Skocz do zawartości

format a zerowanie laptopa


dobrawa6996

Recommended Posts

Witam!

Moi kochani, proszę wytłumaczcie mi czym tak naprawdę różni się format od zerowania komputera. Sprawa wygląda tak:

mój komputer jest zawirusowany, ponadto wiem, że gdzieś tam w zakamarkach jego pamięci znajdują się dane, które chciałabym usunąć

raz na zawsze. I teraz mam do Was takie pytanie:

1.Czy wielokrotne formatowanie komputera będzie równało się z jego ZEROWANIEM? Tzn. czy jest jakaś różnica w tym, czy sformatuję go kilka

razy pod rząd zamiast raz, czy wtedy będę miała pewność, że usuną się WSZYSTKIE wirusy, podsłuchy i dane? czy może

2.jeśli chce się pozbyć wszystkich wirusów i podsłuchów i danych to muszę bawić się w programy zerujące dane

3.Podobne pytanko jak w przypadku pierwszego- czy jeśli wyzeruję swój komputer za pomocą jakiegoś programu jakąś tam metodą-

to czy jeśli wyzeruję kilka razy tą samą metodą komputer to da to lepszy efekt, niż wtedy gdybym wyzerowała komputer raz, ale

LEPSZĄ METODĄ.

.....troszeczkę pokreciłam, ale mam nadzieje, że mnie zrozumiecie. Proszę o pomoc, nie za bardzo orientuje się w tym temacie- licze na czyjąś uprzejmość:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie jeżeli chodzi o formatowanie to niewiele daje. Dane można bez problemu odzyskać, ale wirusy powinny polec. Jeżeli chcesz skasować je bezpowrotnie to musisz użyć programu dedykowanego z dobrym algorytmem i to co najmniej kilka razy. Najlepsze będą te, które korzystają z algorytmów certyfikowanych przez wojsko. Nastaw się na to, że taka operacja potrwa minimum cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Generalnie jeżeli chodzi o formatowanie to niewiele daje. Dane można bez problemu odzyskać, ale wirusy powinny polec. Jeżeli chcesz skasować je bezpowrotnie to musisz użyć programu dedykowanego z dobrym algorytmem i to co najmniej kilka razy. Najlepsze będą te, które korzystają z algorytmów certyfikowanych przez wojsko. Nastaw się na to, że taka operacja potrwa minimum cały dzień.

Raliart dziękuję Ci za odpowiedź. Mam jeszcze jednak kilka wątpliwości, a mianowicie:

Generalnie jeżeli chodzi o formatowanie to niewiele daje. Dane można bez problemu odzyskać, ale wirusy powinny polec.

powinny, tzn. sugerujesz, że po formacie niektóre wirusy/podsłuchy/programy szpiegujące (?) mogą zostać na komputerze?? Czy w takim

wypadku KILKAKROTNE formatowanie jednego dysku pod rząd daje lepsze efekty od pojedynczego, czy źle kombinuję:) (?)

Jeżeli chcesz skasować je bezpowrotnie to musisz użyć programu dedykowanego z dobrym algorytmem i to co najmniej kilka razy.

czyli, jeśli dobrze rozumiem kilkakrotne użycie programu z danym algorytmem nadpisze te dane więcej razy tak? innymi słowy, tak jak napisałeś

zerowanie może potrwać cały dzień z tymm nie będzie problemu:-) ale czy, żebym miała pewność to mogę kilka razy go wyzerować? tzn. w następynm dniu też iwtedy

te dane nadpiszą się jeszcze raz... trochę zamotałam, ale mam nadzieję, ze zrozumiesz o co chodzi:-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Do pozbycia się wirusów powinien starczyć zwykły format, tak jak pisał ralliart. Zerowania używa się, gdy chce się pozbyć danych definitywnie, np. są to jakieś tajne/poufne dane. Po zwykłym formacie takie dane dałoby się jeszcze odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Do pozbycia się wirusów powinien starczyć zwykły format, tak jak pisał ralliart. Zerowania używa się, gdy chce się pozbyć danych definitywnie, np. są to jakieś tajne/poufne dane. Po zwykłym formacie takie dane dałoby się jeszcze odzyskać.

Dziękuje za odpowiedź:)

Zwykły format, no nie wiem, kiedyś gdzieś przeczytałam na innym forum, że jeden chłopak zrobił format, a mimo to jeden wirus nie chciał mu się usunąć.

Co rozumiesz przez pojęcie "zwykły"? I czy po formacie oprócz wirusów usuną się tez wszystkie podsłuchy i programy szpiegujące??

Proszę odpowiedzcie mi na ttakie pytania:

1.Czy kilkakrotny format jest skuteczniejszy od pojedynczego, czy nie ma różnicy i szkoda na to czasu

2.Czy jesli użyję jakiegoś programu do zerowania z danym algorytmem i tą daną metodą a jaką to jeszcze nie wiem, nie znam się na tym no dajmy na to metodą Gutmana(;) ) ale to nie ważne jaką chodzi mi o to czy jak wyzeruję nie raz a kilka razy(jedną i tą samą metodą tylko np. w różnych dniach) to czy te dane mi się nadpiszą jeszcze bardziej.... hmmmm no nie wiem jak Wam to wytłumaczyć,. czy lepiej wyzerować porządną metodą i zerować np. 2 dni, czy zerować jakąś słabą metodą, która np nadpisuje dane tylko 2 razy, ale za to zerować w ten sposób kilka razy, to czy jeśli wyzeruje tą samą metodą drugi raz, to czy te dane będą już nadpisane 4 razy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dwukrotne formatowanie nic nie da, bo format nie czyści dysków tylko tablicę alokacji plików, a więc informację gdzie te pliki się znajdują. Zerowanie oprócz formatu zapisuje cały dysk danymi później je kasuje i tak w kółko i więcej razy to zrobi tym większa szansa zamazania danych. Niewiele wirusów, programów nasłuchujących jest w stanie przetrwać format, jest to bardzo mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Dwukrotne formatowanie nic nie da, bo format nie czyści dysków tylko tablicę alokacji plików, a więc informację gdzie te pliki się znajdują. Zerowanie oprócz formatu zapisuje cały dysk danymi później je kasuje i tak w kółko i więcej razy to zrobi tym większa szansa zamazania danych. Niewiele wirusów, programów nasłuchujących jest w stanie przetrwać format, jest to bardzo mało prawdopodobne.

dziękuję Micz, dokładnie o to mi chodziło:) :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...