Skocz do zawartości

Sony Ericsson Xperia vs Sony Ericsson C702


Ralliart

Recommended Posts

Do założenia tematu skłoniły mnie bolączki związane z głównymi powodami dla których zakupiłem powyższe telefony, a więc będzie narzekanie, ale nie tylko.

Rzecz pierwsza: Nawigacja w telefonie

SE C702

Nie ukrywam, że był to jeden z głównych powodów zakupu SE C702 i zarazem pierwsza rzecz która mi podpadła na minus w tym modelu. Winny wszystkiemu jest nie telefon, a użyty system operacyjny - niestety, ale java ma to do siebie, że nie jest wspierana aplikacjami użytkowymi w taki sam sposób jak na przykład symbian lub Windows Mobile (WM). Przekłada się to niestety bezpośrednio na jakość i sposób obsługi nawigacji. Co prawda producenci zauważyli, że rynek w tym segmencie się zwiększa i wypuszczają nawigację na telefony z javą, ale rozwiązanie jest co najmniej dyskusyjne.

Całość obliczeń odbywa się po stronie serwerów dostawcy usługi co pozytywnie wpływa na szybkość usługi, ale: jest wymagane stałe połączenie z internetem, co przy jednoczesnym używaniu gps sprawia, że bateria momentalnie pada i kosztuje to niemało. Faktem jest, że mapy są ultra szczegółowe, ale to jedyny plus z tego rozwiązania. W ten sposób jeden z atutów telefonu został zaprzepaszczony... Chociaż nie do końca, bo zainstalowanych na nim jest kilka aplikacji potrafiących korzystać z gps bez połączenia internetowego i one ratują całokształt. Do treningów / jazdy rowerem są idealne - mamy dzięki nim pełną statystykę przebytego dystansu. Tak w całokształcie nie ma się do czego przyczepić - w koncu jest to dodatek do telefonu, a nie na odwrót i jako taki spełnia założenia. Jednakże pewien niedosyt pozostaje, bo jest darmowy program potrafiący korzystać z map w formacie *.jpg

SE Xperia

Windows Mobile 6.1 załatwia kwestię wszelkich pytań - każdy producent nawigacji ma swoją mapę na ten system operacyjny i to załatwia sprawę w 100%. Sama nawigacja działa bez zarzutu i prawidłowo podaje wszelkie dane (testowane na auto mapie). Nie będę się niepotrzebnie rozwodził, bo minusów brak, a 5 godzin pracy przy wykorzystaniu nawigacji wystarczy (planuję zakup ładowarki samochodowej)

Rzecz druga: Aplikacje do obsługi telefonu

SE Xperia

Telefon z najwyższej półki - wydawać by się mogło, że sprawa jest jasna, ale.... Obsługa tego telefonu przez komputer to droga przez mękę, a przynajmniej na początku. Pierwsze co mi się nie podoba: brak dedykowanej aplikacji. Producenci telefonów z WM mają tu po prostu krechę stąd do Władywostoku za olewanie klientów. Rozumiem, że w przypadku pozostałych telefonów trzeba się pomęczyć, bo inaczej klienci w ogóle będą mieli problemy z podłączeniem telefonu do komputera, ale na litość boską Active Sync to gów****na aplikacja i tyle. Zarządzanie kontaktami przez Outlooka - ok, idzie się przyzwyczaić, ale trzeba specjalnie konfigurować do tego konto pocztowe, a ja z natury jestem leniwy i mi się nie chciało - bo z outlooka korzystam tylko w pracy. Niestety musiałem to zrobić, bo inaczej nie mógłbym zarządzać kontaktami. Synchronizacja smsów i wysyłanie z komputera? Active sync takiej rzeczy nie przewiduje, bo i po co? Przecież urządzenia z WM służą głównie do wysyłania e-maili i to powinno wystarczyć.... Krew mnie lekko zalała, bo jak wiadomo w sofcie do tańszych telefonów taka opcja to podstawa, a tu d**pa blada... Na szczęście są rozwiązania innych producentów które służą do obsługi smsów i działają bez zarzutu. Tyle, że żaden producent telefonów z WM nie posiada takiej aplikacji własnego autorstwa!!! A te telefony mało nie kosztują. Synchronizacja połączeń, też olana po całości (jeszcze nie znalazłem takiej aplikacji)

SE C702

Zarówno aplikacja SE jak i My phone explorer z łatwością załatwiają całość rzeczy z którymi miałem problem w Xperii, a ponadto przez 3 lata korzystania przyzwyczaiłem się do tego standardu i nie wyobrażam sobie, że można tak olać temat....

Rzecz trzecia: Luźne uwagi

Na koniec kilka uwag na różne tematy:

SE C702

Długi czas pracy na baterii

Dobra obsługa kart pamięci

Ma wszystko co powinien mieć telefon i nie dostajemy nic na "siłę"

Spore możliwości konfiguracji

HSDPA - szybki internet (wolny upload)

Przycina przy korzystaniu z multimediów z karty (filmy)

SE Xperia

Średni czas pracy na baterii

Olbrzymi zasób aplikacji użytkowych

Klawiatura QWERTY (chociaż C702 ze słownikiem pozwala pisać w podobnym tempie)

Windows mobile (+)

HSDPA/HSUPA - najlepsze standardy transmisji bezprzewodowej w systemie GSM (download/upload)

Przycina przy korzystaniu z multimediów z karty (filmy) - tu to się zdarza, generalnie nie ma z tym problemu

Brak możliwości ustawienia dzwonka telefonu z karty pamięci

Utrudniona zmiana sygnału sms

Wkurzająca wibracja

PS dalsze uwagi jak coś mnie wkurzy/zirytuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zapomniałeś o najważniejszej wadzie Xperii - szlaban na pewne sprawy :D.

Ja bym dodał od siebie wysoką jakość nagrywanych filmów oraz cisze i spokój w pracy (bo Ralliart zajęty jest swoim maleństwem), sęk w tym, że to się niedługo skończy...

BTW: dlaczego jest tam WM 6.1 a nie nic nowszego? Przecież ten telefon kosztuje ok. 2 tysiące zł, bez przesady: coś się w tej cenie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Lol, chcesz usłyszeć usłyszeć zdanie z wyrazem "prawie"?

Mój SE K550i brzmi prawie tak dobrze jak Xonar...

Już wymiękam, kupie sobie "cokolwiek" żeby tylko móc uwolnić się od MP3. Nawet nie wiesz jak bardzo irytuje mnie brak obsługi FLAC czy rippowanego CD-Audio przez ten telefon. A który potrafi? Bez jaj - każdy z Windowsem na pokładzie... Po prostu nie jestem pokoleniem MP3. Nawet na moich słoniaczach XD200 ten telefon kaleczy mój zmysł muzyczny . Poza tym biedna bateria musi napędzić 2 neodymki 40 mm :D.

Nie zrozumcie mnie źle - to nie wina karty muzycznej telefonu (bo to też ale nie tylko) ale sam fakt MP3. I cholera nie dzwonić mi gdy słucham muzy!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

OK no to 2 sprawy rozwiązane:

1. Aplikacja do obsługi telefonu: Jeyo Mobile Companion 2.1

Pełne zarządzanie, synchronizacja i obsługa telefonu dla urządzeń z windows mobile: backup połączeń, sms, kontaktów, zadań, instalacja oprogramowania, robienie zrzutów ekranowych, monitor systemu, monitor stanu telefonu i wiele innych. Czyli kombajn na miarę My Phone Explorer - jak widać da się. Program jest płatny, ale te 20$ mnie nie zbawi za program - kombajn z pełnym wypasem :D

A najbardziej wku***ło mnie to, że na kilku forach poświęconych PDA nie ma o nim ani słowa....

Dołączona grafika

2. ROM - podobno niedługo ma wyjść oficjalny ROM z WM 6.5, jak tylko będzie dostępny zainstaluję od razu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...