Skocz do zawartości

Szkoła średnia.


reggae

Recommended Posts

Cześć. Jestem nowym użytkownikiem "Waszego forum" i chciałbym zaczerpnąć waszej opinii na pewien temat. Właśnie kończę gimnazjum i myślę nad szkoła średnia. Wybrałem sobie jako jedna z nich technikum o profilu informatycznym do którego na pewno zostanę przyjęty, ze względu na to ze próg punktowy wynosi 70 ja natomiast przewiduje uzyskać ok. 110 pkt.

Przechodząc do rzeczy:

Interesuje się programowaniem, bardzo mnie to wciąga i chciałbym wiązać z tym swoja przyszłość. Mam natomiast dylemat, ponieważ w technikum tym są 3 specjalizacje. Żadna z nich w sumie rzeczy mi nie odpowiada:

- grafika całkowicie odpada bo jestem w tym laikiem

- czteroletnia nauka webmastingu to znaczna przesada, z racji tego ze mogę się tego nauczyć sam przez wakacje

- "Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi" tego dokładnie nie rozumiem, ale wnioskuje ze tutaj nie ma w ogóle programowania.

Strona na której można je sprawdzić:http://www.zsi.kielce.pl/oferta-edukacyjna/13

Chciałbym uzyskać Wasze opinie czy na prawdę do tej szkoły warto się wybierać, a jeśli tak to na jaka specjalizacje.

Bede bardzo wdzięczny!

//a ja będę wdzięczny za używanie polskich fontów

ralliart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nauka języka programowania jeszcze przed Tobą. Na poziomie szkoły średniej nikt nie szkoli specjalistów w żadnym języku. Ok jest tam coś z PHP i Java, ale moim zdaniem nie będzie to jakieś dogłębne poznawanie języka programowania. No i webmasterów to już mamy pełno.

Paradoksalnie najlepszym wyborem byłaby właśnie administracja, bo to wiedza nieoceniona przy tworzeniu aplikacji. Zupełnie inaczej muszą zachowywać się aplikacje tworzone dla jednego usera, a inaczej takie działające na wielu komputerach/ sesjach jednocześnie. Znajomość środowiska na które projektuje się aplikacje moim zdaniem jest konieczna.

We własnym zakresie możesz oczywiście zgłębiać wiedzę związaną z programowaniem, ale nastawa się na to, że najwięcej nauczysz się o tym na studiach, a w pracy to już w ogóle idea samokształcenia będzie Ci bardzo bliska.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jasne, że tak ;) W przyszłości zapewne wybierzesz studia na wydziale informatyki. Sam zobaczysz, że programowania też tam będzie mało. Jeżeli uzyskasz stosowny wiek to próbuj łapać się na finansowane z UE szkolenia programowania - u mnie w okolicy robią teraz PHP - szkoda tylko, że nie mam na nie ochoty ;)

A reszta tak jak pisze Ralliart - masa samokształcenia, bez tego ani rusz. Studia nie nauczą cię wszystkiego, technikum zaś da Ci jakiś zawód - technik informatyk dostanie się bez problemu do helpdesku w większych firmach. I najważniejsze - jeżeli będziesz chciał się kształcić, to zawsze znajdzie się firma, która zapłaci za to byś rozwijał się u nich i dla nich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Bardzo się cieszę. :rolleyes:)'>

Z początku miałem wybierać specjalizację webmasting, skoro jednak proponujecie mi administracje tak też zrobię.

Miałem co do tego wątpliwości głównie z tej przyczyny, iż bawiłem się troszkę w taką "amatorską" webmasterkę opartą jedynie na htmlu i css która w sumie rzeczy mnie nie przyciągała.

Dziękuję za rady. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Webmastering jest o tyle złym wyborem, że sprowadza się tylko do nauki wąskiej gałęzi IT jaką jest tworzenie stron internetowych. To bardzo mało, a programiści php należą do grupy najmniej zarabiającej spośród wszystkich języków programowania. Z javą wcale nie jest lepiej, bo tutaj największe szanse na zatrudnienie są w firmach związanych z tworzeniem... gier na komórki...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Teraz ja się wypowiem, jako jedyny programista na forum.

Po pierwsze webmastering to bardzo szerokie pojęcie i nie nauczysz się pisać poważnych rzeczy przez wakacje. W zasadzie webmastering obejmuje też tworzenie grafiki jak i administrację stroną dlatego osobiście nie lubię tego określenia bo nic nie mówi. Programista stron internetowych oprócz php musi znać jezcze javascript, oczywiśćie html, css, ale tonie są języki programowania. Po za tym Znajomość baz danych też się przydaje.

Ralliart sorry, ale piszesz bzdury. Ofert dla programistów Java wcale nie jest mało i większość z nich nie jest kierowana do programistów gier, a raczej do programistów aplikacji klasy enterprise, głównie B2B. Większość banków i aplikacji finansowych napisanych jest w Javie. Po za tym Java obejmuje też programowanie na karty inteligentne, telewizory, blueray'a i wiele innych urządzeń. W zasadzie Android wykorzystuje Javę choć tylko składnię języka, a nie całą platformę, ale znajomość Javy pozwala na bezstresową naukę pisania aplikacji na urządzenia wyposażone w system od google, np. na tablety. Po za tym programowanie aplikacji internetowych to chyba najprężniej rozwijająca się gałąź programowania.

Do nauki programowania polecam ci książkę "Symfonia C++" Jerzego Grębosza:

http://allegro.pl/symfonia-c-standard-2-tomy-grebosz-m-ka-kurier-i1559440540.html

Nawet jeśli nie chcesz programować w C++ to autor w prosty sposób uczy programowania. Przeczytasz tą książkę przez wakacje, ze zrozumieniem oczywiście i w technikum nie będziesz miał problemów z programowaniem. Opanowanie nowego języka programowania nie jest trudne jak już się zna jeden zwłaszcza, że większość języków opiera swoją składnie na C++, wyjątkiem jest tylko Ruby, ale to bardzo specyficzny i niszowy język.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Micz masz oczywiście rację, jest tylko jedno ale. W wypadku aplikacji dla banków Java = znajomość Oracle, a to już nie jest to samo co tworzenie stron, bądź pisanie prostego kodu. Widziałem oferty przetargowe firm zajmujących się tworzeniem najróżniejszych aplikacji dla sektora bankowego i tam Java był wymagana właśnie ze względu na środowisko pracy jakim najczęściej jest Oracle. W tym wypadku po prostu ten producent promuje swoje rozwiązania. Ja bardziej miałem na myśli Javę jako w pełni samodzielną dziedzinę programowania, gdzie nie jest ona dodatkiem do sztandarowego produktu firmy. No i większość moich znajomych którzy programują w Javie pracuje przy tworzeniu właśnie gier na komórki, więc moje przekonanie bazowało właśnie na tym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale pomijasz całe J2EE a to bardzo istotny element Javy, wiadomo, że bazy danych są najistotniejszym elementem w aplikacjach bankowych ale cały front-end pisany jest zazwyczaj w Javie Enterprise, czasem w .NET. Zresztą wystarczy przejrzeć oferty pracy znacznie więcej jest tych dla J2EE niż J2ME, a dla J2SE prawie nie ma.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Rozumiem. Apropo, skoro wspomniałeś o książce czy polecacie mi również jakieś inne prace które mogą w znacznym stopniu ułatwić mi start w technikum?

"Symfonia C++" tego co czytam nie jest pisana zbyt "profesjonalnym" językiem i na pewno w najbliższym czasie ją zakupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Książka jest napisana świetnie, sam zaczynałem od tej książki, znaczy dużo starszego wydania, które składało się z 3 cieńszych tomów, a nie 2 grubych i wtedy nie był jeszcze opracowany standard C++. Wszystko jest napisane prostym językiem, wymowa słów angielskich zapisywana jest fonetycznie, bo autor słusznie wychodzi z założenia, że jeśli ktoś potrafi odczytywać transkrypcję fonetyczną to prawdopodobnie zna na tyle dobrze angielski, że i tak wie jak się dane słowo wymawia. Do nauki od podstaw dobra jest seria Head First, wszystko jest tłumaczone w bardzo prosty obrazowy sposób. Jak już przeczytasz Symfonię to możesz przeczytać "Pasję C++" tego samego autora, zwłaszcza jeśli planujesz dalej siedzieć w C++. Możesz też pocztyać o wzorcach projektowych, choć to raczej nie będzie ci potrzebne w technikum, ale uważam, że warto od początku uczyć się dobrych praktyk i rozwiązań.

http://helion.pl/ksiazki/head-first-design-patterns-edycja-polska-rusz-glowa-eric-freeman-elisabeth-freeman-kathy-sierra-bert-bates,hfdepa.htm

Tak na prawdę z programowania sama symfonia Ci wystarczy na poziom technikum, ale wiadomo warto uczyć się więcej będziesz miał łatwiej na studiach. Po za tym ciężko coś polecić nie znając programu nauczania. Na pewno musisz uczyć się angielskiego, bez jego znajomości ciężko być dobrym programistą, bo dużo materiałów wychodzi tylko w tym języku, lub tłumaczenia docierają ze sporym opóźnieniem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Z językiem angielskim problemów nie mam, jedyna rzecz do której mógłbym się przyczepić to rozróżnianie tych jak ja to nazywam "podczasów" - jest to jednak kwestia paru dni powtórki.

Najbardziej obawiam się tego, że będę po prostu w tyle z materiałem i nie będę nadganiał pozostałej części klasy.

Teraz zamierzam zakupić Symfonię i zobaczymy jak to wyjdzie w praniu i jaki w ogóle poziom nauczania będzie w tym technikum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...