Skocz do zawartości

Black Screen w Compal FL90


g-zs

Recommended Posts

Witam,

Jakiś rok czy dwa temu wymieniałem kartę graficzną w swoim FL90 (8600 umarła) na ATI 3650. Od początku miałem problem z 3650, ponieważ po włączeniu ładował się system, jednak ekran był czarny. Działał mi jednak zewnętrzny monitor. Po wielu próbach znalazłem sposób na uruchomienie Compala z działająca matrycą. Musiałem go uruchamiać z przymkniętą (ale nie domkniętą) pokrywą. Mała niedogodność, ale działało wiec wszystko było ok. Aż do teraz. Kilka dni temu zauważyłem, że przerywa mi taśma od matrycy i ekran miga na biało, robią się pasy. Ustaliłem że to taśma matrycy ponieważ problem ustępował i nasilał się gdy ruszało się pokrywą laptopa. Po zdjęciu panelu z klawiszami szybkiego dostępu i poruszaniu samą taśmą problem również występował, co mnie upewniło w tym, że gdzieś nie styka ww taśma. Rozkręciłem matrycę, żeby sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo podłączone i nic się nie poluzowało. Docisnąłem wszystkie wtyki i złożyłem matryce i laptopa do kupy. Dalej korzystałem z kompa, więc wszystko działało tak jak powinno. Kilka godzin później wyłączyłem go i poszedłem spać. Dzisiaj z rana, próbując go włączyć nie ruszył mi ekran laptopa (jest cały czarny, bez podświetlenia), natomiast standardowo działa z monitorem zewnętrznym. Nie zmieniałem nic w sofcie, jedyne co zrobiłem to odkręciłem śrubki od frontu, zdjąłem obudowę matrycy po czym ją złożyłem, nic innego nie ruszałem, czyli sam hardware. Co mogłem zepsuć?

Klapa matrycy reaguje normalnie, tzn po zamknięciu komputer się usypia tak jak powinien. System to Win7, BIOS v1.18. Wersja karty graficznej to DDR2 512 MB

Pozdr,

g-zs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Robiłem to już naście razy, ale zrobiłem raz kolejny. Wszystko dobrze podłączone było, przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, żeby sprawdzić dokładnie wiązkę kablową łączącą monitor z płytą główną. W zaklejonej taśmą izolacyjną osłonce szło kilkadziesiąt cieniutkich kabelków, poszperałem trochę i znalazłem dwa, które się przerwały. Chwila zabawy z lutownicą (ciężko było, takiej drobnicy jeszcze nie lutowałem) i działa :) Niestety widzę, że to nie będzie trwałe rozwiązanie, więc zakup nowej taśmy i tak mnie czeka, ale plus taki, że póki co działa. Co śmieszniejsze, po zlutowaniu kabli komp uruchamia się nawet jeśli klapa jest podniesiona, czyli to że nowa karta graficzna wymagała takiego a nie innego uruchamiania było czystym przypadkiem. Najpewniej podczas rozbiórki kompa (przy wymianie karty ,połączonym z długoletnim użytkowaniem musiałem mocno nadwyrężyć albo nawet zerwać te kabelki które działały tylko w określonej pozycji, co pozwoliło mi uruchomić kompa i działało dopóki go wczoraj nie rozkręciłem, bo któryś z tych kabelków zaczął przerywać. Tak czy inaczej problem rozwiązany a ja jestem mądrzejszy o te kilka kwestii :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...