Skocz do zawartości

CDProjekt zarabia na piractwie.


Micz

Recommended Posts

Wiedźmin 2 sprzedał się w ilości 1 mln. egzemplarzy na całym świecie. CDProjekt szacuje jednak, że nielegalnie pobrana aż 4,5 mln. Z tym, że nie przejmują się piractwem tak bardzo, ponieważ wysyłają listy do domniemanych piratów z propozycją ugody, albo zapłacą około 900€, albo firma ich pozwie. Co prawda metoda ta powoduje, że listy otrzymują również osoby które o grze nawet nie słyszały, ale widocznie jest to opłacalne skoro firma kontynuuje te praktyki. Ciekawi mnie co robią, gdy ktoś odmówi zapłaty, przecież dowodów łatwo się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Raczej nie będzie to 4,5 miliona listów. No i to zarabianie też jest znikome (bo nie wszyscy zapłacą). Czytałem niedawno wywiad z jednym z producentów gry, który mówił, że utrudnianie życia legalnie kupującym nie leży w ich interesie i stąd rezygnacja z zaawansowanego DRM. Idą dobrą drogą moim zdaniem. Kto piraci całe życie będzie robił tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

To oczywiste, że tyle listów nie wyślą, choćby dla tego, że w Polsce jest to niemożliwe. Wiedźmin 2 miał DRM, ale tylko na początku, miało to zapobiec wyciekowi gry przed premierą, zaraz po premierze wyszła łatka usuwająca DRM. To nie jest nic wyjątkowego w CD Project, w ich sklepie GoG też gry nie mają systemu DRM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A ta osoba, która to mówiła (o DRM) to chyba typ z Valve ;)

Wiecie co mi to przypomina? Akcję z pobieraczkiem czy jak mu tam było - wchodzisz, jakimś cudem dokonujesz rejestracji, a potem info o tym, że albo zapłacisz 120 złotych albo cię pozwą.

Czy producenci zapomnieli o tym, że liczy się popularność? Ma ktoś z was Xfire? Zobaczcie jak stoją tam statystki - kiedy ostatni raz się logowałem to Call of Duty 4 w dwa lata od premiery wciąż święci triumf nawet nad nowszymi grami. Ile z tych kopii zostało legalnie kupionych? Przypominam, że edycja GotY (imo w pełni zasłużona zresztą, jak w przypadku każdej części tej serii) stoi wciąż za 60 zł w Empiku (poglądowo, często tam bywam).

Popularność, popularność i jeszcze raz popularność. Na tym powinno się zarabiać, a nie stawiać DRM który zabiera frajdę także innym. I nie mówcie, że to wina piratów bo będzie śmiesznie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Przypominam, że edycja GotY (imo w pełni zasłużona zresztą, jak w przypadku każdej części tej serii) stoi wciąż za 60 zł w Empiku (poglądowo, często tam bywam).

No proszę Cię, to czyste zdzierstwo - ja swoją kupiłem na allegro za 49zł. Ta gra powinna teraz kosztować max 30zł - w końcu niedawno wyszedł MW3... Takie ceny skutecznie zniechęcają do kupna oryginałów. Sony ze swoją polityką wydań Platinum na PS mogłoby być wzorem tutaj, bo tam gra jak się dobrze sprzedaje przez dłuższy czas to momentalnie zjazd cenowy jest spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wiecie co mi to przypomina? Akcję z pobieraczkiem czy jak mu tam było - wchodzisz, jakimś cudem dokonujesz rejestracji, a potem info o tym, że albo zapłacisz 120 złotych albo cię pozwą.

Działanie CDProjekt przypomina ci działanie tej firmy? Niby w czym? Po za tym, że obie firmy wysyłają wezwanie do zapłaty sytuacja jest inna. Po pierwsze jest to propozycja ugody dla osoby która coś ukradła, po drugie ludzie którzy wtedy dali się złapać na działania tamtej firmy sami są sobie winni, trzeba czytać regulamin. Nawet jeśli nie chce się komuś czytać w całości to wystarczy chociaż przeszukać cały tekst w poszukiwaniu słów zł, złoty itp. Ja zawsze tak robię jeśli nie mam pewności do jakiejś strony. Porównywanie działań CDProjektu do działań firmy, która żerowała na ludzkiej głupocie to spore nadużycie. Zwłaszcza, że ta firma zarabiała w zasadzie na hostingu nielegalnego materiału. Co do popularności to u kogo CD projekt straci popularność? U piratów raczej nie zależy im na dobrych relacjach z tą grupą graczy.

Co do cen w empiku, tam nie wato kupować gier, filmów, muzyki bo wszystko jest zazwyczaj droższe niż w innych sklepach. Choć mimo wszystko MW wciąż jest dość drogie, ale to też świadczy, o popularności, bo poco sprzedawać coś taniej, jak wciąż się dobrze sprzedaje? CS Antologia bardzo długo była na listach top 10 w Empiku a kosztowała 45-50 zł, a była to wtedy bardzo stara gra. Portal 2 wciąż trzyma cenę ponad 100 zł, tak naprawdę bardziej się go opłaca kupić w promocji na steam niż w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...