Skocz do zawartości

Jak wybierać dostawcę internetu?


Ralliart

Recommended Posts

Do napisania tego wątku zmotywował mnie ogólny lament na temat oszustw providerów jaki się ostatnio przetacza przez nasz kraj i pytanie mojego kolegi o możliwość zmuszenia łącza do działania w obiecywanej przez dostawcę formie. Trzeba by więc zacząć od początku i wyjaśnić, że będę skupiał się na sferze użytkowników mających do wyboru internet na linii TP.

Nie da się ukryć, że internet w tej konfiguracji jest kojarzony z jednym typem userów: dzieci neo. Cokolwiek by nie pisać/ mówić o samych odbiorcach usługi, to jednak internet od naszego monopolisty był przełomem w polskim internecie i sprawił, że łącza szerokopasmowe nie są dziś białym nosorożcem. Oczywiście im dalej w las, tym usługa stała się coraz bardziej powszechna, a dzięki UKE TP musiała się podzielić rynkiem. Dzięki temu biorąc internet i mając jako jedyną alternatywę TP nie jesteśmy skazani na nabijanie kieszeni naszego ulubionego operatora. Ma to jak najbardziej wymiar przeliczalny na złotówki, bo aby mieć neostradę trzeba opłacać abonament za min 50zł, bo do tańszych abonamentów TP nie oferuje tej usługi. Natomiast gdy bierzemy od nich linię telefoniczną, aby wziąć internet od innego ISP to koszt wynosi już tylko 36zł. Niby taniej, ale taka kasa za nic nie robienie? Mi się osobiście taki układ nie podoba, dlatego wybrałem (podobnie jak większość) trzecią opcję: internet na łączu TP, ale opłacam plan socjalny za 28zł. Jest to najtańsza opcja, a nie podłączając telefonu nic nie tracimy. Oczywiście TP nie ma niby nic do gadania, ale zawsze wciśnie swoje trzy grosze o czym za chwilę. Kwestia dostawcy internetu na łączu TP urasta w tym momencie do niezłej zagadki, bo jak nie TP, to co? Jak dobrze wybrać? Cóż... paradoksalnie trzeba oglądać reklamy :) Dlaczego tak przewrotny wniosek? Bo, jak się okazuje owczy pęd powoduje pewne problemy. Sam osobiście posiadam internet na łączu TP, a mój ISP to ERA. Generalnie mam internet już ponad dwa lata u tego dostawcy i mam do niego w sumie tylko trochę zastrzeżeń. Jak wiecie nie jest to raczej sieć która zawzięcie walczy o klienta, a stawia raczej na rozwiązania mobilne. Niemniej usługę po kablu też mają. Co to daje odbiorcy? Przede wszystkim jest to dostawca ogólnopolski, więc dba o markę, po drugie ma niezłą ofertę cenowo (w końcu chce sprzedawać jak najwięcej usług), a po trzecie ma dobrą ofertę dla abonentów. Brzmi to trochę jak reklama, ale łączenie usług w obrębie jednego operatora ma mnóstwo zalet, a oferty i promocje są częste. Mój sąsiad ma internet stacjonarny od Orange i też nie ma z nim żadnych problemów (niemniej na podłączenie czekał wyjątkowo długo). Czy są problemy z działaniem? Są - miałem taki po zmianie usługi na szybszą. Po miesiącu działania zaczęły się problemy. Jak się domyślacie nie mogłem uzyskać wysycenia łącza. Zgłosiłem na helpdesk i oczywiście następnego dnia przyjechał pan z TP celem zdiagnozowania linii. Niestety nie było mnie w domu i pan stwierdził, że łącze nie spełnia parametrów. Moja mama oczywiście nie mogła z nim polemizować, a mi przez telefon też nie bardzo było na rękę dyskutować. Oczywiście konkluzja była taka, że powinienem zrezygnować z 10Mb na rzecz 6Mb. Ponieważ przesiadłem się z dwóch dalej byłem do przodu. Spokoju nie dawało mi tylko to, że przez miesiąc usługa działała bez zarzutu. Po powrocie do domu postanowiłem sam zająć się problemem. Wizyta na speedtest.pl potwierdziła, że nadal moje łącze w porywach osiąga prędkość niższą niż wcześniej na 2 Mb. Było to bardzo frustrujące. Jednak nie dałem za wygraną, odpaliłem jDownloader'a i wrzuciłem mu ściąganie z rapidshare.com (miałem wtedy premium). I co się nagle okazało? Pełne wysycenie łącza, czyli pobieranie z prędkością 1.2 MB/s. Tu jeszcze miałem wątpliwości, ale jak tylko obraz linuksa się pobrał postanowiłem zrobić to samo z siecią torrent. Ponownie dostałem to co chciałem, czyli moje 10 Mb działało jak należy. W tym momencie pozostawał mi tylko problem z oglądaniem filmów na youtube w HD, ale stwierdziłem, że to jest jedyna rzecz która nie jest mi niezbędna do życia. Oczywiście konsultant dał mi do wyboru 3 opcje: rezygnacja z usługi, zmiana prędkości łącza (na niższą) i pozostawienie prędkości bez zmian. Wybrałem 3 opcję i od 2 miesięcy internet działa jak należy (w sumie problemy były 3 tygodnie). Jednym słowem nie można zdawać się na wyroki naszych ISP, bo jak raz odpuścisz, to jesteś skazany na porażkę. W tym miejscu mogę przytoczyć przykład mojego kolegi który ma internet z Netii i identyczny problem. Co mu poradziłem? Ponieważ zbliża mu się koniec umowy zasugerowałem mu udanie się do konkurencji celem wybadania terenu i potem podpisanie umowy z ISP który się nie reklamuje. Dlaczego? Bo teraz ma 4Mb w Netii które działają ledwo jak 2 Mb. Taki miał spadek jakości w ciągu dwóch lat. Jakie są z tego wnioski? Bardzo proste: Netia podpina coraz szybszy internet userom nie modyfikując własnej infrastruktury w wystarczającym tempie. Efektem końcowym są narzekania "zrobionych w balona" użytkowników. Kolega udał się więc za moją radą do TP i z miejsca zaproponowali mu usługę VDSL 40Mb/s. Jak się chce to można. Oczywiście pójdzie do providera który będzie mu najlepiej pasował, ale wie w tym momencie, że Netia to zły wybór. Właśnie z tego powodu oglądajcie reklamy i idźcie do konkurencji która się nie reklamuje, a nie będziecie problemem dla swojego ISP który nie nadąża za zwiększaniem możliwości tylko dlatego, że intensywnie się reklamuje.

Mam nadzieję, że wszyscy którzy przeczytają ten tekst dzięki niemu będą bardziej świadomymi klientami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bardzo dobrze wyjaśnione i napisane, plusik się oczywiście należy ;). Ja osobiście również posiadam internet od TP z zawieszoną linią telefoniczną w opcji 6Mb/s + telewizja. Poza tym, że nie mogę już wytrzymać z livebox'em, który co najmniej raz na dwa dni musi się zwiesić to jest ok :P Prędkość taka jak trzeba, przerw w dostawie neta też nie było. W przyszłości planuję w miarę możliwości przerzucić się na coś mniej reklamowanego np. sieć ComNet, która jest już podłączona do budynku w którym mieszkam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...