Skocz do zawartości

Format sony vaio kilka pytań


dobrawa6996

Recommended Posts

Witam!

Moi drodzy chciałabym sformatować swój laptop Sony Vaio. Zawiera on w sobie wbudowany Windows 7, innymi słowy:

przy zakupie tegoż komputera nie dostałam żadnej osobnej płytki z tymże systemem operacyjnym. Kiedy włączyłam

pierwszy raz swój laptop ukazał mi się kreator win 7. Kiedy już wszystko zainstalowałam, zgrałam dwie płytki

:recovery: tak jak było napisane w instrukcji.

Niestety zrobilam coś głupiego. Podzieliłam dysk C na dwa mniejsze dyski, tj. zmniejszyłam jego miejsce i

utworzyłam nowy wolumin, który nazwałam "Z" i go sformatowałam. Nie pytajcie dlaczego tak zrobiłam, bo

wynika to z tego, że źle zrozumiałam wskazowki w 'pomocy' :D

I teraz mam kilka pytanek:

1. Czy w związku z powyższym uda mi się jeszcze odzyskać system z tych płyt, które utworzyłam zaraz po zakupie?

2. (To w razie odpowiedzi twierdzącej na powyższe:) ) - czy mogę zatem bez żadnych oporów wyzerować wszystko (nie sformatować,

tylko wyzerować dobrze mnie rozumiecie:) ) i potem wznowić system z tych płyt? Czy lepiej tego nie robić, bo usunę też w ten

sposób "ukrytą" partycję, na której jest Windows 7?

3.Gdzie dokładnie jest ta ukryta partycja (mogę podać swój model laptopa gdyby ktoś chciał), i jak ją omijać w przypadku zwykłego formatu komputera? Mówiąc kolokwialnie - co zrobić, żeby przypadkiem jej nie usunąć przy formatowaniu/zerowaniu?

4.Gdy jakimś cudem (pomimo tego, że jak wcześniej wspomniałam zmniejszyłam wolumin [podzieliłam] dysk C na dwie części tak jakby, czyli innymi słowy grzebałam przy partycjach) uda mi się odpalić te 2 płytki recovery, które mam nagrane i włączy mi się ten kreator windowsa to na ile partycji podzielic najlepiej dysk i po ile miejsca ma miec każda? Czytałam rożne poradniki, jednak w każdym z nich są jakieś dzwien jednostki ja się znam tylko na gigabajtach :D Więc byłabym wdzięczna, gdyby ktoś napisał ile m-ca konretnie ma mieć każda partycja i przełożył mi to na jakieś inne jednostki (w razie gdyby w opcjach nie było gigabajtów:D)

5.Czy będę musiała osobno podzielićpartycje dla nośników wymiennych tj. cd, usb itp.? Czy to zadanie już nei będzie do mnie należało?

Proszę wytłumaczcie mi to wszystko w miarę prosty sposób byłabym bardoz wdzięczna gdyby ktoś mi pomógł :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie formatuj dysku, nie powinno być problemu z tym, że jest podzielony na partycję, przy odzyskiwaniu powinien sformatować tylko partycję systemową.

Aby przywrócić system musisz albo uruchomić komputer z tych płytek z backupem, albo uruchomić odzyskiwanie systemu (to będzie jedna z tych dwóch możliwości, w zależności jakie rozwiązanie wybrał producent). Przed startem systemu musisz wcisnąć F8, zanim pojawi się logo systemu, z informacją o wczytywaniu systemu, ale po starcie biosu. Pamiętaj, żeby na w razie czego zrobić kopię zapasową danych z obu partycji dysku. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Nie formatuj dysku, nie powinno być problemu z tym, że jest podzielony na partycję, przy odzyskiwaniu powinien sformatować tylko partycję systemową.

Aby przywrócić system musisz albo uruchomić komputer z tych płytek z backupem, albo uruchomić odzyskiwanie systemu (to będzie jedna z tych dwóch możliwości, w zależności jakie rozwiązanie wybrał producent). Przed startem systemu musisz wcisnąć F8, zanim pojawi się logo systemu, z informacją o wczytywaniu systemu, ale po starcie biosu. Pamiętaj, żeby na w razie czego zrobić kopię zapasową danych z obu partycji dysku. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

dziękuję za odpowiedź:)

tzn. producent wybrał dwie opcje, ja w instrukcji mam napisane dwie, tzn.

pierwsza opcja z płytek a druga to własnie z partycji recovery, Czyli mówisz, że niezależnie który sposób wybiorę to przy odzyskiwaniu komputer sam sformatuje mi dysk C?? a resztę dysków ewentualnie będę mogła sformatować już z pozycji windowsa?? zalezy mi na sformatowaniu wszystkiego, a wszczególności dysku C, czy mógłbyś to potwierdzić, tj. cyz komputer sam sformatuje mi dysk C??:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

1. Włączenie uruchamiania laptopa z partycji recovery powinnaś mieć opisane w instrukcji.

2. Jeżeli zmniejszyłaś Dysk c: to dobrze i nie będzie miało to żadnego wpływu na późniejsze przywracanie systemu. Całkiem niedawno robiłem taką operację na nettopie acera ze zmniejszoną partycją systemową i nie miało to żadnego wpływu na partycję C:

3. Partycję recovery można usunąć tylko z poziomu managera dysków w przystawce mmc zarządzanie komputerem. Normalnie jest niedostępna z poziomu OS

4. W związku z tym, że zapewne mówimy o Windowsie 7 to powinien mieć do dyspozycji ok 50 GB jeżeli korzystasz z funkcji Poprzednie Wersje Plików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Ale nie oznacza to usunięcia partycji recovery. Specjalnie odpaliłem moje VAIO i wrzuciłem screena jak powinno to wyglądać.

U mnie jest następujący układ:

1. Partycja recovery

2. Obszar zarezerwowany przez system

3. Partycja systemowa

4. Partycja z danymi

Dodam tylko, że również zmniejszyłem partycję systemową i na miejsce które się zwolniło utworzyłem partycję D:

post-1-0-39392100-1303575406_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...