Skocz do zawartości

Kilka pytań do informatyków.


waaldii

Recommended Posts

A więc mam do Was pytanie, jestem w klasie maturalnej, muszę złożyć deklarację jakie przedmioty na maturze będę zdawał. Chciałem się więc zapytać, czy przyda mi się do czgoś fizyka? Chcę iść na grafika komputerowego, w każdym razie coś związanego z informatyką. Matmę rozszerzoną zdaję na pewno, zastanawiam się właśnie tylko nad fizyką. I czy brać poziom podstawowy, czy może rozszerzony? A może odpuścić i skupić się bardziej na języku obcym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Wybór przedmiotów do zdawania na maturze musi być związany z tym co chcesz robić później. Najlepiej gdybyś wiedział na jakiej uczelni chcesz studiować, bo wtedy w oparciu o teraźniejszy program rekrutacji możesz wybrać właściwą kombinację przedmiotów. Poza tym chyba każda uczelnia traktuje to na swój sposób.

Z mojej strony powiem Ci tylko, że fizyki masz na informatyce tyle co kot napłakał, więcej elektrotechniki ale to też do czasu. Na pewno matematyka rozszerzona się przyda - nie dość, że więcej punktów to jeszcze skłania do zaprzyjaźnienia się z tym przedmiotem.

Jakie uczelnie Cię interesują?

Tak nawiasem mówiąc to matura ma małe znaczenie, ale jest konieczna. Dla przykładu powiem Ci, że najlepszy webdesigner z Rzeszowa na maturze zdawał Wiedzę o Społeczeństwie ;) Wziął sobie też informatykę, którą zdał "ledwo ledwo", ale w moim mniemaniu graficy komputerowi to artyści, których powinno się oddzielić od studiów IT.

Tak czy siak dobrym połączeniem wydaje się być informatyka z matematyką -> jak się o informatykę boisz to weź ją rozszerzoną. Nawet jak zdasz kiepsko to zawsze jakieś punkty masz.

I raz jeszcze powtarzam - twoja matura ma małe znaczenie. Zaryzykuję stwierdzenie, że same studia czasami nie mają znaczenia. Ale to tylko moje zdanie i do dyskusji w innym temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

A jakie inne kierunki informatyczne polecacie? Ogólnie z grafiką jako tako się znam, coś tam kiedyś robiłem, ale to na pewno nie wystarczy. I zastanawiam się właśnie czy trzeba mi jakichś umiejętności (rysowanie, malowanie, kolorowanie) czy wystarczą szczere chęci i duży wkład pracy. Jak o tym myślę, nie wydaje mi się żeby potrzebne były zdolności artystyczne, a na różnych forach o tej tematyce wszystko jest tak zamięszane że szkoda gadać.

Ale właśnie, jaki inny kierunek informatyczny zapewni mi sporą frajdę i w miarę "pewną" pracę za przyzwoite pieniądze? Zastanawiałem się nad programowaniem, ale to chyba trudne i niewdzięczne studia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja uważam, że grafik to nie informatyk. Zresztą tu masz definicję http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyk. Jakbys grafika podciągnął pod informatyka, to w zasadzie każda osoba pracująca na komputerze byłaby informatykiem. Oczywiście nie chodzi o to, że uważam, że to jakieś gorsze osoby czy coś, zresztą większość grafików nie uważa siebie za informatyków. My ci nie powiemy co tobie zapewni największą frajdę, bo to bardzo indywidualna sprawa. Zazwyczaj administratorzy nie rozumieją co programiści widzą w ślęczeniu nad setkami linii kodu, a programiści nie widzą nic pasjonującego w konfiguracji i utrzymywaniu serwerów w ruchu.

Wracając do grafiki, po pierwsze zależy co byś chciał robić w grafice. Rysowanie i zmysł plastyczny zawsze się przydadzą, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych pracach graficznych, nawet robienie ulotek czy wizytówek wymaga jakiegoś wyczucia artystycznego (dobieranie kolorów, kompozycja itp.). Grafika 3D to dość ciężka praca, choć jest dział, który jest prosty (tak twierdzi mój kumpel grafik 3D), mianowicie robienie wizualizacji budynków, ponieważ to jest bardzo powtarzalna robota, przez co nudna, oczywiście nie jest to banalne, zrobienie bardzo dobrej wizualizacji też wymaga sporych umiejętności.

Co do programowania, przede wszystkim trzeba być dobrym w logice i mieć umysł analityczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Zależy w co celujesz. Ja akurat ostatnio przymierzam się do zagłębienia się w administrację baz danych co jest dosyć skomplikowanym zajęciem. Oczywiście każda działka ma swoje plusy i minusy, tak jak napisał Micz. Musisz być jednak przygotowany na to, że nawet w małym zakresie nie minie cię programowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Pod względem zapotrzebowania na poszczególne profesje wydawać by się mogło, że administratorów potrzeba więcej. W końcu prawie każda większa firma potrzebuje administratora, jednak w ofertach pracy tego nie widać. Zazwyczaj ofert dla jest 4-5 razy więcej. Oczywiście najmniej jest ofert dla grafików. Choć należy pamiętać, że każda z dziedzin informatyki dzieli się na pod dziedziny, choćby programowanie można podzielić na programowanie na komputery, urządzenia mobilne, aplikacje internetowe, urządzenia cnc i wiele innych, a jeszcze w każdej dziedzinie będzie kilka konkurencyjnych technologii i w ramach tych platform jeszcze zapewne będzie kilka konkurencyjnych technologii. Dla przykładu programowanie aplikacji internetowych główne platformy to PHP, Java (J2EE), Platforma .NET, Ruby (Ruby on Rails). I teraz np. w takim PHP mamy jeszcze mnóstwo frameworków aplikacji np Yii, Zend, Symphony, CoedIgniter. Oczywiście przejście między różnymi frameworkami jest możliwe, ale wiadomo wymaga nauki, nie tak dużej jak przejście na nową platformę, ale zawsze trzeba się z tym liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...