Skocz do zawartości

Sychronizacja danych w chmurze


Ralliart

Recommended Posts

Każdy użytkownik telefonu komórkowego staje czasami przed problemem związanym z migrację swoich danych między starym telefonem a nowym. Najczęściej użytkownicy mają mniej niż 250 kontaktów, kilka smsów i tyle chcą przenieść do nowego telefonu. Wtedy sprawa jest prosta: przekładamy kartę sim i sprawa załatwiona, a historia rozmów nie ma wtedy żadnego znaczenia. Niestety nie jest to takie proste gdy posiadamy więcej kontaktów lub zależy nam na historii sms (karty sim mieszczą 20), rozmów lub innych ustawieniach. Sprawa najczęściej dotyczy smartphonów, ale nie tylko. Tak się akurat składa, że należę do tej drugiej grupy userów i zależy mi na pełnej archiwizacji moich danych oraz łatwości w przenoszeniu usług między operatorami. W tym poście skupię się na dwóch rozwiązaniach: Microsoft My Phone oraz platformie Android.

1. W przypadku usługi My Phone potrzebujemy dwóch rzeczy do jej działania: telefonu wyposażonego w WM (WP7) oraz identyfikatora Live Id. Synchronizacja danych odbywa się poprzez internet (zarówno WIFI, jak i GSM), a aplikacja synchronizuje z serwerem dane na temat: bieżącej lokalizacji, kontaktów, kalendarza, zadań, wiadomości sms, ulubione z przeglądarki, fotografie, filmy wideo, muzyka, dokumenty i synchronizacja karty pamięci (mamy 200MB do dyspozycji). Oczywiście możemy wybrać co chcemy synchronizować, bo backup zawartości karty pamięci po łączy GSM może nas nieźle obciążyć po kieszeni. Po zalogowaniu się na nasze konto możemy zarządzać wiadomościami sms, kontaktami i wszystkimi innymi elementami które wybraliśmy do synchronizacji i przy okazji następnej wszystkie zmiany znajdą się na telefonie. Fajne rozwiązanie, umożliwia wgranie nowego rom-u do telefonu bez utraty sms i kontaktów, a także nie wymaga podłączenia do komputera. Moim zdaniem sprawdza się o wiele lepiej niż synchronizacja z outlookiem i ma zdecydowanie więcej opcji. Dzięki temu rozwiązaniu całkowicie zrezygnowałem z przechowywania danych na karcie sim.

2. Platforma Android - podobnie jak konkurencja mamy pełną synchronizację z serwerami Google, a dokładnie z naszym kontem. Szczerze przyznam, że wydaje mi się iż jet to nawet bardziej naturalne, bo sprawdzając naszą skrzynkę pocztową możemy przy okazji zmodyfikować kontakty, bądź poszukać smsa którego kiedyś dostaliśmy. Działanie jest bardzo zbliżone do platformy konkurencji, a mi osobiście bardziej przypadło do gustu. Ameryki oczywiście to rozwiązanie nie odrywa, ale należy zaznaczyć, że Google bardzo rozwija swoją usługę i dba o zgodność z różnymi standardami, bo do swojego konta możemy podpiąć telefon z WM i w ten sposób poprzez usługę exchange korzystać z listy kontaktów naszego konta Gmail. Telefony z Androidem są zresztą nastawione na posiadanie konta Google, ale jest to bardzo naturalne i coraz bardziej mi odpowiada.

Polecam korzystanie z tych usług, bo dają olbrzymią swobodę, a w przypadkach krytycznych pomagają np. odzyskać dane (w usłudze My Phone można nawet zlokalizować telefon)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Synchronizacja z kontem google w Androidzie, to super sprawa, koniec z martwieniem się o kontakty, wszystko siedzi sobie na serwerach, w każdym momencie można z poziomu komputera swobodnie zmodyfikować dane. Do tego dochodzi również kalendarz oraz lista zadań którą możemy obsłużyć na tel. za pomocą programu gTasks. Dla mnie the best of jeśli chodzi o rozwiązania przyjazne dla użytkownika telefonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ja przyzwyczaiłem się do takich rozwiązań od MyPhone Explorer który współpracuje z telefonami Sony Ericsson i do pełnej synchronizacji z komputerem wszelkich informacji z telefonu. Po przesiadce na telefon z systemem Windows Mobile to była tragedia, bo wtedy jeszcze synchronizacja nie była dostępna i jedyne co można było zrobić to użyć w tym celu outlooka, a to nie było szczęśliwe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...