Skocz do zawartości

Wirtualne zakupy


Kasjo

Recommended Posts

W obecnych czasach jest nie wiele osób, które nie korzystają z internetowych, cudnych zakupów :D.

W związku z tak ogromnym zainteresowaniem zakupami, pojawiają się rozmaite próby przechwycenia naszych danych, numerów kart płatniczych i innych istotnych haseł, które mogą wyczyścić nam portfel.

Kilka rad, które warto przestrzegać podczas zakupów w internecie:

1. Sprawdź osobę od której chcesz zakupić towar.

Często na stronach internetowych typu eBay czy Allegro oferują towar lub usługę osoby prywatne zanim wciśniesz klawisz "Kup Teraz" sprawdź jego komentarze.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł, nie zawsze niższa cena może okazać się korzystną:D.

Pamiętaj, że logo skelpu internetowego nie oznacza wcale pewności i gwarancji solidnego zakupu. Sprawdź jakie ma opinie.

Lepiej poświęcić trochę czasu przez zakupem niż potem wyrywać włosy z głowy i

straszyć policją:P

2. Jeżeli wykonując zakupy pojawi się "regulamin" radzę go przeczytać, gdyż mogą czaić się ukryte koszty (opłaty). Pytanie kto z nas czyta regulamin?? Mam przykład z własnego domu, zawziętego informatyka, które rzadko czyta regulaminy. Oby się tylko kiedyś nie przejechał :P

3.Zakupy rób tylko za pośrednictwem bezpiecznych witryn

Skąd wiemy, że witryna przez którą chcemy przelać pieniądze z karty kredytowej jest bezpieczna?? Najprościej jest rzucić okiem na adres. Adres strony, który zaczyna się na “https://” zamiast "http://", gwarantuje nam, że dane są szyforwane za pomocą protokołu SSL.

Byle kto nie podejrzy danych do naszej karty kredytowej.

4. Dane osobowe

To już chyba każdy wie. Chrońmy nasze dane osobowe. Po co komuś nasz pesel, skoro przelew będzie wykonany kartą płatniczą czy tez prosto ze strony banku? Wypełniaj tylko pola wymagane. Dane adresowe powinny wystarczyć sprzedawcy.

Jeżeli uważacie, że coś istotnego pominęłam to dorzućcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Jeżeli uważacie' date=' że coś istotnego pominęłam to dorzućcie.[/quote']

Czy ten informatyk, o którym mówiłaś to jest ten super majster, o którym ja myślę?

Kupując towar w necie od osoby, która ma niewiele komentarzy zawsze szukajcie kontaktu. Pogadajcie przez telefon lub gadu-gadu i wtedy sami ocencie czy "warto". Dzięki pogaduchom PRZED zakupem możecie zyskać dodatkowy bonus lub nieco zmienić ofertę. Poza tym tworzy sie miły nastrój do rozmowy a dzięki temu ubija się lepszy interes (dla obu stron). Ah te negocjacje...

A gdy już Was uszukają to nie martwcie się, bo Policja tylko czeka na złożenie doniesienia o popełnieniu oszustwa (przestępstwo pojawia się dopiero przy wyższej kwocie). Oczywiście dajcie nieco czasu na obudzenie się kontrahenta, czyli w/g regulaminu Allegro miesiąc.

Co do czytania regulaminów - Kasjo, ja je czytam (pobieżnie, szybko i myśląc o czymś innym) ale "czytam". Nie czytam instrukcji obsługi bo one są drukowane ... wiesz ... dla dziewczynek :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Różni ludzie są i czasami nie wiadomo jak się zakończą nasze zakupy. Ja się do tej pory tylko raz prawie naciąłem - dostałem towar od osoby, która kilka dni później przestała realizować zamówienia (z moją dostawą też był problem). Na allegro są różni dziwacy, ale internet skutecznie pomaga znaleźć argumenty za i przeciw zakupowi. Oczywiście ostrożności nigdy za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Sam fakt, że kupujecie od supersprzedawcy, tudzież osoby z dużą ilością pozytywów Was nie ochroni.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że stworzenie konta, a potem wystawienie kilkudziesięciu przedmiotów, które następnie kupujemy z innych kont/prosimy znajomych nie jest żadnym problemem, albo przez jakiś czas rzeczywiście sprzedajemy dobry towar i bardzo tanio, a jak już mamy w danym momencie odpowiednią ilość zleceń zwijamy interes i zostawiamy klientów na lodzie. Również zakupy w sklepach internetowych, które reklamują się posiadaniem siedziby w realu, nie powinny dawać nam pewności, bo taki sklep to bardzo często czyjaś ucharakteryzowana piwnica, albo tani lokal wynajęty na miesiąc.

Co więc może nas ochronić przed oszustwem? Nic prócz zdrowego rozsądku i szczęścia, a i to nie zawsze wystarcza.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na stronach

Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...