, czyli ile będzie kosztować zatankowanie do pełna

Filmik pokazujący opis jednostek, niewiele wnosi, ale jest

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=dvvmUrpUWxU&feature=player_embedded

Kolejną rzeczą jaką pokazali twórcy jest widok mapy i sektorów na niej, wraz z ich wartością (im więcej sektorów kontrolujemy tym więcej mamy kasy na posiłki), i przynależnością (niebieska obwódka). Biała strzałka pokazuje skąd nadciągną posiłki.

Dostępna jest już baza jednostek. Teraz tylko czekać na ogłoszenie otwartej Bety.

Można było też zgłaszać swoje nazwiska, jako nazwiska dowódców w trybie single player.

Dołączona grafika

Jestem ciekaw czy ktoś dotrwał do końca :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja dotrwałem. I powiem szczerze, że szykuje się zacna produkcja, ciekawy czy będzie naprawdę grywalna. Widzę Micz, że Ty pasjonat takich gier :P

Niestety ta zacność może im bokiem wyjść, bo chyba mało jest takich osób, które oprócz szybkiej rozwałki cenią możliwość taktycznego podchodzenia do sprawy.

A pomyśleć, że dawniej grałem w Blitzkrieg i Soldiers, gdzie wydawało mi się że już wszystko z takich gier wyciśnięto (uproszczenie świadome). Mam nadzieję, że będzie o tej grze słychać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Niestety mają mało kasy na marketng, ale może seria darmowych weekendów na steam, niewygórowana cena im pomogą. Na pewno obecność narzędzi moderskich przyciągnie ludzi.

Ja zawsze byłem wielkim fanem strategi, zwłaszcza takich dających duże możliwości kombinowania. Jak choćby RUSE. Tylko największym problemem RUSE, jest to, ze wydawcą był ubisoft, i DLC im się słabo sprzedawało więc olali dalszy rozwój, a gdyby dali narzędzia moderskie to by tą grę jeszcze można dopracować, wyeliminować bezsensowne elementy, poprawić balans itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

  • 2 weeks later...

Pojawił się nowy trailer, tym razem przedstawiający tryb multiplayer i sam EugenNet. Co mi się naprawdę spodobało to system lig wzorowany na Starcrafcie 2, oby tylko było wystarczająco dużo graczy do gier rankingowych. Jeśli do tego dodadzą dobry system powtórek, również wzorowany na SC2, to może Wargame: European Escalation ma szansę stać się Starcraftem 2 dla graczy, którzy nie lubią mikrowania i wolą skupić się na ogólnym planie bitwy. Dodaliby jeszcze dobre wsparcie do modów i będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...