Skocz do zawartości

Legalne obrazki na bloga


Rogal

Recommended Posts

Tak się zdarzyło, ze robię już czwarte podejście do bloga (hell yeah, człowiek nie wie czego chce - ale pozostałe domeny to dobre zaplecze będzie). Ponieważ mam już jego pewną wizję, chciałbym od czasu do czasu dołożyć jakiś obrazek/zdjęcie, które nie będzie mojego autorstwa. Docelowo coś co w części odzwierciedli przekaz bloga, to o czym wpis jest i być może zachęci.

A pytam bo...

Nie ukrywam, że wizja bloga powiązana jest z pisaniem dla przyjemności, ale i z możliwością zarobku. Z czasem gdy uda mi się wypracować ugruntowaną pozycję w blogsferze chciałbym móc wstawić reklamy, pozyskać reklamodawców lub po prostu pisać artykuły sponsorowane (nie stronnicze - pełen obiektywizm i zgoda z własnymi przekonaniami). Wiem też z doświadczenia, że zawsze gdy odnosisz sukces ktoś stoi za Tobą i próbuje podstawić Ci nogę. Zwykle takie elementy jak obrazki pobrane z sieci zabijają i niszczą wizerunek.

Jak to jest z tymi obrazkami? Skąd brać? I jak z licencją obrazków? Wiem, że muszę zaznaczyć czyjego autorstwa są dane zdjęcia. Ktoś orientuje się jak to zrobić legalnie?

Fakt, mam znajomego fotografa ale on raczej fotografuje inny target i inne sytuacje ludzkie. Ale czasem mi fotkę jakąś pożyczy ;)

Wiem, że na Flickr (dobrze piszę?) można drzeć obrazki na różnych licencjach (całkiem ładne zresztą). Ktoś orientuje się w tematyce bliżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie musisz mieć zgodę autora jeśli jej nie wyraził na podstawie jakiejś licencji, np. creative commons, ale przy licencjach trzeba uważać, bo nie wszystkie pozwalają na dowolne wykorzystanie. Na przykład wspomniana CC zazwyczaj nie zezwala na wykorzystanie komercyjne, a więc póki nie czerpiesz korzyści z bloga możesz ich używać, ale w momencie, gdy zaczniesz zarabiać musisz takie obrazki usunąć, lub dostać licencję komercyjną. Ale z drugiej strony legalne jest podlinkowanie do cudzych obrazów, np. infografik, chyba, że autor wykorzysta triki blokujące tego typu praktyki, no i jeśli autor usunie taki obrazek to my też go nie mamy. Oczywiście zawsze można kupować obrazki na specjalnych portalach, ale przy niedochodowym blogu to może być nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dochodowych blogów w Polsce jest niewiele, generalnie zarabianie na stronach internetowych, w tym blogach, nie jest łatwe. Bardzo dużą konkurencja. Jedną rzecz mogę Ci zasugerować, coś co mi się nie podobało w starej wersji twojego bloga. Pisałeś w jednej notce o różnych rzeczach, często zupełnie nie powiązanych ze sobą, w tym o twoich prywatnych sprawach. To odstrasza potencjalnych czytelników, bo powiedzmy, zainteresowałby mnie temat jakiejś nowej karty graficznej, ale muszę najpierw przebić się przez wpis z informacjami na temat League of Legends i twojej aktualnej sytuacji na studiach itp. Czyli zasada jeden temat jeden wpis, i ogólnie zrezygnowałbym z części osobistej bloga, najlepsze (najbardziej dochodowe) blogi to te o wąskiej tematyce, jak np. antyweb.pl Grzegorza Marczaka, obecnie pisze na nim więcej osób i zainwestowała w jego blog jakaś firma. Podobnie z kominkiem on nigdy nie pisał o rzeczach z jego życia osobistego, tak naprawdę nikt nie wiedział kim on jest, zakładano, że to jakiś dziennikarz ukrywający się pod pseudonimem. I taki cytat na zakończenie:

"Writing is communication, not self-expression. Nobody in this world wants to read your diary except your mother."

-Richard Peck

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Plusik poleciał ;) Nowy blog nie będzie popełniał tego błędu, a co do przebijania się przez konkurencję - coś się wymyśli. Faktycznie agregaty treści są dobre dla wąskiego grona, które tak czy siak nie czytało większości technicznych wpisów. Jedyne co mogę powiedzieć na tą chwilę to będzie więcej wpisów felietonowych - ot tak po prostu, plus jakieś manuale. Postaram się trzymać tematyki którą przyjąłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...